Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy komornik może zabrać 300 plus „Dobry Start” na wyprawkę szkolną 2018?

Mam pytanie…. Dostałam na konto socjalne 300+ na czworo dzieci czyli 1200 zł. Z tego dostałam 70 zł, resztę przejął komornik. Czy to jest zgodne z prawem żeby z socjalu zabierać pieniądze na dzieci?! Dziękuję


300 plus a komornik

300-plus-dobry-start-wyprawka-szkola-egzekucja-komornicza

Z tego mi wiadomo, świadczenie z programu „Dobry start” 300+ nie może być zajęte przez komornika na poczet spłaty długów rodzica! 300+ nie będzie też wliczane do dochodu, gdy rodzic będzie wnioskować o jakąś inną formę wsparcia, np. wsparcie z pomocy społecznej.

Potwierdził to zresztą Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w jednej ze swoich wypowiedzi. Każdy rodzic będzie miał prawo od 1 lipca ubiegać się o przyznanie rządowego wsparcia w formie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł, wsparcie to ma służyć w związku z rozpoczęciem przez jego dziecko nauki w szkole od 1 września. Środki z 300+ będą przysługiwać również na dzieci przebywające w rodzinie zastępczej.

Aniu, nie jesteś pierwsza, która pyta o to, czy komornik będzie mógł zabrać jednorazowe świadczenie z programu 300+. Dlatego jeszcze raz powtórzę, świadczenie „Dobry start” czyli tzw. 300+, nie podlega egzekucji komorniczej i nie może pieniędzy z tego świadczenia zabrać żaden komornik.

Zresztą tak samo jak w przypadku innych świadczeń na dzieci, np. dobrze znane 500+, komornik nie ma prawa zajmować tych pieniędzy. 300+ na wyprawkę szkolną nie podlega egzekucji komorniczej.

Problem jedynie może pojawić się, gdy egzekucja komornicza prowadzona jest na rachunku bankowym dłużnika, taka osoba nie powinna wybierać formy wypłaty świadczenia 300+ na to właśnie zajęte przez komornika konto bankowe.

Warto w takiej sytuacji porozumieć się z gminną jednostką, która wypłaca 300+ na wyprawkę i (np. ośrodek pomocy społecznej) ustalić z nią inny sposób wypłacenia świadczenia niż tradycyjny przelew na rachunek bankowy, można np. wybrać otrzymanie środków z 300+ przekazem pocztowym.

Co zrobić gdy komornik zajął pieniądze ze świadczenia 300 plus?

Jeśli komornik zabrał środki pochodzące ze świadczenia na wyprawkę szkolną dla dziecka, to powinnaś złożyć do komornika wniosek o wyłączenie spod zajęcia świadczeń nie podlegających egzekucji komorniczej, czyli wyłączenie spod egzekucji świadczenia 300 plus.

Wniosek taki należy złożyć wprost do komornika, we wniosku należy podać wszystkie swoje dane, a także dane konta bankowego, z którego komornik zajął świadczenie. Trzeba też podać sygnaturę akt, na podstawie której, komornik prowadzi przeciwko Tobie egzekucję komorniczą.

Po otrzymaniu przez komornika wniosku o wyłączenie środków pochodzących z rządowego programu 300 plus, komornik niezwłocznie powinien zajęte pieniądze przelać z powrotem na Twoje konto bankowe. Jeśli komornik nie dokona zwrotu środków z 300 plus, to należy złożyć wtedy skargę na komornika. O tym jak się składa skargę na czynności komornicze <– pisałam w tym wpisie, koniecznie tam zajrzyj.

Skarga na czynności komornika – wzór

Mam jednak nadzieję, że nie będziesz zmuszona składać skargi na komornika i szybko odzyskasz zajęte świadczenie „Dobry Start”.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

  1. Ewa

    Komornik nie może zająć tego świadczenia, ponieważ wypłaca je Opieka Społeczna, a wszelkie świadczenia z tego organu są wolne od zajęcia komorniczego. Nawet na zajętym rachunku bankowym.

  2. Aśka

    Ewa no tak, lecz komornik nie wie z jakiego źródła to pieniądze, więc jeśli konto jest zajęte to bank zablokuje to co przychodzi na konto, ale po chwili środki zostają odblokowane, aż bank sam sprawdzi co to za wpływ.

NAPISZ KOMENTARZ