5 SPOSOBÓW jak zaoszczędzić w Święta! [PORADNIK]

Jak oszczędzić w święta i uniknąć styczniowego bólu głowy z powodu nowego dziury w budżecie? Jest grudzień, świąteczna atmosfera już dawno wisi w powietrzu. Zwłaszcza w sklepach.

To naprawdę bardzo szczęśliwy czas, sprzyjający spotkaniom, bliskości i wypoczynkowi. Dlaczego więc kojarzy się również ze zmęczeniem, wyścigiem z czasem oraz styczniowym kacem finansowym?


Nie odkryję Ameryki, gdy napiszę to, co wszyscy doskonale wiedzą: zapominamy, o co chodzi w świętach i – zwłaszcza my Polacy – hołdujemy zasadzie „zastaw się, a postaw się”. I właśnie dlatego na pytanie „jakie będą te święta”, pierwsza odpowiedź brzmi „drogie”.

Na fali świątecznej radości, wydajemy jak szaleni, nie skąpimy na prezentach, dekoracjach świątecznych i jedzeniu. Przecież to tradycja. Styczeń już nie jest taki radosny. Ale dla dłużników jest wyjątkowo bolesny.

Podczas przygotowań świątecznych dłużnicy – a zwłaszcza dłużniczki, wykorzystują wszystkie swoje talenty do zdobywania pieniędzy, nawet jeśli nie ma skąd zdobyć. Trudno jedna rata mniej albo weźmie się jakąś chwilówkę, nie zapłacimy tego, czy tamtego. Mija grudzień i trzeba zmierzyć się z rzeczywistością. Czy jest jakiś sposób, aby uniknąć styczniowego moralnika?

Jak oszczędzić na świętach?

5 sposobów, jak oszczędzić na wydatkach świątecznych…

Zmień myślenie

Skoro udało się odejść od pierwotnego znaczenia świąt i uczynić z nich festiwal konsumpcji, może uda się też w drugą stronę?

Wiesz, o czym mówię? O prawdziwym znaczeniu świąt, o tym, że najważniejsze są uczucia i bliscy ludzie. Ważne, aby w tym czasie być razem, aby to, co się da, wybaczyć, powiedzieć komuś „kocham Cię”, dać komuś trochę czasu.

Odpocząć, pomyśleć  o sobie, o życiu, o tym, co ważne.

Zamiast kilku najnowszych zabawek, dać dziecku jedną i bawić się z nim tą zabawką.

Zastanów się, co dla Ciebie znaczą święta? Czy ten owczy świąteczny pęd to jest coś, w co wierzysz, co Ci pasuje? czy robisz tak, bo wszyscy tak robią?

Moje święta są ostatnio bardzo skromne pod względem wydatków, ale wyjątkowo bogate, jeśli chodzi o emocje, uczucia, klimat. Gdy spędzam czas np. z moją córką, często myślę sobie, że nic więcej mi do szczęścia nie potrzeba.

Pozbądź się kart

Nie tylko w święta, karty kredytowe są jak taki szatański głosik, który każe Ci kupować więcej, niż potrzebujesz.

Zostaw je w domu. Na zakupy weź tylko tyle gotówki, ile wcześniej przeznaczyłaś na to w budżecie.

Listy i priorytety

Zrób wcześniej listę tego, co chcesz kupić. Lista prezentów, zakupy na świąteczne potrawy. Napisz z boku cenę, jaką spodziewasz się, lub jesteś gotowa zapłacić, bez zbytniego obciążania domowych finansów.

Oznacz dokładnie priorytety, co jest najważniejsze, a bez czego się obejdziesz.

Prawdziwe prezenty

Coraz częściej czuję, że prawdziwy prezent to taki, którego nie da się potem odsprzedać.

Moja córka zawsze bardzo chciała kupować mi w prezencie książki. Wie, jak kocham czytać i że to dla mnie ogromna frajda.

Odkąd zapisałam się do kilku bibliotek, staram się jej wytłumaczyć, że szkoda jej oszczędności na książki dla mnie, przeczytam szybko, a potem i tak sprzedam dalej – tego się nauczyłam i już nie tworzę własnej biblioteki z książek, które i tak przeczytam tylko raz.

Teraz najczęściej w prezencie od niej dostaję zaśpiewaną przez moją córkę i nagraną piosenkę. Mam już ich kilka, mogę sobie słuchać bez końca i cieszyć się głosem i miłością mojej córki, słyszę, jak zmieniał się jej głos. Ta pamiątka zostanie ze mną na całe życie.

Ale piękne są też takie prezenty, które nie są aż tak trwałe. To mogą być zrobione samodzielnie czekoladki.

Polecam Ci takie prezenty z sercem.

Sekretny Mikołaj

Najbardziej popularny w firmach i zakładach pracy, doskonale sprawdza się również w rodzinnym gronie.

Sekretny Mikołaj polega na tym, że każdy losuje – np. z miski, w której są karteczki z imionami członków rodziny –  komu w tym roku daje prezent.

Czy znasz ten tekst „nic jeszcze nie mam dla wujka Staszka, szwagra i kuzynki Eli”. Bez względu na to, ile osób spotka się na Wigilii, mamy dziwny zwyczaj, że „każdy kupuje każdemu”. Bo nie wypada.

Nie jesteśmy już dziećmi, ważne, aby każdy znalazł coś miłego pod choinką.

Takie losowanie w rodzinie może być całkiem fajnym przeżyciem.

A jaka oszczędność! Jeden prezent zamiast wielu – z których większość może być nietrafiona.

Rozrzutność w święta to idealny przepis, aby na dłużniku zacisnęła się pętla zadłużenia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
1 komentarz w “5 SPOSOBÓW jak zaoszczędzić w Święta! [PORADNIK]”
  1. Avatar

    Dodałabym jeszcze: nie pożyczaj pieniędzy na prezenty! Z pewnością wiele osób skorzysta z ofert bankowych i pozabankowych, tylko nie zdają sobie sprawy, że pierwsza rata lub spłata całości zadłużenia będzie zaraz po świętach… A przecież grudzień, to okres czasu, który raczej nie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Nawet najmniejsza pożyczka ma długoterminowe konsekwencje.

Comments are closed.