500+ czy może zostać zabrane przez komornika?

czy-komornik-może-zająć-500-plus

Mam komornika na wynagrodzeniu i zabiera mi kwotę wyższa niż 1530 zł ale mam pytanie, czy jeśli na to samo konto wpływa świadczenie 500+ to czy komornik też je może zająć?


czy-komornik-może-zająć-500-plus
Czy komornik może zająć 500+w 2018 r. ?

Czy komornik może zająć świadczenie 500+? Pieniądze z rządowego programu 500+, które rząd przeznacza na pomoc w wychowywaniu dzieci, nie podlegają zajęciom komorniczym i komornik nie ma prawa zająć świadczenia 500+.

Art. 833. Ograniczenie egzekucji z innych świadczeń pieniężnych

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860).

Nowe brzmienie art. 833 k.p.c. ustalono dzięki ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195).

Niestety jak to w życiu bywa, dość często dochodzi do sytuacji, w której komornik zajmuje konto bankowe dłużnika i zajmuje kwotę zgromadzoną na tym koncie bankowym, pozostawiając jak nakazuje prawo – jedynie kwotę wolną od zajęcia komorniczego.

Dlaczego czasami komornik zajmuje 500+? ponieważ komornik nie ma narzędzi do tego, aby sprawdzić, z jakiego źródła wpływają pieniądze na konto dłużnika, pieniądze jakby tracą swoją tożsamość i komornik wie jedynie, że wpływa jakaś kwota na konto dłużnika, niestety komornik nie wie skąd te pieniądze pochodzą.

Jak się ustrzec przed zajęciem świadczenia 500+? przede wszystkim należy założyć konto socjalne (konto rodzinne) które wedle polskiego prawa, jest chronione przed zajęciem komorniczym, w podlinkowanym artykule, sprawdzisz jak założyć konto socjalne i co dalej należy z tym kontem zrobić, aby świadczenia na nie wpływające, nie mogły być zajęte przez komornika.

Jeśli natomiast doszło już do zajęcia konta bankowego na które wpływa 500+, to wystarczy skontaktować się z komornikiem lub kancelarią komorniczą i powiadomić ich o źródle z jakiego pochodziły zajęte pieniądze.

Można też domagać się zwolnienia środków pieniężnych pochodzących ze świadczenia 500+ bardziej formalnie, w tym celu należy złożyć u komornika wniosek o zwolnienie spod zajęcia pieniędzy pochodzących z programu 500+. Wniosek taki możesz pobrać w dziale: wzory pism i wniosków komorniczych.

I tak jak wspomniałam, tego wszystkiego można jednak uniknąć, zakładając specjalne subkonto na które będzie wpływać świadczenie 500+ czy inne świadczenia będące pod ochroną od zajęcia, których komornik nie będzie mógł zająć… i do tego właśnie Cię namawiam, załóż sobie nowe konto bankowe i podstępuj zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w poradniku, o którym wyżej wspominałam.

Wybrane artykuły specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
1 komentarz w “500+ czy może zostać zabrane przez komornika?”
  1. Avatar

    Przecież już od dawna trąbią w mediach że komornicy przez pomyłkę zajmują świadczenie 500+ bo wpływa ono na zajęte przez komornika konta, jedynym rozwiązaniem staje się tutaj założenie konta rodzinnego czyli właśnie to konto socjalne o którym piszą w artykule. Dodatkowo takie konto socjalne trzeba zgłosić komornikowi, on musi o nim wiedzieć. Na konto socjalne powinny wpływać tylko i wyłącznie świadczenia rodzinne, alimenty czy zasiłki rodzinne…

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *