Chciałbyś stać się właścicielem nowego pojazdu, ale nie jesteś w stanie sfinansować go gotówką? Nie martw się. Podpisując umowę leasingową będziesz mógł z powodzeniem użytkować wymarzone auto. Nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. Niemożliwe? A jednak. W artykule omówimy 7 najważniejszych zalet korzystania z leasingu samochodowego.

Leasing to nowoczesna, atrakcyjna ekonomicznie forma finansowania dóbr. Choć przedmiotem umowy leasingowej może być sprzęt komputerowy, wyposażenie gabinetów lekarskich czy nieruchomości, to właśnie samochody są obecnie „numerem 1”.

Jak pokazują statystyki, udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu, aż 42,1 proc. wszystkich umów leasingowych dotyczy pojazdów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych do 3,5 tony.

Leasing samochodowy – przede wszystkim korzyści podatkowe

Korzyści, wynikające z podpisania umowy leasingowej docenią zwłaszcza przedsiębiorcy. Decydując się na leasing operacyjny będą mogli odliczyć od dochodu nie tylko opłaty związane z bieżącą eksploatacją pojazdu, ale także część kapitałową i odsetkową raty leasingowej. Dzięki temu podstawa opodatkowania będzie niższa. Podobnie jak same podatki.

Płatnicy VAT-u będą mogli także odliczyć podatek VAT od miesięcznych rat.

Brak konieczności angażowania kapitału własnego

 Wielu leasingodawców oferuje możliwość podpisania umowy leasingowej bez konieczności dokonywania opłaty początkowej. Leasing samochodowy daje więc możliwość użytkowania nowych, wysokiej klasy aut bez inwestowania własnych pieniędzy. Takie rozwiązanie okaże się szczególnie korzystne dla młodych firm, które nie mogą pozwolić sobie na sfinansowanie pojazdów z własnych środków.

Wygoda użytkowania

Bardzo często to leasingodawca bierze na siebie wszystkie obowiązki, związane z rejestracją, ubezpieczeniem, wykonywaniem niezbędnych przeglądów i napraw oraz likwidacją szkód. Zadaniem leasingobiorcy jest więc jedynie terminowe regulowanie rat leasingowych. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również… nerwów.  Nie da się bowiem ukryć, że załatwianie żmudnych formalności może być przyczyną sporej dawki stresu.

Bez obciążenia zdolności kredytowej

 Leasing nie obciąża zdolności kredytowej leasingobiorcy. Ta zaleta może być szczególnie istotna dla przedsiębiorców, którzy planują starania o kredyt bankowy.

Minimum formalności

Podpisanie umowy leasingowej wiąże się z koniecznością dopełnienia jedynie minimalnej ilości formalności. Biorąc pod uwagę fakt, że przedmiot umowy leasingowej formalnie pozostaje własnością leasingodawcy, ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń i wnikliwe badanie zdolności kredytowej okazuje się tu całkowicie zbędne.

Jeśli leasingobiorca nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków, pojazd wróci po prostu „pod skrzydła” swojego właściciela.

Możliwość wykupienia auta na korzystniejszych warunkach

Po zakończeniu umowy leasingowej (leasing operacyjny) możesz, ale wcale nie musisz wykupić użytkowanego pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na zakup auta, będziesz mógł to zrobić na optymalnych warunkach.

Bardzo korzystnym rozwiązaniem może być rezygnacja z wykupu i… wzięcie w leasing kolejnego pojazdu bez angażowania gotówki – nowszego, lepiej wyposażonego, czy lepiej przystosowanego do specyfiki aktualnie prowadzonej działalności.

Szerokie możliwości wyboru przedmiotu leasingu

W zależności od swoich preferencji i oczekiwań, przedmiotem umowy leasingowej możesz uczynić auto nowe lub używane. Wybierając używany samochód, zadbaj o to, aby pochodził z wiarygodnego, pewnego źródła. Idealnie, gdyby dodatkowo posiadał gwarancję.

Aby sfinansować wybrany model, możesz skorzystać z atrakcyjnego programu Leasing SMARTPLAN, oferowanego przez Toyota Leasing. Jest to produkt dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.

Jego kluczowe zalety to niskie i przewidywalne koszty użytkowania, możliwość wliczanie rat miesięcznych w koszty uzyskania przychodu oraz możliwość spłaty jedynie tej części wartości pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości w tym czasie.

Po zakończeniu umowy leasingowej możesz wykupić użytkowany pojazd lub… podpisać kolejną umowę, ciesząc się nowszym i lepiej wyposażonym samochodem, a dodatkowo nie angażując dodatkowej gotówki, bowiem wymiana samochodu na nowy może odbyć się bez wpłaty wstępnej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: