Czy moje nazwisko i imię znajduje się w rejestrze dłużników J… A….

Drogi Jakubie, namawiam Cię abyś sam sprawdził czy jesteś w którymś z rejestrów dłużników – to nie takie trudne. Ja niestety nie mam dostępu do wszystkich Twoich prywatnych danych.

Zachęcam Cię, abyś najpierw sprawdził:

raport-z-bik-u

Raport BIK

BIK – Biuro Informacji Kredytowej – należy zarejestrować się na stronie www.bik.pl, następnie trzeba zweryfikować swoje konto i sprawdzić wszystkie obecne jaki przeterminowane zobowiązania.

rejestracja-w-krd

KRD – Krajowy Rejestr Długów – jest to najstarszy i największy rejestr dłużników, który myślę jest obowiązkowy, aby solidnie sprawdzić czy znajdujemy się w bazach dłużników.

erif

Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej SA – sprawdzenie czy nie ma Cię w bazie ERIF także jest wskazane, ponieważ może Cię do tego rejestru dłużników zgłosić każdy, komu zalegasz pieniądze. Nie musi to być tylko bank czy firma pożyczkowa. W rejestrze dłużników ERIF, znajdziesz się zalegasz z:

  • czynszem w spółdzielni mieszkaniowej,
  • abonamentem za telefon, telewizję,
  • opłatami za prąd,
  • opłatami za internet itd.

Jeśli znajdziesz swoje dane w którym z rejestrów dłużników, to od razu dowiesz się jakiej wysokości masz zadłużenie, kto jest Twoim wierzycielem i za co dokładnie jest zobowiązanie.

Jeśli jesteś na liście dłużników w którym z rejestrów, to po spłaceniu zobowiązania, wierzyciel zobowiązany jest wycofać Twoje dane w danego rejestru dłużników.

Art. 47 i art. 48 ust. 1 ustawy, jasno mówi, że:  opieszały lub nieuczciwy wierzyciel, może zostać ukarany grzywną do 30.000  zł. za niewykreślenie dłużnika z rejestru dłużników, który spłacił wobec niego dług.

I to nie wszystko: dłużnik może w takim przypadku dochodzić swoich praw w drodze powództwa o nakazanie zaniechania naruszenia dóbr osobistych, czyli można wtedy starać się jeszcze o odszkodowanie za niewykreślenie z listy dłużników!

Mam nadzieję, że wiesz już jak sprawdzić czy nie widniejsze w rejestrach dłużników. Mam głęboką nadzieję, że jednak Cię tam nie ma :-). Trzymam kciuki za Ciebie i życzę powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie: