Czy żona odpowiada za długi męża zaciągnięte po ślubie? NIEKONIECZNIE! • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy żona odpowiada za długi męża zaciągnięte po ślubie? NIEKONIECZNIE!

Witam. Od dobrych 7 lat jestem mamą sama wychowuje córkę. Spłacam dług po mężu bo nie miałam zrobionej rozdzielczości majątkowej. Nie mam alimentów bo mi przekracza zarobek a mąż z którym już nie jestem, jest bezdomny. Zarabiam najniższą krajową 2150 zł/msc. Ratę mam w kwocie 700 zł plus rachunki typu telefon, światło, węgiel czyli opał gdzie tona kosztuje 700 zł, zostaje mi minimum sanitarne na przeżycie. Proszę pomóż jak możesz.

Zaraz po zawarciu małżeństwa między Wami, doszło do ustawowej wspólności majątkowej. Oznacza to nie mniej nie więcej, że wszystko czego dorobicie się w trakcie trwania małżeństwa, będzie Wasze wspólne.

Jako ciekawostkę, warto dodać, że ze wspólności majątkowej wyłączony jest majątek osobisty, czyli np. ubrania lub inne rzeczy osobiste.

Czy żona odpowiada za długi męża zaciągnięte przed ślubem?

Czy-żona-odpowiada-za-długi-męża-zaciągnięte-przed-ślubem

Od momentu zawarcia związku małżeńskiego, oboje odpowiadacie za swój majątek i za swoje zobowiązania – wspólnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dług któregoś z małżonków, powstał jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.

W takiej sytuacji, wierzyciele, firma windykacyjna czy komornik, nie mają prawa domagać się spłaty długu z majątku wspólnego! Wierzyciele jedyne co mogą, to egzekwować dług powstały przed zawarciem związku małżeńskiego jedynie np. z pensji małżonka.

Gdy dług powstał po ślubie…

Tutaj też jest ratunek dla Ciebie, ponieważ ogromne znaczenie ma fakt, czy Ty, jako żona, wiedziałaś o zobowiązaniach które zaciągał mąż po ślubie.

Czy żona odpowiada za długi męża zaciągnięte bez jej zgody?

Jeśli mąż bez zgody żony zaciągał długi bez jej wiedzy, np. pożyczając pieniądze od kolegi, biorąc kredyt na dowód, chwilówkę czy nawet podżyrował komuś inny kredyt – wtedy on sam odpowiada za ten dług.

Co to oznacza dla komornika?

Oznacza to tyle, że komornik nie może egzekwować egzekucji komorniczej na Waszym wspólnym majątku. Komornik może zająć jedynie ruchomości które należą do męża, np. samochód, skuter, laptop, ciągnik itp. itd.

Mąż pożyczał pieniądze za zgodą żony

Jeśli mąż brał pożyczki i kredyty za Twoją zgodą i wiedzą, wtedy jeśli dojdzie do egzekucji komorniczej, komornik może spokojnie zająć Wasz wspólny majątek. Jednak z wyłączeniem Twojej pensji!

„Artykuł 41 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stwierdza, że jeżeli zobowiązanie zostało zaciągnięte za zgodą drugiego małżonka, czyli w trakcie zawierania umowy, wówczas wierzyciel może zażądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.”

Twoja pensja zostanie zajęta, jeśli na umowie kredytowej czy pożyczkowej, znajdą się również Twoje dane, wtedy wspólna pożyczka równa się wspólnej odpowiedzialności za długi.

Odpowiedzialność za długi małżonka przy rozdzielności majątkowej

Aby zabezpieczyć się na przyszłość, wystarczy, że zniesiecie wspólność majątkową zaraz po ślubie. Wspólność majątkową znosi się u notariusza. Oczywistym wtedy jest, że na zniesienie wspólnoty majątkowej – oboje wyrazicie zgodę!

Jeśli mąż nie zgadza się na zniesienie wspólności majątkowej, to sprawę możesz skierować do sądu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...


3 komentarzy

 1. Magda

  Czy będę musiała spłacić debet w banku zaciągnięty przez męża po jego śmierci? Miesiąc temu zmarł mój mąż, który pozostawił niespłacony debet w banku. Debet został zaciągnięty przed naszym ślubem, rachunek bankowy jest na mojego męża.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli konto bankowe należy jedynie do Twojego męża, to bank ie ma żadnych podstaw prawnych, aby domagać się od żony zmarłego klienta, spłaty przez nią zadłużenia. Tym bardziej, że debet na koncie został zaciągnięty przed Waszym ślubem.

 2. Agnieszka

  Witam serdecznie,bardzo proszę o pomoc w nurtującym mnie temacie.

  Mój narzeczony jakiś czas temu zaciągnął kredyt na budowę domu w znacznej kwocie. W najbliższym czasie planujemy ślub, ja jednak obawiam się jego zobowiązań głównie po jego śmierci. Jeżeli nie sporządzi testamentu to jak będzie wyglądała sytuacja z podziałem majątku, biorąc pod uwagę kredyt na dom i samochód? dom 2 samochody a do tego kolejny dom w którym mieszka jego była żona z dwójką dorosłych dzieci (brak podziału majątku po rozwodzie). Czego mogę się spodziewać w najgorszym wariancie od dzieci jak i od banków. Bardzo proszę o pomoc.

NAPISZ KOMENTARZ