Dziedziczenie długów – czy ZMIANA USTAWY mnie obejmuje??

dziedziczenie-długów-nowelizacja-ustawy-2015

Czy jak mama zmarła w kwietniu 2015 r. a ustawa o dziedziczeniu długu weszła w październiku 2015 r. czy ta ustawa dotyczy też długów mojej mamy??

Bo bank wysłał zawiadomienie na dane zmarłej – mama zmarła 02. 04. 2015, a pismo wysłali 04.04 2018 r., to jest pierwsze pismo z banku przez te 3 lata.


Dziedziczenie długów

Nowelizacja ustawy o odpowiedzialności za długi spadkowe weszła w życie dokładnie 18 października 2015 roku. Nowelizacja zmniejsza odpowiedzialność spadkobiercy za długi zmarłego.

Niegdyś, niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, w terminie do 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, wiązało się z automatycznym przejęciem spadku oraz długów spadkodawcy.

Warto wiedzieć, że nowe zasady dziedziczenia długów, stosuje się wyłącznie do spadków otwartych 18.10.2015 r. lub później.

Oznacza to, że jeśli Twoja mama zmarła 02.04.2015 r. wówczas dziedziczenie długów pozostałych po takim spadkodawcy, odbywa się niestety na starych zasadach.

W takich okolicznościach, niestety nie załapiesz się na dziedziczenie długów z dobrodziejstwem inwentarza.

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania:

Imię:
weronika

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentarz w “Dziedziczenie długów – czy ZMIANA USTAWY mnie obejmuje??”
  1. Avatar

    Witam. Kilka lat temu zmarł ojciec mojego męża, pozostawiając po sobie 1,5 mln długu. W związku z tym, że rodzice męża prowadzili gospodarkę, mąż wraz ze swoim bratem przyjęli spadek po ojcu, po czym przenieśli spadek na rzecz swojej matki, aby ta mogła jak najszybciej prowadzić samodzielnie gospodarstwo. Takie rozwiązanie dał notariusz. Niestety później okazało się, że mąż zrzekł się tylko aktywów na rzecz matki, długi natomiast zostały. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Czy ja również odpowiadam za te długi? czy bank jakby ustala spłatę kredytu, może egzekwować od nas pieniądze? poprzez np. zabranie nam mieszkania (mieszkanie jest pod hipotekę kredyt na mnie i męża) niedawno urodziła nam się córka, czy w jakimś stopniu długi te mogą ją dotknąć?

Comments are closed.