APCOA odwołanie wzór – czy płacić?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaAPCOA odwołanie wzór – czy płacić?
AvatarŁukasz zapytał 3 miesiące temu

Jak napisać odwołanie do Apcoa za mandat za parkowanie? czy płacić karę, czy nie? zatrzymałem się na parkingu dosłownie na 5 minut, pobiegłem tylko do sklepu i zaraz wróciłem, w tym czasie musieli przechodzić kontrolerzy z Apcoa i wystawili mi mandat (opłatę dodatkową za parkowanie).

Jak zobaczyłem, że jest mandat za parkowanie za wycieraczką, to szybko pobiegłem do parkometru i kupiłem bilet, różnica między godziną wystawienia mandatu a zakupem biletu to 4 minuty. Jak napisać odwołanie do Apcoa?

apcoa-odwolanie-wzor

9 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Wzór odwołania do Apcoa zamieszczam poniżej:

Wzór odwołania do Apcoa

Każdy, kto parkuje samochód w strefie płatnego parkowania, winien niezwłocznie po zaparkowaniu udać się do parkometru, by wykupić bilet i umieścić go za przednią szybą, celem potwierdzenia wniesionej opłaty.

Jeśli jednak z jakichś ważnych powodów nie udało Ci się na czas umieścić kupionego biletu za szybą, warto napisać do Apcoa odwołanie od nałożonego mandatu.

Opłata, którą nałożyło na Ciebie Apcoa, ma charakter dyscyplinujący, nieopłacenie parkingu nie może być zatem karane mandatem bądź grzywną, jest to po prostu dodatkowa opłata za nieuprawnione korzystanie z miejsca parkingowego, a wysokość takiej dodatkowej opłaty ustala właściciel grunt bądź operator parkingowy.

Niestety nieuiszczenie nałożonej przez Apcoa opłaty dodatkowej w terminie wskazanym w wezwaniu, będzie podlegać egzekucji administracyjnej i naliczeniem dodatkowych kosztów, chyba że przed upływem terminu płatności, wniesiesz do Apcoa odwołanie – wtedy termin do wniesienia opłaty ulega zawieszeniu, aż do czasu rozpoznania przez Apcoa Twojego odwołania.

Powyższy wzór odwołania do Apcoa należy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie przesłać do nich pismo listem poleconym.

Jeśli Apcoa uzna odwołanie, nie będziesz musiał wnosić opłaty dodatkowej za parkowanie w strefie płatnej, a więc uznana reklamacja nie będzie ciągnąć za sobą jakichkolwiek skutków prawnych.

Jeśli natomiast Apcoa nie uwzględni Twojej reklamacji (odwołania), będziesz mieć 14 dni od daty otrzymania pisma odmownego na wniesienie nałożonej kary.

Dodam jeszcze, że dodatkowa opłata za parkowanie w płatnej strefie przedawnia się dopiero po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kara powinna być opłacona.

AvatarLudwik odpowiedział 3 miesiące temu

Witam, dostałem wezwanie do zapłaty od Apcoa o treści:

Podstawa wystawienia wezwania:

W związku z zawarciem Umowy Najmu Miejsca Parkingowego, działając na podstawie Regulaminu Parkingu, Apco nalicza niniejszą opłatę Dodatkową w kwocie 95 PLN.

Równocześnie Apcoa wzywa do uiszczenia Opłaty Dodatkowej w terminie 7 dni od dnia wystawienia niniejszego wezwania na rachunek bankowy Apcoa wskazany poniżej: 39114010104289213705171038

a za szybą miałem taki kwit:
wezwanie-do-zaplaty-apcoa

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witaj Ludwik,

nie napisałeś niestety nic na temat okoliczności towarzyszących otrzymaniu mandatu za parkowanie, niemniej jednak pozostaje Ci jedynie pobrać wzór odwołania od mandatu za parkowanie i spróbować uchylić się od kary, prosząc Apcoa o anulowanie mandatu. Wiem, że dobrze opisane uzasadnienie jest w stanie czynić cuda :) powodzenia!

AvatarOrmin odpowiedział 3 miesiące temu

apcoa parking płacić czy nie?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Ormin, jedyną szansą na uchylenie się od płacenia opłaty dodatkowej jest pozytywnie rozpatrzone odwołanie, w innym przypadku niezapłacenie kary, skutkować będzie nie tylko naliczeniem karnych odsetek, ale i złożeniem roszczenia do komornika (i tu pojawiają się kolejne dodatkowe koszty, które pokryjesz Ty). Nie ma więc sensu kary nie płacić, bo komornik i tak prędzej czy później wyegzekwuje od Ciebie należność dodatkowo powiększoną o karne odsetki i koszty komornicze. Pozdrawiam!

AvatarUzi odpowiedział 3 miesiące temu

Miałem dziwną sytuację ze spółką Apcoa, jednego dnia pozostawiłem na dzikim parkingu samochód, po tygodniu poszedłem po auto (wcześniej nie było mi potrzebne) i za szybą były dwa mandaty z Apcoa, pod moją nieobecność, firma ta wydzierżawiła teren i z dzikiego parkingu zrobił się parking pod nadzorem firmy Apcoa.

Czy to zgodne z prawem, żebym dostał 2 mandaty (95 zł każdy) za parkowanie w płatnej strefie? gdy zostawiałem auto, nie było tam parkometru, był to dziki parking, pod moją nieobecność przekształcono ten parking na płatny z parkometrem, czy mogę złożyć odwołanie do Apcoa? na co się powołać?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

@Uzi – miałeś wyjątkowego pecha, skoro akurat pod Twoją nieobecność przekształcono parking. Wydaje mi się, że skoro podczas parkowania nie było tam parkometru Apcoa, to nie złamałeś prawa i firma ta powinna uznać Twoją reklamację na otrzymaną karę. Zasadne w tym momencie będzie złożenie pisemnego odwołania za nałożoną karę.

Znam przypadek, w którym firma uznała reklamację. Działaj więc!

Wzór odwołania do Apcoa

AvatarZbych odpowiedział 3 miesiące temu

Parkowałem pod Carrefour, parking znajduje się nieopodal znajomego, do którego czasem wpadam, spotkanie się przeciągnęło i nie było mnie ze 4 godziny, za szybą był mandat. Myślałem, że parking jest darmowy, ale po głębszym wczytaniu się, okazało się, że parking jest darmowy tylko dla klientów Carrefour i tylko przez 2 godziny. Mój błąd. Dowód poniżej:
parking-apcoa-carrefour-odwolanie

AvatarLucjan odpowiedział 3 dni temu

Proszę o informacje n/t mojego odwołania przesłanego do Was z uzasadnieniem i załączonymi niezbędnymi dokumentami. Dotyczy wezwania nr.156643. Przy wysyłaniu otrzymałem od Was informacje: Państwa zgłoszenie zostało poprawnie wysłane. Zespół reklamacyjny przeanalizuje itd……..

Twoja odpowiedź