Chciałbym spłacać długi, ale nie wiem gdzie i ile tego mam. Gdzie dowiedzieć się o swoich długach?

Sprawdzenie swoich długów to nie jest trudne zadanie, szczególnie w 21 wieku, w dobie cyfryzacji i szybkiego przesyłu danych. Najprostszym krokiem będzie rejestracja w BIK-u i w którymś z BIG-ów.

Ogólnie do wyboru masz:

Jak mogę dowiedzieć się ile i gdzie mam długi?

Proponuję przygodę ze sprawdzaniem swoich długów zacząć od BIK-u. BIK jest rejestrem i gromadzi, magazynuje a później udostępnia dane wszystkich kredytobiorców.

Przeglądając raport BIK, w dziale zobowiązania, będziesz mogła wywnioskować gdzie i u kogo masz długi, oraz w jakiej wysokości.

Jeśli natomiast zalegasz z ratami dość mocno, to tym razem warto zarejestrować się w KRD, jest to rejestr, który podobnie jak BIK, zbiera, magazynuje a później udostępnia dane instytucjom finansowym oraz dłużnikom.

Jak się trafia do KRD? do KRD ma prawo Ciebie zgłosić każdy wierzyciel, któremu winny jesteś pieniądze, jeśli dług przekracza 200 zł w przypadku osób fizycznych i 500 zł w przypadku firm, to wierzyciel ma zielone światło by wpisać Cię na listę dłużników. Oczywiście, uprzednio informując Cię o tym listownie!

Sprawdzanie swoich długów nie jest trudne, wystarczy zarejestrować się przynajmniej w tych dwóch rejestrach dłużników, zweryfikować się i pobrać raporty.

Plan spłaty długów

Jeśli nie masz jeszcze ułożonej strategii na wyjście z długów, i nie wiesz tak naprawdę od czego zacząć, to polecam Ci do przeczytania ebook Jak wyjść z długów. Ebook ten to aż 92 strony napisane przez byłą dłużniczkę, Panią Iwonę Wendel. Ebook zbiera w sieci bardzo dobre opinie, dlatego zachęcam cię do jego kupna.

Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły: