Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Harmonia – jak się ma do poczucia własnej wartości?

Harmonia to określenie, które w każdym kontekście ma pozytywne znaczenie i konotacje. Czy można się dziwić, że stanowi też ważny czynnik, gdy mowa o poczuciu własnej wartości? Dziś wracam do omawiania sześciu wymiarów poczucia własnej wartości, według Christophe Andre.

Czy można mieć tylko częściowe poczucie własnej wartości?

Okazuje się, że tak.  Choć nie zupełnie. Zdarza się, że nad jedną dziedziną życia pracujemy wyjątkowo intensywnie i na tym polu jesteśmy dość pewni siebie. Jednak zaniedbując pozostałe obszary życia, mimo pozornej pewności siebie w wybranej dziedzinie, stajemy się na tym polu podatni na zranienia.

Poczucie własnej wartości może się wyrażać w wielu dziedzinach, szczególnie w sferze wyglądu fizycznego, zgodności (bycie takim jak jak inni), akceptowalności i popularności (bycie lubianym i docenianym), sukcesu (osiągnięcie wyższego statusu niż większość ludzi. W niektórych środowiskach (podwórko, szkoła, trudne dzielnice) może to być również siła i sprawność fizyczna.

Harmonia – jak zrównoważyć poczucie własnej wartości.

Kluczem tutaj jest jak najliczniejsza liczba dziedzin, w których czujemy się w miarę pewnie. Dzięki temu, gdy będą potrzebne pewne „naprawy” w którejś z nich, pozostałe pozwolą zachować spokój.

Zupełnie inaczej spojrzymy na problemy i zły okres w pracy, gdy mamy odpowiednio „zadbane” pole przyjaciół, bliskich, którzy nas wesprą. I odwrotnie – rozczarowania w uczuciach można łagodzić dzięki lubianej i dobrze wykonywanej pracy.

Jak rozpoznać harmonijne poczucie własnej wartości?

O harmonii decyduje wielość zainteresowań. Po spójności naszej osoby na wszystkich polach – nie ma różnicy, rozdźwięku między życiem prywatnym (w towarzystwie rodziny, przyjaciół) i publicznym (wtedy, gdy inni patrzą).

Po tym, że gdy spotkają nas niepowodzenia w jednej dziedzinie, umiemy się cieszyć inną. Nie popadamy w rozgoryczenie w przypadku nawet notorycznych porażek. Brak harmonii poznamy po tym, że w momencie niepowodzenia w dziedzinie, której poświęcamy wyjątkowo dużo czasu i uwagi, deprecjonujemy pozostałe sfery życia.

Harmonia poczucia własnej wartości dłużnika

Jako że długi to problem poczucia własnej wartości, dłużnik wyjątkowo łatwo wpada w rozgoryczenie, gdy zaczyna szwankować jedna ze sfer jego życia.

Czy Twoje długi oznaczają, że jesteś złym rodzicem? Dlaczego patrzysz na siebie jak na nieudacznika, tylko dlatego, że źle zarządzałeś finansami? Czy to nie daje Ci prawa do radości z życia i czerpania satysfakcji z Twojej pracy, w której jesteś dobra? Dlaczego nie dostrzegasz miłości rodziny i oddania przyjaciół?

A Twoje ciało? Twoje umiejętności sportowe, lub zawodowe?

Pracuj nad poczuciem własnej wartości, doceniając wszystkie sfery Twojego życia.

Nie pozwól by długi zniszczyły to, co w nim wartościowe i dobre.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Maciej Bojanowski

    Tak właśnie jest, że jeżeli mamy jeden większy problem to na początku z nim walczymy, ale później się poddajemy i uważamy, że nie ma najmniejszego sensu dalej wszystkiego ciągnąć. Tylko samozaparcie nam pomoże.

NAPISZ KOMENTARZ