Witam, chciałabym zapytać czy księgowy może dokładnie sprawdzić jego zadłużenie? Mąż zagubił dokumenty i nie możemy dojść ile mamy długów…

Niestety księgowy nie jest w stanie sprawdzić zadłużenia Twojego męża, ponieważ dostęp do takich danych ma tylko Twój mąż. Jak sprawdzić swoje zadłużenie? to bardzo proste, wystarczy zarejestrować się np. w BIK-u i KRD, zweryfikować się: wysyłając skan/zdjęcie dowodu osobistego i pobrać raport.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja którą założył Związek Banków Polskich i inne prywatne banki. BIK zbiera wszelkie informacje o osobach, które kiedykolwiek, pod jakąkolwiek postacią, miały styczność ze światem finansów.

Jeśli więc ktoś weźmie sprzęt AGD czy cokolwiek innego na raty, pożyczkę, chwilówkę, kartę kredytową czy kredyt, to zostanie to odnotowane w rejestrze BIK-u.

Dlatego, jeśli nie wiecie jak sprawdzić swoje długi, to do tego celu idealnie nadaje się właśnie pobranie raport BIK. Tam w dziale zobowiązania/zadłużenie, będziecie mieć wszystko jak na dłoni, tj wysokość zadłużenia i kto jest wierzycielem, oraz kilka innych ważnych informacji.

raport-bik-jak-pobrac

Jak się zarejestrować w BIK?

Klikasz na: „Zaloguj się”

rejestracja-w-bik

Wypełniasz wymagane pola:

rejestracja-w-bik-2

rejestracja-w-bik-3

Zaznaczasz odpowiednie zgody:

rejestracja-w-bik-4

Ile kosztuje pobranie raportu BIK?

ile-kosztuje-raport-bik

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników to rejestr, który gromadzi i udostępnia wszelkie dane o dłużnikach i działa na podstawie Ustawy o udostępnianiu inf. gospodarczych i wymianie tych danych. KRD stworzył pewnego rodzaju platformę na której wymieniane są informacje o dłużnikach.

Dlatego tam też warto się sprawdzić, czy ktoś nie zgłosił naszych danych do rejestru, jeśli tak się stało, to dowiesz się kto, co, kiedy i gdzie się zgłosić, aby uregulować dług. Rejestracja w KRD jest łatwa i intuicyjna:

Klikasz w „panel klienta”

rejestracja-w-krd

Następnie: „dla konsumentów”

rejestracja-w-krd-2

i teraz kliknij „Załóż konto”

rejestracja-w-krd-3

Teraz czas wybrać plan:

rejestracja-w-krd-4

Mam nadzieję, że wiecie teraz jak sprawdzić swoje zadłużenie. Oba rejestry dłużników, które wymieniłam, powinny odpowiedzieć na wasze pytania.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: