Z tytułu wynagrodzenia otrzymuje na konto 1360 zł. Do tego dochodzi 500 plus oraz zasiłek rodzinny na jedno dziecko. Jaką kwotę zajmie komornik na poczet zadłużenia w Providencie?


Jeśli chodzi o świadczenie 500+ i zasiłek rodzinny, to komornik nie ma prawa wedle ustawy zająć tego świadczenia. Niestety bardzo często komornicy takie świadczenia zajmują, ponieważ spływają one na konta bankowe, które wcześniej zajął komornik.

Niestety komornik nie ma wglądu do tego, z jakiego źródła przychodzą pieniądze i niejako, wpływy z 500+ tracą swoją „tożsamość” – dlatego są zajmowane!

Aby na przyszłość ustrzec się przed tego typu nieporozumieniami, trzeba założyć sobie konto socjalne, lub odbierać świadczenie 500+ osobiście u podmiotu, który jest uprawniony do wydawania tego typu świadczeń!

Gorąco zatem zachęcam Cię, abyś złożyła sobie konto socjalne w dowolnie wybranym banku, wtedy komornik nie będzie miał prawa tego świadczenia Tobie zająć, choćby nie wiem co się działo! O tym, jak założyć konto socjalne i czym jest <– wyjaśniałam w tym artykule – koniecznie tam zajrzyj!

Ile zajmie komornik z wynagrodzenia 1360 zł?

Kwoty wolne od zajęcia komorniczego różnią się od siebie, i zależą od tego, jaki rodzaj umowy wiąże Cię z pracodawcą. W 2018 roku, najniższa krajowa (która jest jednocześnie kwotą wolną od zajęcia komorniczego), wynosi 2100 zł brutto czyli 1530 zł netto.

A czym jest kwota wolna od zajęcia komorniczego? jest to kwota prawnie ustalona, którą komornik jest zobowiązany pozostawić co miesiąc dłużnikowi do dyspozycji, są to tzw. pieniądze na życie.

A więc, jeśli masz co miesiąc do ręki 1360 zł, to komornik z tego nie będzie Ci mógł zabrać nic. Jeśli komornik nie znajdzie innych sposobów na wyegzekwowanie od Ciebie długu dla Providenta, to egzekucja komornicza zostanie umorzona.

Poniżej tabelka:

  • wynagrodzenia,
  • kwoty wolnej od zajęcia komorniczego
  • i kwoty zajęcia komorniczego:
kwoty-wolne-od-zajęcia-komorniczego-tabela

Kwoty wolne od zajęcia komorniczego

Nie oznacza to, że dług nagle zniknie, po prostu wyegzekwowanie tej należności, zostanie odłożone w czasie na kiedy indziej.

Provident będzie liczył na to, że Twoja sytuacja finansowa zmieni się kiedyś na lepsze i za jakiś czas, aby dług nie przedawnił się, znów zlecą komornikowi próbę wyegzekwowania tego długu.

Skarga na czynności komornika

Wybrane specjalnie dla Ciebie: