Kwota wolna od zajęcia świadczenia emerytalnego - ile wynosi? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Kwota wolna od zajęcia świadczenia emerytalnego – ile wynosi?

Komornik zabiera 25% emerytury, w podanym przykładzie kwota netto wynosi 1112,25 jak zabierze 25% powinno zostać 834,18, czy kwota w przykładzie nie jest błędna? Ale wracam do tematu. Moja emerytura brutto 1298 zł odliczenia 116, 02 świadczenia zdrowotne, 87,00 podatek. Po odliczeniu 1094,18 netto, jeżeli odliczyć 25% dla komornika, to powinno mi zostać 820,63 na rękę a jak ZUS oblicza to zostaje 772,35 zł.

Czy nie jest tak, że ZUS od kwoty brutto 1298,00 odlicza należność komorników a potem odlicza podatek i ubezpieczenie? różnica która zostaje jest moja. Jeżeli liczą tak jak w drugiej wersji, to emerytura zmniejsza się o 50 zł. Czy zgodnie z prawem tak robią, chociaż i tak są poza prawem. Bardzo proszę o kontakt e-mail.


Czy nie jest tak, że ZUS od kwoty brutto 1298,00 odlicza należność komorników a potem odlicza podatek i ubezpieczenie?  Odpowiadając na Twoje pytanie:

Zajęcie komornicze potrącane jest z emerytury czy renty, dopiero po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast wielkość potrącenia komorniczego wyliczana jest od świadczenia podstawowego.

Jak już wiadomo, komornik nie ma prawa zająć dłużnikowi całej jego emerytury, a jedynie jej część. W celu ochrony części niepodlegającej zajęciu komorniczemu, powstała kwota wolna od zajęcia.

Jak do tej pory są 4 progi, które mają zastosowanie w obliczaniu kwoty wolnej od zajęcia świadczenia emerytalnego. Są to:

 • 20% najniższej emerytury lub renty w przypadku potrąceń z tytułu opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym;
 • 50% najniższej emerytury przy potrącaniu lub egzekwowaniu sum ustalonych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych;
 • 60% najniższej emerytury przy potrącaniu innych należności;
 • 75% kwoty najniższej emerytury lub renty.

Co ważne, kwotę wolną od zajęcia komorniczego emerytury, ustala się wraz ze wszystkimi świadczeniami jakie emeryt otrzymuje.

Nie wiem skąd bierze się różnica, którą wykalkulował ZUS, a która powinna być potrącana Tobie z emerytury. Oczywiście masz prawo złożyć do ZUS zapytanie w tym temacie, na pewno otrzymasz odpowiedź i wtedy dowiemy się, co jest powodem obliczenia przez ZUS innej kwoty zajęcia komorniczego.

Podobne artykuły:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

 1. Avatar

  Danuta

  Od 10 lat mieszkam za granicą, jestem emerytką w Polsce. Po rozwodzie mąż pozostawił mi kilku komorników. Przez 5 lat potrącał mi komornik dług z mojej emerytury, dał spokój 2 lata i dzisiaj dowiedziałam się, że komornik ponownie mi przysłał nakaz zapłaty, którego nie mogę nawet odebrać i pewnie znowu komornik wejdzie mi na emeryturę. Czy mogę coś jeszcze zrobić aby uniknąć tego zajęcia?

 2. Avatar

  nauk

  No, no za taki tekst powinni przyznać literacką Nagrodę Nobla. A tak serio, to ogromne dzięki za wyczerpujące rozwinięcie tematu i omówienie kilku rzeczy.

NAPISZ KOMENTARZ