Witam mąż pracuje na umowę o pracę, zarabia nie więcej niż 3tys. ile z tego może mu zabrać komornik i jeszcze jedno pytanie: czy jest możliwość aby zwrot podatku nie poszedł na konto komornika?

Ile komornik może zabrać z pensji na umowie o pracę?

W 2018 wzrosła płaca minimalna, wtedy zmieniają się także kwoty wolne od zajęcia komorniczego, w porządku, w takim razie ile zabierze komornik z pensji w tym roku?

Komornik z pensji na umowę o prace może zabrać do 50% wynagrodzenia, zobowiązany On także jest – pozostawić dłużnikowi co najmniej 1530 zł netto.

Posłużę się tabelą zajęć komorniczych z umowy o pracę:

umowa-o-pracę-ile-może-zabrać komornik

Warto zawsze pamiętać, że kwota wolna od potrąceń komorniczych zmienia się za każdym razem kiedy zmienia się płaca minimalna.

Podsumowując, skoro od stycznia 2018 płaca minimalna wzrosła do 2100 brutto (1530 netto), to kwota wolna od komornika zwiększyła się do 1530 zł w przypadku umowy o pracę.

Czy komornik zajmie zwrot podatku?

Tak, komornik może zająć nadpłatę lub zwrot podatku dochodowego dłużnika na poczet spłaty długów w postępowaniu egzekucyjnym.

Ustawa z dnia 10.07.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1311) dodaje do K.p.c. art. 902[2] § 1.

Ustawodawca niestety daje zielone światło komornikowi na zajęcie zwrotu podatku lub nadpłaty podatku dochodowego.

Urząd Skarbowy zadziała w ten sposób, że sprawdzi czy nie macie żadnych długów wobec Urzędu Skarbowego i dopiero wtedy przekaże zwrot podatku PIT komornikowi w całości.

Co możecie jeszcze zrobić?

W kwestii ochrony pensji męża oraz innych środków zgromadzonych na Waszym koncie bankowym, polecam założyć konto, którego nie znajdzie komornik <– koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Warto oczywiście raz na zawsze rozprawić się ze swoimi długami, jeśli nie wiecie jak to zrobić, to szczerze POLECAM ebook Iwony Wendel – Jak wyjść z długów.

W ebooku pojawiły się liczne rozwiązania pomagające w ciężkiej sytuacji finansowej, Pani Iwona uczy jak spojrzeć na długi i jak stawić im czoła, aby wyjście z długów było w zasięgu ręki każdego dłużnika.

Gorąco trzymam za Was kciuki i życzę powodzenia w wychodzeniu z zadłużenia!

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Koniecznie proszę przeczytać: