Jak się dowiedzieć ile mam długu i jak go spłacić? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak się dowiedzieć ile mam długu i jak go spłacić?

Witam, nie wiem w sumie od czego zacząć … Najlepiej napiszę w prost – parę lat wstecz prowadziłem się nie tak jak trzeba, zaniedbałem wiele spraw które teraz mnie sięgnęły, mam wielu komorników i sam nie wiem jak sobie z tym poradzić. Jaką kwotę jestem dłużny? nie wiem nawet czy to 10 tys. czy 20 tys. Myślę że więcej na pewno nie, ale na 100 % nie jestem pewny… Jak i gdzie, i do kogo się zgłosić najlepiej, aby się dowiedzieć ile mam długu i spłacić je?

Witaj Arku! spróbuję podsunąć Ci kilka wskazówek i tropów którymi warto podążyć, aby wyjść z długów obronną ręką i przy jak najmniejszych stratach. Być może Twoja sytuacja finansowa nie jest tak zła jak myślisz, niestety nie piszesz nic o zatrudnieniu, więc nie wiem czy masz jakieś dochody czy nie, ale do tego wrócę pod koniec artykułu.

Gdzie sprawdzić ile masz długu?

Zaraz podpowiem Ci jak sprawdzić swoje zadłużenie, nie będziesz miał z tym większych problemów… a więc do dzieła:

Sprawdzenie długów w BIK-u. Biuro Informacji Kredytowej prowadzi „kartotekę” każdej osoby, mającej kiedykolwiek styczność ze zobowiązaniami finansowymi, np. zakupy na raty, pożyczki, kredyty itp. Są tam też nasze zobowiązania których nie daliśmy rady spłacić.

Pobierając raport BIK, z łatwością będziesz mógł namierzyć podmiot któremu jesteś winien pieniądze, ponieważ raport zawiera dane wierzyciela i dokładne daty powstania długu!

Swoje długi możesz także sprawdzić w KRD, BIG InfoMonitor lub w ERIF. Są to podobnie jak BIK, rejestry skupiające ogrom informacji o płatnikach, z tym wyjątkiem, że KRD, BIG i ERIF zaciągają jedynie dane o dłużnikach.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie u komornika

Tutaj możesz posłużyć się informacjami jakie zdobyłeś z rejestrów BIK, KRD, BIG i ERIF. Czyli masz dokładne dane swojego wierzyciela, wystarczy teraz tylko wykonać telefon i dowiedzieć się, jaki komornik, czy windykacja – prowadzi Twoją sprawę. Koniecznie przeczytaj artykuł: jak sprawdzić ilu mam komorników? podajemy w nim kilka sztuczek wartych wypróbowania.

Możesz też poczekać na pismo od komornika

Jeśli toczy się wobec Ciebie jakieś postępowanie komornicze czy windykacyjne, to z pewnością otrzymasz wkrótce list od komornika lub windykatora. Z tego listu dowiesz się wszystkiego na temat swojego zadłużenia u danego podmiotu.

Przedawnienie długów

Przedawnienie długów to bardzo obszerny temat, nad który musiałabym poświęcić kilka artykułów, dlatego temat przedawniania długów opiszę jedynie pokrótce.

 • Najszybciej przedawniają się długi z tytułu mandatu lub należności za brak biletu w przewozach publicznych, bowiem ulegają one przedawnieniu już po roku!
 • Jeśli masz dług za nieopłaconą fakturę, to przedawnia on się po 2 latach.
 • Roszczenia wynikające z umowy sprzedażowej i dokonanej dostawy, przedawniają się także po 2 latach.
 • Dług z tytułu umowy o dzieło przedawnia się po 2 latach od dnia oddania „dzieła”
 • Wszelkie długi za usługi telekomunikacyjne przedawniają się po 2 latach.
 • Nie spłacony debet na koncie bankowym przedawnia się również po 2 latach.

Nie wiem za co konkretnie masz długi, dlatego wymieniłam te najczęstsze przyczyny. O czym należy pamiętać powołując się na przedawnienie długu? Otóż, przedawnienie długów nie jest uznawane z urzędu, a na wniosek dłużnika!

Oznacza to, że dany podmiot u którego mamy długi lub firma windykacyjna, licząc na naszą nieświadomość, będą wysyłać nakazy zapłaty, domagając się spłacenia całego długu. Wtedy wystarczy tylko podnieść zarzut przedawnienia długu telefonicznie bądź listownie – to powinno załatwić sprawę raz na zawsze.

Dlatego radzę Ci, abyś dobrze przewertował swoje długi pod względem przedawnienia, być może część Twoich zaległych roszczeń, już dawno została przedawniona!

Czym jest zbieg egzekucji?

Wiem, że nie wiesz nawet jakie dokładnie masz długi, czy jest to 10 czy 20 tys zł. Mimo wszystko musisz wiedzieć, że gdy dojdzie do egzekucji komorniczej Twoich długów, to mogą najść Ciebie pewne pytania, np. jak dwóch lub więcej komorników podzieli się moim majątkiem (ruchomości i nieruchomości) czy wypłatą z tytułu zatrudnienia?

Otóż, jeśli będziesz miał więcej niż jedną egzekucję komorniczą, to wielce prawdopodobne, że komornicy będą chcieli przejąć np. Twoje konto bankowe i Twoją wypłatę z tytułu zatrudnia, bądź inne świadczenia pieniężne jakie możesz otrzymywać.

Wtedy ma właśnie miejsce zbieg egzekucji. Kodeks postępowania cywilnego (KPC) jasno informuje, że nie można prowadzić kilku egzekucji komorniczych na tym samym przedmiocie majątku, to znaczy dla Ciebie, tyle, że komornik który jako pierwszy podjął egzekucję komorniczą, będzie jedynym jej egzekutorem i roszczenie trafi w całości do wierzyciela którego reprezentuje tenże komornik.

* to na wypadek gdybyś miał wątpliwości co do tego, jak zostanie podzielona Twoja wypłata, suma na koncie, czy inne ruchomości i nieruchomości.

Pożyczka na długi?

Tak jak pisałam wcześniej, nie napisałeś nic o swoich dochodach, pomijając zatem ten fakt, możesz także rozważyć wyjście z długów za pomocą pożyczki czy kredytu, do dyspozycji możesz mieć np. kredyt konsolidacyjny z banku, warunkiem otrzymania takiego kredytu wtedy, jest czysty BIK i dobra zdolność kredytowa!

Jeśli BIK natomiast masz zły i jesteś na liście dłużników, to wtedy możesz jeszcze postarać się o kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, niestety jest to dużo droższa opcja wyjścia z długów.

Znalezienie pracy

Jest to mój ulubiony sposób na wychodzenie z długów, jest najskuteczniejszy i dodatkowo otwiera umysł na nowe życiowo-zawodowe wybory! Jeśli masz wątpliwości – jak sobie poradzić z długami, zacznij od zdobycia stabilnego źródła finansowania długów!

Mowa oczywiście o znalezieniu pracy, bo tylko comiesięczny dopływ pieniędzy, będzie w stanie naprawić Twoje błędne decyzje z przeszłości. Nie wiem z jakiego rejonu Polski jesteś i nie wiem jaka jest sytuacja na Twoim rynku pracy, ale nie warto łapać się pierwszej lepszej pracy za marne pieniądze.

Stwórz fajne CV, w którym wymienisz nie tylko swoje doświadczenie zawodowe, ale i wspomnisz o swoich najlepszych cechach. Koniecznie w CV umieść swoje zdjęcie, w dzisiejszych czasach jest to absolutny wymóg!

Warto też przygotować się do spotkania z przyszłym pracodawcom, przestudiuj historię firmy do której będziesz składał aplikacje, poznaj ich model biznesowy i generalnie dowiedz się jak najwięcej na jej temat, taka wiedza pozwoli Ci lepiej dostosować się do oczekiwań jakie przed kandydatami będzie miał pracodawca.

Jak się dowiedzieć ile mam długu i jak go spłacić?

Mam nadzieję, że odpowiedziałam Ci na Twoje pytanie, wiedz, że mega ważna w spłacaniu długów i w wychodzeniu na prostą jest – systematyczność! Zdenerwuj się na siebie za te złe decyzje które kiedyś podjąłeś, a gniew który w sobie zbudujesz, niech posłuży Ci za paliwo w walce z oddłużaniem i przeciwnościami losu!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


4 komentarzy

 1. Cezary

  Witam mam dług pochodzący z zaciągniętego kredytu hipotecznego. Kiedyś dałem się namówić aby wziąć dla kogoś kredyt w zamian on sprzedał mi nieruchomość i miał spłacać ten kredyt. Teraz niestety tonę w długach kredytu było 150000 a na dzień dzisiejszy to jakieś 250000. Ostatnio udało mi się uzyskać od tych osób weksel na kwotę 250000 zł ale i tak nie ma jak z nich ściągnąć tych pieniędzy. Czy jest możliwość dochodzenia sądownie o przepisanie tych długów na osoby dla których był wzięty ten kredyt. Osoby te zamieszkują nadal nieruchomość niestety co chwilę przychodzą pisma że coś jest nie zapłacone nie wiem jak do nich dotrzeć aby traktowały sprawę poważnie. Proszę o pomoc

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Odpowiedzialność za dług ponosi osoba, której dane znajdują się na umowie kredytowej i nie wydaje mi się, abyś mógł cokolwiek z tym zrobić. Wasze jak by to powiedzieć prywatne umawianie się, kto ma spłacać i kto ma tam mieszkać, nie będzie w ogóle banku interesowało. Nie wiem co to za nieruchomość i w jakim mieście, ale może powinieneś raz na dobre rozstać się z najemcami? którzy de facto mieli tę nieruchomość spłacać? wtedy mógłbyś poszukać normalnych najemców, którzy będą płacić czynsz i spłacać Ci w ten sposób raty kredytu?

 2. ona39

  Najbliższa osoba ma straszne zadłużenie z którym nie daje rady, a nie wie sama na jaka kwotę jest zadłużona i nie wiem jak jej pomóc i jak się dowiedzieć ile ma tego zadłużenia…

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Niestety nie jesteś ani prawnie, ani fizycznie dowiedzieć się, ile dana osoba trzecia ma zadłużenia, takie informacje uzyskuje się z BIK-u, ale niestety to osoba o której piszesz, powinna wyciągnąć raport, Ty nie możesz zrobić tego za nią. A może po prostu szczera delikatna rozmowa z tą osobą? czasami szczerość to najlepszy sposób…

NAPISZ KOMENTARZ