Jak używać karty płatniczej? [PORADNIK] dla Ciebie

Nie wiesz jak używać karty płatniczej? to jesteś we właściwym miejscu! Karty płatnicze bardzo ułatwiają funkcjonowanie w dzisiejszej codzienności, szczególnie kiedy wyruszamy w Polskę, albo gdy wyjeżdżamy na wycieczkę poza granice Polski.

Będąc z dala od domu, zawsze warto mieć przy sobie kartę płatniczą czy kartę kredytową, na wypadek niezaplanowanych wydatków.

Jak używać karty płatniczej?

jak-uzywac-karty-platniczej

Jak jednak postępować i jak prawidłowo korzystać z kart płatniczych? o tym w dzisiejszym poradniku – sprawdź czy znasz wszystkie zasady!

Limit transakcji na karcie

Każdy bank ma możliwość ustawienia limitu dziennych transakcji na Twojej karcie debetowej czy kredytowej. Limit transakcji można zazwyczaj ustawić, logując się do bankowości elektronicznej. Można też zrobić to z trasy, dzwoniąc na infolinię banku.

Ustawiając dzienne limity na swoich kartach płatniczych, zabezpieczysz się na wypadek kradzieży dużej ilości pieniędzy z Twojej karty. Ogromnym udogodnieniem jest to, że limit transakcji na karcie można definiować na wiele sposobów. Możesz ustawić:

  • limit dla wypłat z bankomatu
  • limit dla transakcji w stacjonarnych sklepach
  • limit płatności kartą przez internet

Jeśli Twoja karta płatnicza wpadnie w niepowołane ręce, to złodziej będzie mógł jedynie pobrać z karty pieniądze w obszarze limitu, jaki ustawisz. Błędem jest nieposiadanie takich limitów, wyobraź sobie sytuację, gdy ktoś kradnie Ci kartę płatniczą i wyciąga z konta kilka tysięcy złotych?! Zawsze ustawiaj limity transakcji na kartach płatniczych!

Oglądaj bankomaty – skimming

bankomat

Wiesz, co to jest skimming? jest to wyłudzanie pieniędzy w transakcjach bankomatowych, skimming polega na tym, że oszuści montują zewnętrzne oprogramowanie na bankomacie, w formie niezauważalnej nakładki.

Przeważnie, nakładka zawiera skaner paska magnetycznego i znajduje się w pobliżu otworu, do którego wkładasz kartę płatniczą, w momencie, kiedy wsuwasz kartę do otworu dla kart płatniczych, skaner skanuje (kopiuje) Twoją kartę.

Następnym elementem nakładki jest urządzenie, które przechwytuje z klawiatury kod PIN do karty płatniczej, którym się posługujesz. Często również oszuści montują na bankomacie lub w jego pobliżu kamerę, która przechwyci obraz rejestrujący kombinację cyfr, które wystukujesz na klawiaturze bankomatu.

A więc, żeby uchronić się przed skimmingiem, zawsze przed przystąpieniem do transakcji wypłacania gotówki z bankomatu, szybko obejrzyj bankomat, czy nie posiada żadnych podejrzanych nakładek, jeśli takie zauważysz, niezwłocznie poinformuj o tym bank!

A gdy wystukujesz kod PIN do karty na klawiaturze bankomatu, zadbaj o to, aby zasłonić drugą ręką cyfry, których używasz!

Twoja karta płatnicza zawsze w zasięgu wzroku

Nigdy nie wolno spuszczać karty płatniczej z oczu! Często kelnerzy mają takie praktyki, że gdy chcesz zapłacić za posiłek w restauracji, kelner zabiera Twoją kartę do baru, aby dokonać tam transakcji – nigdy nie pozwalaj na takie praktyki!

Po prostu idź razem z kelnerem i miej kartę na oku non stop. Bo skąd masz mieć pewność, że kelner nie sklonuje Twojej karty debetowej czy kredytowej na zapleczu? nie wiesz tego, nie znasz go – więc mu nie ufaj. Zawsze miej swoją kartę płatniczą na oku.

3D Secure nadciąga z odsieczą

Samo zgubienie karty płatniczej lub kiedy wpadła ona w niepowołane ręce złodziei, i tak pozwalało na użycie jej, mimo że nikt przecież nie znał do niej PIN-u.

Dokładnie mowa tu o transakcjach internetowych, mając kartę płatniczą w ręku, można było zapłacić za dany towar płatnością internetową, wystarczyło się jedynie posłużyć danymi z karty płatniczej.

Dziś, coraz więcej banków stosuje zabezpieczenia 3D Secure, które do przeprowadzenia transakcji, wymagają jeszcze podania pewnych danych osobowych, które znasz jedynie Ty, takie zabezpieczenie kart płatniczych, jest w stanie uchronić Twoją kartę przed wykorzystaniem jej przez niepowołane osoby.

Ustawienie powiadomień SMS

Powiadomienia SMS o transakcji na Twojej karcie płatniczej, to prawdziwe błogosławieństwo w obliczu utraty karty, nie mając o tym nawet zielonego pojęcia! Powiadomienia SMS można aktywować, logując się do bankowości elektronicznej Twojego banku, następnie przechodząc do zakładki “zabezpieczenia” lub “powiadomienia”.

Podsumowując: za każdym razem, gdy Twoja karta zostanie użyta, czy to w bankomacie, czy w sklepie stacjonarnym, dostaniesz powiadomienie SMS na swój telefon.

Zastrzeganie karty płatniczej

Zastrzeganie swojej karty płatniczej w wyniku jej kradzieży czy zgubienia, powinno odbywać się z automatu! nie wolno zwlekać i odkładać zastrzeżenia karty na następny dzień! tutaj każda minuta jest na wagę złota.

Wiedz, że ponosisz pełną odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje kartą płatniczą, dokonane przed zastrzeżeniem karty, aż do kwoty 150 euro, czyli około 600 zł!

Gdy zastrzeżesz kartę, całą odpowiedzialność za wszystkie transakcje przejmuje Twój bank. Oczywiście nawet po zastrzeżeniu karty płatniczej, warto monitorować online saldo rachunku – tak dla pewności.

Znasz numer do centrum zastrzegania kart?

No właśnie, nie znasz i nigdzie go nawet nie zapisałeś?! Numer do centrum zastrzegania kart warto mieć zawsze zapisany np. na telefonie. Nie warto trzymać tego numeru na kartce w portfelu, ponieważ często z karta płatniczą, ginie właśnie portfel.

Od jakiegoś czasu działa ogólnopolski numer do centrum zastrzegania kart płatniczych, nie ważne, w jakim baku masz swoją kartę płatniczą, dzwoniąc na ten numer, zastrzeżesz kartę niemal natychmiastowo – oto on: 828 828 828, wystarczy jedynie podać swoje nazwisko i bank, w jakim masz zgubioną/skradzioną kartę płatniczą.

Nie zapomnij zabrać karty z bankomatu!

W Polsce bankomat najpierw wydaje kartę, a później dopiero gotówkę. Za granicą proces wypłacania gotówki z bankomatu wygląda zupełnie odwrotnie. Czyli najpierw dostaniesz pieniądze, a później bankomat wyda Ci kartę płatniczą.

Takie różnice w procesie wypłaty gotówki z bankomatu mogą być mylące, szczególnie jeśli masz tendencję do działania odruchowo i schematycznie.

Klient z Polski, przyzwyczajony, że ostatnim etapem jest odbiór gotówki, chowa ją do portfela i odchodzi, zostawiając jeszcze kartę płatniczą w bankomacie! Przyzwyczajenia robią swoje prawda…

Płacenie kartą – zawsze sprawdzaj kwotę!

Rzadko kto z nas pamięta, jaką wczoraj wydaliśmy kwotę, płacąc kartą debetową czy kartą kredytową… Kiedy dokonujemy płatności kartą płatniczą, okazuje się, że nie przywiązujemy zbytniej uwagi do wydanej kwoty, którą za chwilę zatwierdzimy – to błąd!

Jeśli trafi Ci się nieuczciwy sprzedawca, to może się zdarzyć, że zostaniesz dodatkowo obciążony kwotą kilku ekstra złotych, nie dopuść do takiej sytuacji, pomyłki w sklepach spożywczych zdarzają się bardzo często – zbyt często!

Dwie lub trzy karty płatnicze

Szczególnie jeśli wyjeżdżasz poza granice Polski, warto zabrać ze sobą dwie lub karty płatnicze, ponieważ w razie zgubienia czy kradzieży jednej z kart – tak naprawdę zostaniesz z niczym! bez środków do życia w obcym Państwie!?

Twoja karta płatnicza nie musi oczywiście być zgubiona czy skradziona, zawsze może przecież przydarzyć się awaria bankomatu i “połknie” on Twoją kartę płatniczą, co wtedy?

Najlepiej, gdybyś miał co najmniej dwie karty płatnicze, np. jedna z VISA a druga od MasterCard. Może się bowiem zdarzyć, że w danej restauracji za granicą, kelner przyjmuje tylko płatności kartą jednej z instytucji – co wtedy, jeśli nie masz przy sobie gotówki? będzie afera.

Mam nadzieję, że wiesz teraz jak używać kart płatniczych, aby nie narazić się na żadne nieprzyjemności i utratę pieniędzy…

Koniecznie przeczytaj teraz o:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze