Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak się pozbyć komornika? Poznaj te SPOSOBY!

Komornik jest urzędnikiem działającym na zlecenie wierzyciela.  Wierzyciel kieruje sprawę do sądu, sąd wydaje wyrok, wierzyciel zaopatrzony w prawomocny wyrok przekazuje sprawę do egzekucji. Nigdy inaczej. Czy istnieje w tej sytuacji sposób, jak się pozbyć komornika?

Zanim dojdzie do egzekucji

Najlepszym sposobem, jak się pozbyć komornika, jest oczywiście niedopuszczenie do sprawy sądowej. Jak dokonać tego cudu? Po pierwsze będąc aktywnym w dialogu z wierzycielem.

Oto lista najgorszych pomysłów na negocjacje z wierzycielem:

 • milczenie
 • śmiertelne przerażenie na widok kolejnego pisma i odkładanie go na kupkę z innymi, pozostawianie bez odpowiedzi
 • brak choćby najbardziej pesymistycznego planu spłaty
 • oczekiwanie na cud i nie szukanie innych możliwości
 • węszenie za kolejną pożyczką, jako jedynym sposobem na spłatę
 • obiecywanie przez telefon wpłat ponad możliwości
 • obiecywanie wpłat w granicach możliwości i nie wpłacanie

A tu przykłady zdecydowanie lepszych zachowań:

 • spisanie wszystkich długów i wydatków, aby mieć jasność sytuacji finansowej
 • ustalenie jaka, choćby nawet mikroskopijna rata spłaty wobec wierzyciela leży w graniach naszych możliwości
 • przygotowanie pisma do wierzyciela, z planem spłaty, zobowiązaniem do trzymania się terminów, wyjaśnieniem, że jest to jedyna możliwość z naszej strony. W piśmie należy wyjaśnić w miarę jasno sytuację, ale bez jęczenia i narzekania – bo to w żaden sposób nie zwiększy zaufania do naszej wypłacalności
 • trzymanie się planu.

Windykacja

Ok, przegapiliśmy moment dogadania się z wierzycielem i mamy na głowie windykacje. Generalnie firmy windykacyjne są zainteresowane skutecznością. Najczęściej nawet najmniejsze, dobrowolne spłaty są dla nich bardziej atrakcyjne niż sprawa sądowa i egzekucja przez komornika.

Dlatego jeśli sprawa trafi już do windykacji – należy postępować tak, jak w przypadku kontaktu z wierzycielem. Jeśli przegapimy ten moment, windykator może oddać sprawę do sądu. Sprawę do sądu może oddać sam wierzyciel, bez etapu windykacji.

Sąd wydaje wyrok na korzyść wierzyciela. Jeżeli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, wyrok się uprawomocnia i z takim wyrokiem wierzyciel może skierować sprawę do komornika.

Jak się pozbyć komornika?

Najlepiej wracając ze sprawą do wierzyciela. Nie jest to oczywiście łatwa sprawa. Niby dlaczego wierzyciel miałby pójść na rękę dłużnikowi, który tyle czasu zwlekał ze spłatą długu, naraził wierzyciela na koszty, zmusił do zajmowania się sprawą sądową i zlecania egzekucji.

Są jednak argumenty, które mogą przekonać wierzyciela, że pominięcie komornika jest w jego najlepszym interesie. W zależności od konkretnej sytuacji dłużnika, można przedstawić szereg argumentów, które powinny przekonać wierzyciela.

W trakcie KURSU ZA ROK BEZ DŁUGÓW  z kilkoma kursantami przygotowywałam takie pismo dla wierzyciela. W wielu przypadkach zakończyło się sukcesem i poza kosztami, jakie wierzyciel JUŻ poniósł na egzekucję, udało się zawiesić egzekucje (zawiesić, czyli nie umorzyć, ani wycofać – co bywa trudniejsze do osiągnięcia), a tym samym uniknąć kosztów egzekucji.

Oczywiście nie wszystkie sprawy zakończyły się sukcesem i w kilku przypadkach wierzyciel nie zgodził się na takie rozwiązanie. Ale to również nie koniec świata. Nawet z komornikiem na karku, istnieje wiele możliwości, jak się pozbyć komornika, a raczej jak uczynić egzekucję mniej bolesną.

Wszystko zależy od samego dłużnika, od jego aktywności, odpowiedzialności za swoje sprawy. Marudzenie, strach, pożyczanie i unikanie kontaktu to nie jest dobry sposób na zarządzanie długami.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 3,60 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

 1. Piotr

  Haha, na szczęscie wizyta komornika mnie narazie nie dotyczy, ale bardzo fajny wpis!

 2. Olga

  W mojej ocenie artykuł nie przedstawia żadnych sposobów, a jedynie namawia do zapisania się kurs autorki.

NAPISZ KOMENTARZ