Jak wyjść z długów, czyli 7 etapów wychodzenia z długów – część 1.

jak-wyjsc-z-dlugow-ebook

Znasz teorię, jakoby żałoba przebiegała w 5 etapach? Są to: zaprzeczenie, gniew, targowanie, depresja, akceptacja. Wychodzenie z długów podlega podobnym etapom i jeśli utkwisz na którymś – wyjście z długów nie będzie możliwe.

Jak wyjść z długów?

7 etapów wychodzenia z długów:

Zaprzeczenie

Cóż, nie trzeba wiele wyjaśniać. Zaprzeczenie zaczyna się na długo przed tym, gdy problem finansowy pokaże swoje ohydne kły. Zaprzeczenie ZNIEKSZTAŁCA RZECZYWISTOŚĆ – jak narkotyk. Jest też tak samo uzależniające. Uzależnia, bo ogłupia, nie dopuszcza do nas prawdy.

Nie wiedziałam, nie przypuszczałem. Nie będę ograniczać wydatków tylko po to, aby opłacić rachunki. Nie zrezygnuję z mojego stylu życia. Nie zabiorę dzieci z prywatnych szkół. Nie opłaca mi się wstawać z łóżka, żeby zarobić 15 złotych na godzinę. Moi wierzyciele są do bani, ciągle do mnie wydzwaniają – zapłacę, jak będę miał.

Motto etapu zaprzeczenia: jakoś to będzie, pomyślę o tym jutro.

Gdy masz problemy z pieniędzmi, czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Etap zaprzeczenia tylko Cię spowalnia, więc skróć go i zacznij działać. Im więcej czasu spędzisz na zaprzeczaniu, tym niżej spadniesz.

Złość

Złość jest nie tylko stratą czasu, ale i energii.

Jest jak jest, możesz się złościć, ale lepiej będzie, jak zamienisz złość w energię do rozwiązania (szybszego), sprawy. O zbawiennych skutkach zamiany wściekłości w energię pisałam tutaj – kliknij Jak wyjść z długów dzięki wściekłości.

Chcesz się złościć? Na kogo?

Na wierzycieli? – to są ludzie, którym obiecałeś zwrot, gdy brałeś pieniądze. To Ty nawarzyłeś piwa. Porażki to są lekcje, uczą Cię czegoś o sobie. To część życia i KAŻDY je miewa.

Na siebie? – Jeśli nie stworzyłeś maszyny czasu, nie ma co się biczować – złoszczenie na siebie nic Ci nie pomoże.

Na Innych? – oni, tamci. Jeszcze nikt „ich” nie widział, ale na pewno są winni wielu problemów. Bez względu na sytuację, w której się znalazłeś, zawsze miałeś wybór. Nikt Cię nie zmuszał do pożyczania. Dokonałeś w życiu wielu wyborów, w tym tego, który Cię tutaj przywiódł. To Twoje życie. Musisz wziąć za nie odpowiedzialność. Bez osobistej odpowiedzialności nigdy się nie wygrzebiesz.

Na czynniki zewnętrzne? – po co się emocjonować i denerwować na gospodarkę, chorobę, rozwód. Jeżeli nie możesz tego kontrolować – życie czasem zaskakuje.

Jest jak jest.

jak-wyjsc-z-dlugow-ebook

Te dwa etapy są bardzo ważne – jeszcze mamy możliwość je skrócić, wejść na drogę rozwiązania, nie pogłębiać problemu.

Myślenie „mnie się to nie przytrafi” to tylko zaklinanie rzeczywistości. Bez względu na to, czy jesteś na etapie zaprzeczenia, czy złości – zrób wszystko, aby go jak najszybciej zakończyć i stanąć oko w oko z prawdziwą sytuacją.

W kolejnych dniach opiszę pozostałe etapy…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *