Jak wyjść z długów ostrożnie, czyli nauka z filmu „Mąż idealny”

Uwielbiam Jennifer Aniston, więc ostatnio w ramach projektu „wszystkie filmy z Jennifer” obejrzałam  film pt. Mąż idealny.

Mąż idealny

Jest to historia młodej, ambitnej i bardzo utalentowanej pracownicy agencji reklamowej, która jest pomijana przy awansach. Szef nie ukrywa, że powodem tej sytuacji jest fakt, że Jennifer nie ma męża i hipoteki. Dobry pracownik to taki, który ma zobowiązania rodzinne i kredytowe – wtedy wiadomo, będzie dobrze pracował, nie odejdzie, będzie grzeczny i zgodny.

Bohaterka nie ma ani narzeczonego, ani kredytu na dom, jest więc potencjalnie podejrzana i niegodna zaufania. Aby dostać awans musi w tajemnicy przed szefami „kupić” sobie narzeczonego i udawać że zarówno ślub jak i hipoteka tuż tuż.

I pojawia się ten Mąż idealny, dzięki któremu w końcu rozumie, co się w życiu liczy.

„Są dwa sposoby na podbicie i zniewolenie narodu: miecz, albo dług.” John Adams

Jest wiele powodów, dla których zaciągamy kredyty i wpadamy w kłopoty finansowe.  Np.:

  1. jesteśmy okaleczeni emocjonalnie, budujemy sobie złotą klatkę, wynagradzając wszelkie cierpienia, brak miłości, brak bliskości, strach, że nie jesteśmy warci kochania, a w ogóle nic nie warci. Kupujemy, bo wydaje nam się, że przedmioty poprawią nasze samopoczucie. I poprawiają, ale tylko na chwilę, bo w przedmiotach nie ma tego, czego naprawdę poszukujemy.
  2. widząc okazję podejmujemy ryzyko.  Nie cieszy nas stopniowy rozwój, lub stabilna sytuacja, chcemy czegoś więcej. Pragnienie sukcesu, spektakularnych osiągnięć pcha nas do przodu i każe ryzykować pieniądze. I wbrew pozorom ta właśnie cecha może nam pomóc wyjść z długów. Można być ostrożnym i grosz do grosza spłacać długi do końca życia. A można zmienić całe swoje życie, zaryzykować, zacząć od początku. Więcej o tym na kursie ZA ROK BEZ DŁUGÓW , ale poczytaj też wpisy  np. o zarabianiu w internecie.
  3. dostosowujemy się do systemu. To system buduje łańcuch zależności: jeśli masz kredyty, trzymasz się pracy. Jeśli masz dzieci, trzymasz się pracy i kupujesz mieszkanie na kredyt. A dzieci są potrzebne, bo trzeba pracować i płacić podatki, ZUSy. To dlatego Państwo martwi się niżem demograficznym, dlatego zachęcają do rozmnażania. Nawet nie wiemy kiedy, wchodzimy w ten schemat i wydaje nam się normalny. System piętnuje bezdzietnych, społeczeństwo piętnuje tych, którzy się nie dorobili mieszkania czy samochodu. Samonapędzająca się machina. Idealnie sportretowana w filmie Mąż idealny.

To tylko trzy z wielu powodów, dla których wpędzamy się w spiralę zadłużenia. A mówię o nich dlatego, że wbrew pozorom mogą się okazać naszą siłą.

Moje powody

Tak się składa, że moje problemy finansowe wynikały z powodów 1 i 2.

1. Miałam bardzo trudne dzieciństwo i młodość.

Kiedyś napiszę o tym więcej. Nie dlatego, że chcę się skarżyć czy obwiniać matkę za moje długi. Biorę pełną odpowiedzialność za to, co mnie spotyka. Jednak nie da się zestawić obok siebie dziewczynki kochanej przez rodziców i takiej, która jest poniewierana fizycznie i słownie przy byle okazji, i powiedzieć, że obie dziewczynki są tak samo przygotowane do życia.

Zawsze czułam się gorsza, potrzebowałam wielkich dowodów miłości,  ale w duchu i tak czułam, że na nią nie zasługuję.

Gdy zaczęłam zarabiać duże pieniądze w korporacji, moja mama nagle mnie pokochała. Nagle była ze mnie dumna. Wypłacałam jej co miesiąc „rentę”, jeżdżąc 300 km z Warszawy do domu, zwoziłam furę prezentów.  W Boże Narodzenie nie schodziłam z prezentami poniżej zegarka, czy drogich perfum.

Byłam młoda i naiwna, spragniona miłości, akceptacji. Nie rozumiałam, że to nie ma nic wspólnego z miłością. Ale lekcja mi się utrwaliła, miłość = pieniądze dla osób kochających.

Zasypywałam mojego bezrobotnego partnera prezentami, nawet wtedy gdy wysłał mnie ze złamanym nosem i generalnie obitą twarzą na parę dni do szpitala.  Nie martw się, piszę to bez większych emocji. Nie cierpię już z tego powodu. Nawet potrafię z tego żartować, podkreślając, że dziękuję mojej firmie za firmowe koszulki, zakładałam je w szpitalu i dzięki nim odwiedzający współpracownicy mogli mnie poznać.

Chcę wykorzystać moją historię, aby pomóc Ci zrozumieć, abyś umiał / umiała sobie wybaczyć, abyś przestała się biczować. Tak działa pokopana psychika.

Gdy zabrakło pieniędzy, straciłam miłość ukochanego, matki, siostry. Straciłam zainteresowanie moich znajomych.

2. Zawsze byłam twórcza i kreatywna – ja nie chciałam zwykłego biznesu.

Ja od razu chciałam, żeby to było coś wspaniałego, wyjątkowego. Tak się wpędziłam w problemy zaraz na początku i tak wpędzałam się w nie jeszcze wielokrotnie, z ułańską fantazją rzucając się na kolejne moje pomysły.

I one były świetne, naprawdę. Wiele z nich ktoś zrealizował, często moja konkurencja, która dojrzała świetny pomysł i zrobiła to szybciej i lepiej niż ja. Ja byłam i jestem doskonała w wymyślaniu, gubi mnie codzienna rutyna realizacji. Ja potrzebuję stałej stymulacji :).

Jak widzisz, wpadłam w długi ponieważ w ten czy inny sposób – zawsze czułam się niedostosowana.

Niedostosowanie – przekleństwo czy dar?

Coś Ci powiem, to jest dar. I to nie dlatego, że ja zawsze staram się widzieć  pozytywne w negatywnym.

Ja jestem o tym przekonana.  A Osho pisze: „Wszyscy, którzy mieli wkład w rozwój szczęścia ludzkości i w piękno Ziemi byli niedopasowani. Bycie niedopasowanym jest bardzo cenną cechą.”

To dzięki temu, jak wyglądało moje dzieciństwo, jestem teraz taką a nie inną osobą. Jestem wrażliwa na krzywdę, staram się zmieniać świat, chociaż ten wokół mnie.

Dzięki temu że ryzykowałam, miałam szansę na prawdziwe sukcesy. Ogromne fortuny nie biorą się z ostrożnego niewychylania. Tylko ryzykanci mogą zamienić biedę w fortunę. Owszem, czasem się nie uda, ale musisz zaryzykować, jeśli chcesz grać o wysokie stawki.

Co to dla nas oznacza?

Czy ja Ci teraz mówię: dobrze zrobiłaś, świetnie że się zadłużyłeś? Nie.

Chcę tylko, abyś zrozumiała, abyś zaakceptował, że być może to, co wpakowało Cię w problemy, nie jest Twoją wadą, tylko Twoją zaletą.

Nie rób sobie lobotomii, nie amputuj wyobraźni. Nie myśl „to wszystko przez moje durne pomysły”.

Czy wiesz jakie straszne rzeczy piszą o sobie w mailach do mnie dłużnicy? Ciężko mi się to czyta. Inteligentne kobiety nie żałują sobie słów pogardy. Mówią o sobie wręcz z obrzydzeniem. Wrażliwi, zdolni faceci, mają się za frajerów i nieudaczników.  Czasem mam ochotę napisać: bo jak tam do Ciebie pojadę a dupę skopię!

Zrozum, nie każdy geniusz jest dobrym człowiekiem. Bywają tacy, którzy przyczynili się do ogromnych tragedii ludzkości. Osiągnęli sukces realizując swoje cele, ale były one złe, okrutne. Wojny, technologie, broń – to wszystko jest dzieło ludzi bardzo utalentowanych. To ja już wolę głupców i ćwierćinteligentów.

Ty również źle wykorzystujesz swoje zalety. A co najgorsze, nie wierzysz w siebie, uważasz że te porażki Cię definiują, że to że się nie udało to jest znak, że jesteś do dupy.

Nie jesteś do dupy…

Mogę Ci dać na to certyfikat. Ja, Iwona Wendel, mocą nadaną mi przez pół miliona długów, niniejszym potwierdzam, że zadłużony / zadłużona nie jest do dupy.

Dobrze wiesz, czujesz, dlaczego masz długi. Wiem, bo piszecie do mnie szczegółowo o tym, co doprowadziło do tej sytuacji, tyle że odbieracie to negatywnie.

Dziś opowiedz sobie tę historię pozytywnie.  Twoje zadanie na dziś.  Opowiedz to wszystko jeszcze raz. Tym razem Twoim rzekomym błędom przypisz swoje wyjątkowe cechy.

Kurcze, chciałabym to usłyszeć :) Może napiszesz o tym do mnie?

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
3 komentarzy w “Jak wyjść z długów ostrożnie, czyli nauka z filmu „Mąż idealny””
  1. Avatar
    Walutowyinwestor

    u mnie ewidentnie punkt 2.
    była okazja cenowa na zakup bardzo dochodowej nieruchomości targowej. Więc nie myśląc długo wszedłem w to. Miesiąc później zamknięto most do remontu po którym można się było dostać do tej miejscowości. Objazd był zbyt kosztowny i czasochłonny więc trzeba się było tego pozbyć a kredyt po tym ciągnął się w nieskończone ;/

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *