Jak zrezygnować z pożyczki? szybki [PORADNIK]

Jak odstąpić od umowy pożyczki jeśli nagle sytuacja finansowa zmieniła się Nam niemal z dnia na dzień? to bardzo proste! Odstąpienie od umowy pożyczki przysługuje w terminie do 14 dni od podpisania umowy pożyczkowej! Sprawdź jak jak zrezygnować z pożyczki:

Czym jest rezygnacja z pożyczki?

Rezygnacja z pożyczki (odstąpienie od umowy pożyczki), to wypowiedzenie przez konsumenta zawartej umowy o udzielenie zobowiązania. Rezygnacja z pożyczki może mieć miejsce do 14 dnia od podpisania umowy dowolnej pożyczkowej…

Ile kosztuje rezygnacja z pożyczki?

Warto odnotować, że na zwrot całej pożyczonej kwoty wraz z odsetkami za każdy dzień kiedy pieniądze z pożyczki były w Naszych rękach, mamy 30 dni!

Rezygnacja z pożyczki w terminie do 14 dni, absolutnie nie może wiązać się jakimikolwiek opłatami karnymi. Jest jeszcze lepiej niż myślisz! niektóre z poniesionych przez Ciebie opłat, można odzyskać!

Niestety nie można odzyskać opłaty przygotowawczej, jednak wszelkie inne opłaty są do odzyskania, np. ubezpieczenie czy opłata weryfikacyjna.

Prawo stoi po Twojej stronie!

Jeśli chodzi o odstąpienie od umowy pożyczki, to kwestię tę reguluje szczegółowo ustawa o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku (Dz. U. nr 126, poz. 715 ze zm.).

Nie ważne czy pożyczasz pieniądze w banku, prywatnej firmie pożyczkowej czy Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej [SKOK], zawsze masz 14 dni na rezygnację z pożyczki!

rezygnacja-z-pozyczki-14-dni

Nie ma także znaczenia sposób w jaki weszliśmy w zobowiązanie finansowe, czy było to osobiste podpisanie pożyczki w banku, szybka pożyczka on-line czy pożyczka przez telefon, zawsze przysługuje Ci 14 dni na rezygnację z pożyczki.

Najczęstszy powód rezygnacji z pożyczki?

Bardzo często, gdy idziemy zrezygnować z pożyczki, to pożyczkodawca pyta się z jakiego powodu rezygnujemy z pożyczki. Decyzja rezygnacji nie wymaga oczywiście żadnego uzasadnienia naszej decyzji.

Jakie są najczęstsze powody?

  • przestudiowanie umowy pożyczkowej „na chłodno” w domu. Zaczynamy wtedy czytać tekst pisany drobnym druczkiem. Tam najczęściej dowiadujemy się o ogromnych karach umownych czy dodatkowych opłatach.
  • kalkulacja pożyczki w domowym zaciszu. Często przeceniamy swoje finansowe możliwości, w domu okazuje się, że możemy nie dać rady spłacić pożyczkę.
  • zmiana sytuacji materialnej, np. nagły przypływ gotówki której się nie spodziewaliśmy lub nie byliśmy pewni.
  • porównywarka pożyczek – to także dość częsty powód rezygnacji z pożyczki. Często okazuje się, że porównywarka pożyczkowa pokazuje o wiele tańszą pożyczkę, a więc po co wtedy przepłacać? z takiej pożyczki należy zrezygnować.

Jak zrezygnować z pożyczki krok po kroku

Rezygnację z pożyczki najlepiej załatwiać pisemnie! czyli osobiście pojawić się w banku czy firmie pożyczkowej i przedłożyć dokument do rąk pracownika banku czy firmy pożyczkowej.

Jeśli decydujesz się na wysłanie odstąpienia od umowy pożyczki listem, to koniecznie zadbaj o to, aby list został wysłany jako POLECONY PRIORYTET.

Nigdy także nie wyrzucaj potwierdzenia nadania listu, to na wszelki wypadek gdyby bank lub firma pożyczkowa zaczęły coś kręcić. Warto mieć wtedy pokwitowanie z poczty o wysłanym odstąpieniu od umowy.

UWAGA: 14 dni liczy się od daty stempla pocztowego, czyli dnia w którym wysłaliśmy rezygnację z pożyczki. Rezygnacja z pożyczki nawet jeśli wpłynie do banku lub firmy pożyczkowej tydzień po terminie, to i tak liczy się data w której wysłaliśmy odstąpienie od pożyczki.

Skuteczne rezygnacja z pożyczki powinna zawierać takie dane jak:

  • datę i miejsce sporządzenia pisma;
  • dane pożyczkobiorcy (konieczne do identyfikacji klienta);
  • dane pożyczkodawcy (nazwa firmy, jej adres);
  • deklarację rezygnacji z pożyczki (najlepiej z numerem zawartej umowy);
  • czytelny podpis pożyczkobiorcy

Rezygnacja z pożyczki powinna też zawierać klauzulę:

„Zgodnie z Rozdziałem 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 126, poz. 715) oraz pkt. 7 Umowy Pożyczki niniejszym informuję o moim odstąpieniu od przedmiotowej Umowy Pożyczki nr”…….

Odstąpienie od umowy pożyczki – wzór

Koniecznie też przeczytaj:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *