Karta kredytowa a debetowa – RÓŻNICE [które MUSISZ poznać!]

Czym się różni karta debetowa od kredytowej? o tym już za chwilę! Gotówka stopniowo, ale konsekwentnie zbliża się do momentu, w którym stanie się reliktem. Pieniądz elektroniczny jest przecież wygodniejszy w obsłudze; narzędzia do dysponowania nim (karty płatnicze) oszczędzają cierpliwość i czas.

Sprawiają też, że portfel mógłby w zasadzie ograniczyć się do roli organizera plastikowych dokumentów. Po co przegródki na banknoty czy monety? Mamy w końcu dowód tożsamości, prawo jazdy, a do tego kartę płatniczą.

Karta kredytowa a debetowa

Debetową? Kredytową? Hmm… a czym one właściwie się różnią? Dla niezorientowanych w tej dziedzinie postanowiłam poświęcić parę słów. Informacje o obydwu rodzajach kart pozwolą wywnioskować, kiedy która karta przydaje się lepiej.

karta-kredytowa-karta-debetowa-różnice
Hmmm… A czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Na początek jednak przedstawię nieco faktografii, by uzasadnić tezę zawartą w pierwszym zdaniu tego wpisu.

Polaków związki z gotówką

Mamy pod ręką całkiem świeże badania przeprowadzone dwa lata temu; przeprowadził je NBP, a ich wyniki są dość klarowne. 93% badanych potwierdziło, że karta bankomatowa to dla nich przedmiot codziennego użytku.

To aż 13% więcej niż trzy lata wcześniej (2013 r). Kiedy chodzi już jednak o samą kartę kredytową, nie bije ona rekordów popularności. Wspomniane badania pokazały, że korzysta z niej zaledwie 23% Polaków.

Co być może ważniejsze, dużej zmianie ulega przekrój sposobów płatności. Badania z 2009 roku wskazały, że w tamtym czasie grono osób częściej korzystających z karty wynosiło tylko 36%.

W roku 2016 karta zastępowała gotówkę już u 61% badanych! Wyraźna tendencja wzrostowa każe domniemywać, że dwa ostatnie lata upłynęły pod znakiem dalszego słabnięcia tradycyjnego pieniądza.

Intrygującym jest fakt, że Polska należy pod tym względem do ścisłej światowej czołówki! Transakcje bezgotówkowe rosną u nas w siłę i tym razem nie odbiegamy od innych w myśl zasady “za 10 lat to samo pojawi się u nas”.

Czy jest to dobry przykład nadążania za postępem i czy ten akurat postęp jest pozytywny – tu już zdania są podzielone.

Jakie są rodzaje kart płatniczych?

Banki oferują wiele kart płatniczych, aczkolwiek wyróżnić możemy cztery ich zasadnicze rodzaje. Są to:

Nas interesują przede wszystkim te dwa pierwsze rodzaje. Zanim jednak się nad nimi pochylimy, warto pokrótce objaśnić działanie dwóch ostatnich.

Kartom obciążeniowym dość blisko jest otóż do kredytowych, ponieważ także umożliwiają nam wydatki adekwatnie do wyznaczonego przez bank limitu. Rachunek karty jest jednak zintegrowany z rachunkiem bankowym, a kiedy okres rozliczeniowy dobiega końca, bank ściąga dług z danego rachunku.

Co do kart przedpłaconych (nazywanych prepaid), dają one możliwość dokonywania transakcji klasycznych oraz wirtualnych. Taka karta musi być natomiast zasilona przelewem z konta osobistego; posiada bowiem osobny rachunek. Tutaj zobacz: czym jest viabuy!

Karta kredytowa – co to takiego?

Karta kredytowa jest kartą, która daje klientowi możliwość korzystania z przyznanego mu limitu kredytowego. Jak dużego? To już zdeterminowane jest przez ocenę jego zdolności kredytowej (co składa się na tę zdolność – to omówiłam już w artykule o pomyłkach pożyczkobiorców).

Karty kredytowe doceniane są przede wszystkim z tej racji, że do korzystania z nich nie trzeba używać środków z własnego konta bankowego.

Jakiekolwiek płatności dokonywane są z pomocą karty kredytowej, dokonuje się ich środkami pożyczonymi od instytucji bankowej. Stąd właśnie nazwa – jest to przecież karta kredytowa.

Dysponując kartą kredytową z limitem 2.000 złotych, limit ten wyznacza maksimum wydatków. Brzmi komfortowo, ale nie mamy do czynienia z prezentem, a po prostu ekspresową pożyczką.

Z tego powodu, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, lepiej jest zwrócić całość kwoty w określonym terminie, w przedziale czasu nazywanym “okresem bezodsetkowym”.

Linia pożyczkowa: substytut karty kredytowej

Linia pożyczkowa jest względnie nową usługą, dostępną w instytucjach pozabankowych. Jak to działa? Uzyskujemy otóż ustalony odgórnie limit gotówkowy, z przeznaczeniem dowolnym.

Kiedy skorzystamy z pożyczki odnawialnej, otworzy się dla nas dostęp do konkretnej kwoty – w każdej chwili. Jeśli nie będziemy spóźniać się ze spłatą, zyskamy szanse na jeszcze atrakcyjniejsze pożyczki.

A co z kartą debetową?

Każdy, kto otwiera jakiekolwiek konto w jakimkolwiek banku, może na taką kartę liczyć. W zasadzie jest to pewne… jak w banku. Karta debetowa jest zawsze w pakiecie, stanowiąc narzędzie do korzystania z salda. O zaletach takiej karty nie trzeba raczej nikogo przekonywać.

Gdziekolwiek znajdują się terminale płatnicze (a ostatnimi czasy lepiej jest spytać, gdzie ich nie ma), tam karta debetowa jest nieoceniona. Można nią także wypłacać gotówkę z bankomatów oraz dokonywać transakcji w internecie.

Co w tym kontekście interesuje nas najbardziej, to słowo, od którego pochodzi przymiotnikowa część nazwy tej karty. Debet.

Limit debetowy przyznawany jest klientowi automatycznie, na podstawie wysokości dochodów.

Odnawia się co miesiąc i z taką regularnością może się zmieniać, jeśli zmianom ulegają wpływy pieniężne. Korzystanie z debetu wiąże się z koniecznością opłacania odsetek.

Karta kredytowa a debetowa różnice

czym-sie-różni-karta-kredytowa-od-karty-debetowej
Karta kredytowa a debetowa

Po pierwsze, o kartę kredytową trzeba się postarać, wyjść z własną inicjatywą. Karta debetowa jest natomiast opcją domyślną przy otwieraniu konta bankowego.

Decyzja o wydaniu karty kredytowej poprzedzona jest analizą zdolności kredytowej; debet na karcie debetowej odnawia się i ustala na podstawie rzeczywistych wpływów.

Najważniejszy jest fakt, że karta debetowa służy do korzystania z własnych środków figurujących na naszym koncie w banku. Karta kredytowa od początku do końca jest zaś dedykowana “pożyczaniu”.

Karta debetowa upodabnia się do kredytowej wtedy, gdy wyczerpiemy już własne środki. Wówczas przysługuje nam jeszcze limit debetowy, który przyznał nam bank.

Tu jednak ujawnia się kolejna różnica, gdyż w przeciwieństwie do karty kredytowej, nie mamy do czynienia z wysoką sumą.

Karta kredytowa a debetowa – wygląd

Kiedyś było tak, że karty debetowe były zupełnie płaskie, bez wypukłości liter i cyfr na samej karcie, natomiast karty kredytowe miały wszystkie dane w formie wypukłej. Tak można było poznać kartę kredytową od karty debetowej.

Niestety teraz banki wypuszczają karty tak, jak im się żywnie podoba i nastąpił mały galimatias… Pod względem wyglądu odróżnienie karty kredytowej od debetowej jest w dzisiejszych czasach dość trudnym zadaniem, a wręcz niemożliwym.

Czy karta kredytowa a bankomatowa to, to samo?

Bardzo często ludzie pytają na forach, czy karta kredytowa to, to samo, co karta bankomatowa. Otóż nie! Nie wolno mylić pojęć…

Karta bankomatowa to inaczej karta płatnicza przypisana do Twojego konta bankowego. A więc jesteś w stanie wyciągnąć z bankomatu tyle, ile masz na koncie bankowym, a nie jak w przypadku karty kredytowej, gdzie wyciągnąć możesz tyle, ile bank przyznał Ci limitu na tej karcie!

Karta kredytowa – ważne wskazówki!

Jeśli zamierzasz ubiegać się o taki produkt, musisz koniecznie pamiętać o paru ważnych faktach. Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę, że:

  • posługiwanie się kartą kredytową wymaga gospodarnego rozporządzania środkami, by nie wpaść w błędne koło zadłużenia
  • raz miesięcznie trzeba będzie oddać choćby część powziętego kredytu
  • wypłacanie gotówki z pomocą karty kredytowej z bankomatu wiąże się z naliczaniem dodatkowych odsetek
  • nieco milsze jest to, że wykorzystany limit nie musi być spłacony natychmiastowo; to jednak odsyła nas z powrotem do trzech pierwszych faktów, które już tak różowe nie są

Kiedy zgubimy kartę płatniczą…

Zagubienie karty płatniczej, to bardzo przykra i potencjalnie niebezpieczna niespodzianka. Kiedy tak się stanie, trzeba podjąć wszystkie możliwe środki jak najszybciej. Zrobimy to oczywiście w banku, przy okazji od razu informując o tym konsultanta.

By zablokować dostęp do karty osobom trzecim, konieczne będzie zastrzeżenie karty, co możliwe jest za pośrednictwem infolinii bankowej, podanej na witrynie www danego banku.

Wyrobienie sobie odpowiednich nawyków pozwoli na 99% pewności, że karty nigdy nie zgubimy. Tego też życzę wszystkim czytelnikom. Plastik jeszcze nigdy nie był tak cenny, jak dziś…

A teraz koniecznie przeczytaj o:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

9 komentarzy w “Karta kredytowa a debetowa – RÓŻNICE [które MUSISZ poznać!]”
  1. Gośka/Poznań

    Nigdy nie wiedziałam jak po wyglądzie można odróżnić kartę kredytową od debetowej, dobrym sposobem były wypukłe napisy na kredytówce, teraz niestety banki wszystko namieszały :/

  2. Dawid Mielcarek

    Być może różnice w wyglądzie karty kredytowej i debetowej nie są duże lub nie ma ich w ogóle, ale przecież to zupełnie inaczej działające karty, jak można nie wiedzieć takich podstawowych różnic. Karta kredytowa jest wg mnie dużo lepsza niż karta debetowa, bo na kredytówce jeśli właściwie żonglujemy pieniędzmi, to można obracać bez-kosztowo całkiem fajną kwotą pieniędzy, oczywiście przy mądrym rozporządzaniu by nie płacić odsetek, karta debetowa ma ten minus, że tu nie pożonglujesz nic, bo płaci się odsetki od razu po użyciu debetu. Więc nie ma żadnego pola do popisu…

  3. Karta debetowa to tylko kolejny sposób na używanie gotówki którą ma się na koncie, można nią płacić w sklepie stacjonarnym czy internetowym oraz wyciągnąć kasę z bankomatu, płacąc kartą debetową, korzystasz tylko ze swoich pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Karta kredytowa działa zupełnie inaczej, choć także można płacić nią w tych samych miejscach co debetówką. Tak jak pisze kolega u góry, mądre obracaniem pieniędzmi z kart kredytowych może wiele dać… ale to trzeba się bardzo pilnować terminu – jest to sposób dla ludzi naprawdę zdyscyplinowanych. No tak czyli w sumie nie dla mnie ://///

  4. Ja mam właśnie w BZWBK kartę kredytową na 10.000 zł i chyba skasuję ją bo płacę co miesiąc za kartę a zupełnie nie korzystam z jej dobrodziejstw, wcisnęli mi ją, a od 2 lat jest nietknięta. Płacę za kartę kredytową chyba 7 zł/msc, 2 lata daje 168 zł dla banku, czyli moja strata. Warto zamykać nieużywane konta czy karty bo zobaczcie na przełomie lat jakie one generują Nam koszty?! po co się pytam….

  5. Debetówka to nic innego jak karta płatnicza, nie wiem w sumie dlaczego zyskała ona nazwę karta debetowa?? przecież mogę korzystać ze swoich własnych środków zgromadzonych na koncie a nie z debetu?

    1. Janina Gołębiecka

      Kartę debetową do konta możesz dostać od ręki… zwykle bywa tak,że podczas otwierania nowego rachunku osobistego, kartę debetową i PIN, dostajemy po kilku dniach pocztą polską. Można na upartego już podczas otwierania rachunku bankowego, poprosić bank o wydanie karty niespersonalizowanej. Kartę taka otrzymasz wtedy od razu po założeniu konta w banku. Nie wielu ludzi wie, że w ogóle istnieją takie karty niespersonalizowane, karta taka ma ważność tylko 12 miesięcy i nie ma na niej żadnych Twoich danych. Karty niespersonalizowane zawsze są całkowicie płaskie, a więc niestety nie zapłacisz za nią w internecie. Ile kosztuje karta niespersonalizowana? a nie kosztuje nic… tak samo jak wydanie karty debetowej nic nie kosztuje, tak samo wydanie karty niespersonalizowanej. Jedynie będzie comiesięczna opłata za kartę jak w przypadku tej debetowej. Karty płatnicze na stałe zawitały w naszej codzienności i trudno teraz sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niej prawda? Dla mnie osobiście, noszenie gotówki przy sobie, zawsze było większym ryzykiem niż noszenia karty debetowej. Nawet jak ukradną nam portfel, to bez pinu do karty debetowej nie zrobią nic…

  6. Kilka lat temu miałem problem z kartą debetową, nie spłacałem jej na czas, co skutkowało zajęciem komorniczym. Od kilku lat jestem za granicą, nie mam dochodów w Polsce, ale zamierzam wrócić. Chciałbym się dowiedzieć, czy będzie w przyszłości możliwość wzięcia kredytu mieszkaniowego oraz co trzeba zrobić żeby pomóc sobie odnośnie złej historii kredytowej?

  7. Aleksandra

    Witam. Mam niespłaconą kartę debetową powyżej 180 dni na kwotę 2 000 zł. W poniedziałek wpłacę 1000 zł. Czy to poprawi w jakiś sposób mój BIK? Czy będzie to w jakiś sposób na moją korzyść? czy muszę spłacić całe zadłużenie na karcie debetowej? Bardzo proszę o odpowiedź. Bank poszedł na ugodę i mogę co tydzień wpłacać jakąś kwotę. Dziękuję.

Comments are closed.