Jak działają kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych? [PORADNIK]

Konsolidacja kredytów – jak to działa, że nie działa? Czasami trudno nie odnieść wrażenia, że banki starają się nas przekonać do scenariusza z pogranicza fantastyki. Jakby lista naszych zobowiązań – choćby dorównywała długością liście obietnic składanych przez wszystkie rządy razem wzięte – nie musiała wcale nam przeszkadzać i krępować ruchów.

Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych bez hipoteki, czy pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej… te i podobne oferty zachwalane są nieomal jako cudowne. Bez wątpienia, coś w nich musi być, ale spójrzmy na to wszystko nieco chłodniejszym okiem.

Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych

kredyt-konsolidacyjny-dla-zadluzonych

Czym w ogóle jest kredyt konsolidacyjny? – bez względu na dodatkowe przymioty – to, ujmując najprościej, taki produkt, który spaja wszystkie nasze dotychczasowe finansowe zobowiązania w jedną całość. Opcja “all in one” jest z pewnością kusząca, a już tym bardziej że takie jedno zobowiązanie wiąże się przeważnie z niższą ratą. Dlatego w większości przypadków, warto połączyć wszystkie pożyczki i kredytyw w jedną ratę!

Jak to miło z ich strony!

Robi się jeszcze bardziej interesująco, gdy bank woła do nas: „Zaopiekujemy się absolutnie wszystkimi Twoimi pożyczkami i kredytami, obliczymy ich wspólną wartość i ozdobimy atrakcyjnym oprocentowaniem! A już prawdziwą wisienką na torcie będzie rata idealnie współgrająca z Twoją sytuacją finansową!”

Co wychodzi w praniu?

To tyle, jeśli chodzi o reklamy. Kiedy przyciągnięci nimi meldujemy się w banku, zawsze deklarujemy się, jak mocno jesteśmy zadłużeni i gdzie. Co prawda banki dokonują oceny naszej zdolności kredytowej, ale to raczej działanie na pokaz, dla formalności. Skąd bierze się tak surowy osąd? Otóż po owocach ich poznajemy: większość osób zdecydowanych na konsolidację kredytu, czy pożyczek nie radzi sobie przecież ze spłacaniem rat.

Paradoks czujności

Na pierwszy rzut oka, bank powinien w takim momencie wyostrzyć czujność i trzymać się od takiej osoby z daleka. Drugi rzut podpowiada jednak, że pożyczanie to obfite źródło „utrzymania” dla banków, wobec czego nawet monstrualny pułap zadłużenia klienta nie odstrasza ich. Przeciwnie, kolejne propozycje konsolidacji kredytów nadal mają się dobrze.

Wiesz, co się liczy?

Znaczenie mają nieco inne czynniki – np. względnie pozytywna historia kredytowa w BIK, czyli świadectwo, że potencjalny klient poprzednio wywiązywał się ze spłaty długów możliwie sumiennie i konsekwentnie. Gra to główną rolę w rozpatrywaniu przez bank naszej prośby.

Jeśli ten spojrzy na nią przychylnie i przyjmie wniosek o konsolidację pożyczek i kredytów, przedstawi nam szczegółową ofertę. Niezależnie od ich mnogości, musimy jednak pamiętać zawsze o dwóch elementarnych regułach:

Pierwsza reguła brzmi: bank wygeneruje dla nas jeden, wspólny „procent”, który wynika ze średniego oprocentowania wszystkich naszych obecnych zobowiązań. Dajmy na to, konsolidacja pożyczki gotówkowej (13%), oraz kredytu hipotecznego (5%) da najprawdopodobniej oprocentowanie w wysokości 9%. Konkretne warunki i ich wyliczanie ma nieodmiennie charakter indywidualny.

Rzecz jasna, po konsolidacji kilku nietanich pożyczek prywatnych nie możemy spodziewać się cudownej obniżki oprocentowania. Zresztą, ono powiązane jest również z drugą regułą dotyczącą konsolidacji.

Druga reguła brzmi: bank wysunie propozycję stanowczo dłuższego okresu spłaty. Tylko taka propozycja sprawia przecież, że konsolidacja kredytów zachowuje swój sens, czyli spełnia właściwie funkcję, do której została powołana. Długoterminowość jest niezbędna, by odciążyć klienta – aby wysokość zobowiązań nie była dla niego zbytnio odczuwalna w racie miesięcznej.

Dla przykładu więc parę pożyczek na dwanaście miesięcy zostanie zamienione na jedną, ustaloną na 72 miesiące. Przykład pozostaje tylko (i aż) przykładem, ponieważ warunki konsolidowania zadłużenia nierzadko różnią się między sobą drastycznie, zależnie od indywidualnego przypadku. Mechanizm działania już jednak zasadniczo znamy.

Pamiętajmy jednak…

… że bank może przedłożyć nam propozycję konsolidacji kredytów i pożyczki, która nie będzie w stanie pokryć wszystkich naszych zaległości. Z grubsza mamy w końcu do czynienia z tą samą procedurą, co w przypadku każdego, zwyczajnego kredytu. W razie skromnej zdolności kredytowej przyznana nam kwota kredytu konsolidacyjnego może nie wystarczyć do spłacenia wszystkich kredytów i pożyczek, które chcemy spłacić.

Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych – za darmo umarło!

Co być może w tej kwestii najważniejsze, a w natłoku atrakcyjnych zachęt może łatwo umknąć: taki kredyt konsolidacyjny wcale nie jest tańszy! Owszem, rata miesięczna jest faktycznie niższa, lecz wydłużony okres spłaty oznacza, summa summarum, oddanie większej ilości pieniędzy do banku. Cóż, kapitalizm rządzi się dość twardymi prawami, natomiast każdy bank to sztandarowy przykład tych praw, a nie wolontariat.

Kredyt konsolidacyjny z bonusem

Mało tego, w razie dodatkowej zachęcającej opcji, możemy łatwo pozbyć się dodatkowych pieniędzy. Czasami proponowany jest bowiem tzw. kredyt konsolidacyjny z bonusem, w ramach którego bank spłaca nasze zaległości, a “gratisowo” serwuje nam dodatkową kwotę z przeznaczeniem dowolnym.

Przekonać można się całkiem łatwo, tymczasem w konsekwencji będziemy musieli oddać do banku jeszcze więcej oprocentowanych środków. Pamiętajmy więc zawsze, że decydując się na kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, naszym priorytetem jest konsolidacja zadłużenia i obniżenie wysokości miesięcznej raty, a nie dobieranie kolejnych rodzajów zadłużenia!

Ostrzeżenie

Nawet to, co w przypadku konsolidacji stanowi zwykle plus, czasami może nie być aż tak korzystne. Mowa o oprocentowaniu kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych. W Polsce obowiązuje ustawa antylichwiarska, zgodnie z którą firmy prywatne (w tym banki) są uprawnione do stosowania maksymalnego oprocentowania, które dorównuje czterokrotności stopy lombardowej.

Stopa, co oczywiste, nie cechuje się stabilnością – z tego powodu, jeśli spotkamy się z niezbyt atrakcyjną ofertą, niech nie zdziwi nas zaproponowanie kredytu nawet na 20%. Tego typu wskaźnik inspiruje nas do (całkiem uzasadnionych) wątpliwości w kwestii konsolidacji.

Na przykładzie

Powiedzmy, że mamy jakieś cztery zobowiązania. Łącznie wynoszą one 1500 złotych, z którymi żegnamy się co miesiąc. Pozostało jednak tylko dziesięć rat, a więc dziesięć kolejnych miesięcy to zapowiedź odpływu 15.000 złotych – przy hipotetycznym założeniu, że każdy kredyt wygasa w identycznym okresie.

Do akcji wkracza bank z propozycją kredytu konsolidacyjnego. Przekonuje, że może obniżyć ratę o 500 zł – taką kwotę zachowamy pod warunkiem, że… ów kredyt zaciągniemy na 36 miesięcy.

Cóż to oznacza?

Nawet dziecko obliczy, że oddamy bankowi trzydzieści sześć tysięcy! Oczywiście, każdy tego typu produkt to przede wszystkim gwarancja mniejszej odczuwalności zobowiązania, a sumarycznie – zapłacenie więcej. Podany przykład wskazuje jednak, że powyżej pewnej granicy kończy się desperackie zabieganie o to, by tylko “nie odczuć”.

A zatem ostatecznie każdy z nas musi przemyśleć to samemu i rozważyć, co będzie intratne zarówno w sensie obiektywnym, jak i subiektywnym. Nie ma innej drogi.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Trzeba przyznać, że kredyt konsolidacyjny nie króluje wśród tych, którzy najzwyczajniej w świecie, chcieliby mieć większą kontrolę i przejrzystość w zakresie zobowiązań. Znakomita większość decyzji na konsolidację motywowana jest bardzo mocnym zadłużeniem.

Jeśli grozi nam pętla kredytowa i widzimy już pierwsze jej objawy, konsolidacja jest z pewnością wskazana. Skumulowana i niższa rata to asumpt do pracy nad swoimi finansami i ustabilizowania ich.

Niemniej, jeśli zmysł organizacyjny nie należy do naszych największych atutów, postawienie na kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem ciekawym i korzystnym, a już na pewno godnym uwagi. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać o bardzo prostej zasadzie, o której już wspomnieliśmy – słowo „darmowe” jest dość abstrakcyjne.

Co różni kredyt konsolidacyjny i zwykły kredyt?

Nie ma znaczących różnic między procedurą kredytu konsolidacyjnego a tą dotyczącą kredytu zwykłego. To, co je różni, to z pewnością konieczność zaświadczenia odnośnie do posiadanych zobowiązań. Czekają nas więc trzy etapy:

1. Kierujemy się do banku, gdzie składamy wniosek o konsolidację zadłużenia. Wówczas określamy czarno na białym, ile pozostało nam zobowiązań, jak dużych, kiedy przypadają terminy spłat. Należy więc mieć ze sobą dowody – choćby umowy zawarte z danym podmiotem.

2. Gdy to zrobimy, będzie nam przedstawiona oferta. Gdy ta spełni nasze oczekiwania, możemy podpisać umowę z bankiem. Musimy następnie podać szczegółowe dane o naszych wierzycielach, by bank spłacał wierzytelności w naszym imieniu.

3. Gotowe – możemy po prostu spłacać kredyt. Co miesiąc przyjdzie nam regulować część kapitału oraz odsetki.

Morał z tej historii?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest pomocny, ale nie jest uniwersalny. W tym sensie, że nie każdy z nas powinien decydować się na taki krok. Istnieje coś takiego, jak chorobliwe zadłużanie się, a w przypadku tego zjawiska, również kredyt konsolidacyjny może przestać cieszyć się naszym zainteresowaniem.

Zanim więc dokonamy decyzji, musimy przeanalizować nie tylko swoją sytuację finansową, ale również mentalną. Całkiem możliwe, że kredyt konsolidacyjny może poczekać (być może już na zawsze), a z właściwym podejściem będziemy zdolni do spłacenia zobowiązań samodzielnie np. poprzez oszczędzanie i zdobycie dodatkowego źródła dochodu!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , ,

O autorze

13 komentarzy w “Jak działają kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych? [PORADNIK]”
 1. Fajny poradnik, dziękuje bardzo za napisanie go tutaj :P Z pewnością mi się przyda

 2. Janina Gołębiecka

  Proszę uważać na każdy kredyt konsolidacyjny dla bardzo zadłużonych, kredyty takie bardzo często są bardzo niekorzystne dla ludzi, mają one na celu niby pomóc w spłaceniu wszystkich pożyczek czyli skonsolidować długi ale później na głowę spada nam jeszcze cięższy problem, bardzo dokładnie czytajcie umowy takich kredytów, dla pożyczkodawcy kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest bardzo ryzykowny dlatego stara się on wynagrodzić sobie dużym oprocentowaniem fakt udzielenia kredytu.

  1. Janina Gołębiecka

   Kredyt konsolidacyjny przy takich okolicznościach absolutnie wchodzi w grę, nie dość, że jesteś w bazach dłużników, to jeszcze masz komornika. Nikt takiego kredytu Ci nie przyzna, to nawet dobrze, ponieważ byłby to drogi kredyt, którego nie płacenie na czas, wpakowałoby Cię w jeszcze większe problemy finansowe, więc tę opcję całkowicie wykreśl ze swoich planów. Musisz zacząć wychodzenie z długów tradycyjną metodą, czyli zwiększać swoje dochody, zmniejszać koszty utrzymania i oszczędzać i mądrze gospodarować pieniędzmi. Na blogu jest wiele postów, które opisują sposoby na wyjście z długów. Dobrze się rozejrzyj a znajdziesz odpowiedź!

 3. Mam chwilówki i kredyty pozabankowe, kredyt hipoteczny, mąż też ma chwilówki, chcieliśmy to spłacić kredytem konsolidacyjnym, ale nie mamy zdolności. Nasze dochody to 1640 zł emerytura i męża dochód 2400 zł. stała praca.

  1. Janina Gołębiecka

   Mając tak szerokie spektrum różnych zobowiązań, szczególnie że znajdują się tam chwilówki i pożyczki pozabankowe, których nie lubią banki, to nie macie szansy na kredyt konsolidacyjny. Kolejna sprawa, to tak jak sama wspomniałaś, niska zdolność kredytowa. Jeśli na poważnie myślicie o kredycie konsolidacyjnym, to pospłacajcie najpierw chwilówki i pożyczki pozabankowe i dopiero wtedy spróbujcie jeszcze raz przystąpić do starań o kredyt na konsolidację reszty zobowiązań.

 4. Chciałabym wiedzieć czy dostanę kredyt konsolidacyjny na świadczenie rodzinne. Obecnie mam 10.000 zł do spłaty dwóch pożyczek

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli zgłosisz się do banku po kredyt konsolidacyjny, to z dużym prawdopodobieństwem, przedstawiając zaświadczenie rodzinne jako dochód, kredytu tego nie otrzymasz. Kredyt na konsolidację zadłużenia możesz natomiast otrzymać w parabankach, jednak przestrzegam Cię przed korzystaniem z takie rodzaju pożyczek. Oprocentowanie pożyczki z parabanku nigdy nie jest małe i rzadko kiedy opłaca się decydować na taką pożyczkę. Ale wiedz po prostu, że pożyczka parabankowa na świadczenia rodzinne jest możliwa, nie jest natomiast możliwa w banku.

 5. Witam. Potrzebuję pomocy finansowej. Mam kilka chwilówek, chciałbym je wszystkie spłacić (skonsolidować w jedną ratę) potrzebuje ok 23-25tys. Jestem już w bliku, terminy spłaty przypadają mi ostatecznie do końca tygodnia, inaczej sprawa trafi do sądu. Mój problem tkwi w tym, że od czerwca jestem na własnej działalności.

  Mój dochód po 2 tygodniach był 5.700, teraz w przyszłym tygodniu ma mi wpłynąć ok 6.500. Wcześniej pracowałem w firmie na czas nieokreślony. Ale od października wziąłem urlop bezpłatny. Pieniądze wpływały mi z innej pracy z zagranicy, na konto mojej dziewczyny. Czy jest opcja jakiejś pomocy? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 6. Witam, mam zaciągnięte razem z mężem pożyczki w firmach pożyczkowych na kwotę ok. 80 tys. raty miesięczne 3,5tys. do tej pory wszystko spłacane w terminie, oraz kredyty w banku na kwotę ok. 50 tys. raty 1000zł, również wszystkie spłacane w terminie. Jednak nasze zarobki wspólnie nie przekraczają 6tys, i zaczyna brakować pieniędzy na życie, a nie chcemy popaść w zadłużenie. Czy jest możliwość konsolidacji pożyczek tak aby raty wynosiły ok. 1000 zł miesięcznie?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli nie ma żadnych opóźnień w spłacie rat pożyczek, to konsolidacja jest jak najbardziej możliwa, musicie jednak wiedzieć, że wasza sytuacja finansowa musi pozwalać na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, a więc liczyć się będzie nie tylko brak opóźnień w spłacie bieżących zobowiązań, ale i Wasza zdolność finansowa. Musicie znaleźć najpierw najlepiej dopasowaną do siebie ofertę, która jednocześnie będzie tanim kredytem konsolidacyjnym. Aby znaleźć taką ofertę, najlepiej jest skorzystać z porównywarek kredytów konsolidacyjnych i po wybraniu dwóch trzech banków, udać się do nich osobiście i wypytać o szczegóły konsolidacji, oraz przedstawić swoją sytuację finansową.

 7. Witam, zaciągnęłam chwilówki które trudno mi spłacić, chciała bym starać się o pożyczkę konsolidacyjną, aby je spłacić i mieć jedną ratę, mam wpisy w BIG i chyba KRD, obecnie dochód to 3tyś mam zero szans na firmy pozabankowe, obecnie spłacać muszę Rapid-a – proszę o pomoc.

 8. Chciałabym zapytać Panią Janinę, czy pożyczki konsolidacyjne dla zadłużonych to dobry sposób na wyjście z długów? na jak długo się kredytować i na jaki okres? jakie RRSO pożyczki konsolidacyjnej jest na akceptowalnym poziomie? będę wdzięczna za opinię Pozdrawiam serdecznie. Majka

Comments are closed.