Kradzież – to nie zawsze to, co myślisz…

Kradzież, ściąganie – od najmłodszych czasów uczy się nas, że jest to złe, paskudne i porządny człowiek tego nie robi. To przekonanie sprawia, że tworzą się dwa przeciwstawne fronty ludzi:

Tacy, którzy nie wezmą niczego, co nie należy do nich, którzy będą wyważać przysłowiowe „otwarte drzwi”, szukając czegoś zupełnie nowego, ze strachu, że zostaną posądzeni o plagiat, o ściąganie. Ci ludzie najczęściej załamują się, gdy wpadną w długi.

Sami dla siebie staną się oszustami, niespłacone długi będą ich dręczyć, wpędzą w depresję, stres zniszczy im życie. Szukając drogi wyjścia wolą pogrążyć się jeszcze bardziej, pożyczając kolejne pieniądze – w końcu i tak już są nieudacznikami – niż zrobić coś, co mogłoby zostać uznane za plagiat, czy ściąganie.

Tacy, którzy korzystając z tego, że inni są tak do bólu uczciwi, nie mają żadnych hamulców i kradną na potęgę. Oni nie będą mieli problemu z niepłaceniem długów. Tacy ludzie w przypadku zadłużenia będą się szczycić tym, że udaje im się oszukać wierzyciela, ukryć, schować i nie oddawać pieniędzy.

Czy istnieje „dobra kradzież”?

Austin Kleon, w książce „Twórcza kradzież” udowadnia, że istnieje twórcza kradzież. Przykładem jest genialny Quentin Tarantino, który określony jest w niej jako „największy złodziej w historii kinematografii”. I na tym polega jego geniusz – wykorzystuje cudzą pracę, miesza wszystko, odtwarza i tak się rodzi jego własny styl.

W książce podanych jest również wiele przykładów innych genialnych „złodziejaszków”, jak chociażby Dumas, czy The Beatles.

Nie wymyślaj koła od początku

Tak naprawdę każdy istniejący już produkt, czy pomysł, to kolejna szansa. Jeśli wiesz, jak zrobić to lepiej, użyteczniej – nie krępuj się, świat czeka na takie pomysły.

Myślisz, że pisząc poradnik „Jak wyjść z długów” odkryłam przysłowiową Amerykę? Nie. Ja po prostu obkupiłam się w wiedzę na temat wychodzenia z długów, kupiłam chyba większość obcojęzycznych poradników, które miały w tytule „jak wyjść z długów„, wiedzę przetestowałam na sobie i stworzyłam swój system. Ale w oparciu o wiedzę innych ekspertów. Wzięłam z każdej książki to, co zadziałało u mnie i stworzyłam 12 kroków.

Przy czym umówmy się, 12 kroków to również nie mój wymysł. To skuteczny sposób wychodzenia z alkoholizmu – który jest podobnym uzależnieniem do naszego.

Czasem piszecie mi: chciałabym / chciałbym też kiedyś napisać poradnik, opisać moją historię z długami, ale boję się, że ktoś uzna to za plagiat.

Właśnie to zrób! Jak chcesz, to Ci pomogę! Świat czeka na Twoją historię. Nie kopiuj wprost, gdy cytujesz, podawaj autora, nie mów, że coś tam wymyśliłeś sam, jeśli to nie prawda, ale jeśli tylko umiesz  opowiedzieć coś własnymi słowami – zrób to.

Kopalnia pomysłów

Podczas kursu ZA ROK BEZ DŁUGÓW otrzymuję od kursantów wiele fajnych pomysłów do oceny. Ale większość z nich się obawia, że coś podobnego już istnieje, że już tyle na ten temat napisano.

Idź do księgarni i zobacz, ile jest książek kucharskich, książek o odchudzaniu. Ile podręczników do nauki angielskiego!

Świat czeka na Ciebie, na Twoją wersję wydarzeń.

Może potrafisz uprościć coś, co już istnieje? Coś dodać, coś odjąć. Rozwinąć, zmodyfikować, dostosować do danej grupy odbiorców?

Znajdź swoją niszę i mów właśnie do niej!

Mówi się, że skopiowanie jednej książki to kradzież, dwóch to plagiat, ale trzech to już tylko własna interpretacja.

Nie bój się, interpretuj!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *