Witam, mam taki problem , w 2004 roku brałem kredyt na samochód kwotę 16 tyś zł lecz 2007 roku nie miałem już z czego płacić i zostało 2900 zł teraz mam dług 10.000 zł, była już sprawa sądowa i miałem komornika i płaciłem co miesiąc na tyle co mogłem, ale później bank wycofał komornika sądowego i teraz bank mi tylko raz w roku wysyła sprawozdanie ile mu jestem dłużny.

Spłaciłem w sumie przez trzy lata 28 tyś zł, i moje pytanie co mogę z tym zrobić? pracy nie mogę mieć bo komornik zapuka do mnie, a muszę za mieszkanie płacić i żyć, czy jest możliwość umorzenia tego długu? a może była by taka szansa że oddam dług bez odsetek? bardzo proszę o radę.


Jeśli boisz się o swoje pieniądze, to zawsze możesz przecież założyć konto bez komornika, albo założyć konto z kartą VIABUY. Wtedy Twoje środki za wynagrodzenie (w przypadku karty VIABUY) powinny być bezpieczne. Koniecznie przeczytaj oba artykuły które podlinkowałam na niebiesko.

Natomiast dla osób chcących chronić swoje pieniądze ze świadczeń – polecam założyć konto socjalne.

Bank wycofał komornika

Być może sumy jakie płaciłeś komornikowi były tak małe, że komornik postanowił umorzyć wobec Tobie postępowanie egzekucyjne. Dlatego póki co dostajesz jedynie korespondencję od banku.

Ważne:

Musisz wiedzieć, że po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez komornika, wierzyciel w każdym momencie może złożyć ponowny wniosek egzekucyjny!

Wierzyciel może nawet złożyć wniosek egzekucyjny w parę dni po umorzeniu egzekucji przez poprzedniego komornika.

Bank w Twoim przypadku może poczekać kolejnych parę lat. I gdy przyjdzie ponownie czas na porządkowanie „papierów”, bank wytoczy wobec Ciebie kolejne postępowanie egzekucyjne.

Przedawnienie tytułu wykonawczego

Pamiętaj, że roszczenie stwierdzone tytułem wykonawczym (orzeczeniem sądu), przedawnia się po 10 latach, natomiast odsetki od należności głównej po trzech latach.

Często, wierzyciele żeby nie dopuścić do przedawnienia się długów, kierują wnioski egzekucyjne przeciwko dłużnikom co 3 lata. Bo co przerywa bieg przedawnienia? ano właśnie między innymi: ponowne skierowanie sprawy do komornika!

Koniecznie przeczytaj także: