Kto może wyjść z długów? czy to jesteś TY?

Nasze myślenie o długach ma najczęściej kontekst kwotowy. O pieniądzach myślimy non stop – ile pieniędzy i gdzie musimy zdobyć, aby wyjść z długów. A nawet bardziej dramatycznie, ile pieniędzy potrzebujemy, aby ten namolny windykator przestał dzwonić i straszyć, bo zatruł nasze życie i o niczym innym nie myślimy.

Życie z długami to nie jest bajka. Choć wcale tak być nie musi, ale tak właśnie chcemy myśleć. Nasze długi nas określają, są nami i na wiele miesięcy albo lat przestajemy istnieć dla świata jako ludzie.

I to jest – wybacz mi – bardzo głupie myślenie. Po raz kolejny przypomnę, że mam prawo tak mówić, bo mówię również o sobie. Nie krytykuję dłużników za nic, czego również bym nie doświadczyła – to nawet nie jest krytyka, raczej charakterystyka.

Nie piszę o niczym, czego sama bym nie doświadczyła. Pamiętam, że zawsze o każdej porze dnia i nocy miałam w głowie kwoty. Budziłam się w nocy i nagle pojawiała się jakaś kwota. Najczęściej była to kwota raty, którą obiecałam mieć na drugi dzień. Albo moje całkowite zadłużenie.

Albo pieniądze, jakich potrzebuję, aby opłacić mieszkanie. Myślenie kwotami, myślenie o tym,ile pieniędzy potrzebujemy, to równia pochyła na dno. Tak się nie uda. Dlaczego?

Kto może wyjść z długów?

Dlatego że właściwym pytaniem jest nie to, ile pieniędzy musisz zdobyć, ale jakim człowiekiem musisz się stać, aby je zdobyć.

Czego musisz się nauczyć, co w sobie zmienić, aby zdobyć pieniądze, których potrzebujesz.

Sądzisz że nie musisz się zmieniać, uczyć, wystarczy że znajdziesz kogoś, kto załatwi sprawę za Ciebie, albo pożyczy Ci kasę?

Życzę powodzenia – nigdy nie wygrzebiesz się z tego, a nawet jeśli uda Ci się wyjść z długów, nie minie dużo czasu, a wpadniesz w nowe kłopoty.

Jesteś człowiekiem, który sprowadził na siebie plagę długów.

Czy ten sam człowiek może stawić im czoła?

Wyobraź sobie inne przykłady:

1. kobieta zastraszona przez agresywnego partnera – czy uda jej się odzyskać swoje życie, odejść od niego i zacząć normalnie żyć, jeśli czegoś w sobie nie zmieni?

2. najprostszy przykład, łobuz szkolny, który łapie same jedynki – czy nie będzie musiał stać się kimś innym, aby zdać na medycynę?

Sam na pewno znajdziesz dużo i przecież już na pewno rozumiesz, o co chodzi.

To dlatego niektórzy ludzie tracą całą kasę, jaką wygrali w totolotka. Nie zmienili myślenia, nie nauczyli się niczego, pozostali takimi samymi ludźmi, których pieniądze się nie trzymały.

Jakie cechy będziesz musiał w sobie wykształcić?

Czy na drodze do wyjścia z długów powinieneś stać się bardziej zaangażowany? Utrzymywać non stop ten sam poziom zaangażowania, a gdy spadnie, zrobić wszystko aby go znowu podnieść?

Może będziesz potrzebował informacji, nowej wiedzy? Będziesz musiał stać się człowiekiem ciekawym, poszukującym.

Może będziesz musiał się czegoś nauczyć?

Czy na Twojej drodze do wolności będziesz potrzebował więcej ludzi, albo innych ludzi, niż ci którzy Cię otaczają? Co musisz zrobić, aby ich spotkać, poznać? Kim musisz się stać, a nie co mieć, aby chcieli z Tobą rozmawiać?

Czy musisz być bardziej wytrwały, pracowity?

Może musisz wyrobić w sobie odporność na porażkę?

Czy jesteś człowiekiem, który się zniechęca, gdy sukces nie przychodzi natychmiast? Może będziesz musiał się nauczyć, że na sukces trzeba zapracować i że nie przychodzi do każdego.

Może będziesz potrzebował więcej odwagi? może jesteś handlowcem i oferujesz towary albo usługi i boisz się odmowy, albo reakcji klienta? Może będziesz musiał się nauczyć, że ta odmowa nie ma nic wspólnego z Tobą i trzeba robić swoje bez względu na wszystko.

Może będziesz musiał inaczej spędzać wolny czas. Jak myślisz, jak spędzają wolny czas ludzie bogaci? cóż, powiesz mi że Ty nie masz pieniędzy, aby spędzać go tak samo. To inaczej. Jak myślisz, jak ludzie bogaci NIE SPĘDZAJĄ wolnego czasu? – ja Ci powiem. Nie gapią się godzinami w telewizor – to jest taki przykład.

Jest wiele rzeczy, których będziesz musiał się nauczyć. Będziesz musiał się stać zupełnie innym człowiekiem, niż ten, który wpędził Cię w kłopoty.

Ale warto.

Naprawdę warto. Nie tylko spłacisz długi, ale Twoje życie nabierze sensu i koloru.

Pamiętaj, właściwe pytanie to nie, ile pieniędzy muszę zdobyć, aby wyjść z długów, tylko „jakim człowiekiem muszę się stać, aby je zdobyć”.

Proszę Cię, weź kartkę i długopis i pisz ile wlezie. Jakim człowiekiem TY musisz się stać? Czego musisz się nauczyć?

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
2 komentarzy w “Kto może wyjść z długów? czy to jesteś TY?”
  1. Avatar

    to prawda z tym gapieniem się w telewizor….mój siedemnastoletni,bardzo mądry syn spytał…Mamo,czy wiesz dlaczego w telewizji nie ma reklam auta Lamborgini? Nie wiem -odpowiedziałam……bo ci naprawdę bogaci nie mają czasu na oglądanie reklam w telewizji…

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *