Niezbędny warunek, żeby nie doszło do tragedii…

Dłużnik, który wpadł w pętle zadłużenia, codziennie balansuje nad przepaścią. Codziennie wisi nad nim widmo komornika, non stop zastanawia się, skąd wziąć pieniądze oraz bez ustanku targa nim wstyd, poczucie winy i beznadziejności.

Najczęściej osoba ta popełnia dwa zasadnicze błędy:

BŁĄD NUMER 1:  dłużnik nie liczy swoich pieniędzy – wychodzi z założenia, że ma ich za mało, żeby liczyć, jest święcie przekonany (99% moich klientów), że dokładnie zna każdy swój wydatek i wszystkie co do jednego są do życia koniecznie potrzebne.

BŁĄD NUMER 2: wszystkie pozostałe po odliczeniu tych wydatków pieniądze przeznacza na długi, komorników itp.

Jestem pewna, że o ile przy błędzie numer 1 pomyślałeś „no dobra, ok być może nie wiem wszystkiego, może warto byłoby spisywać na co wydaję pieniądze”, o tyle błąd numer 2 wywoła Twoje święte oburzenie. Przecież i tak płacisz mniej niż powinieneś i co? masz tę kwotę jeszcze zmniejszyć?

Komornik nie będzie zachwycony.

Nie denerwuj się, jestem naprawdę po Twojej stronie. I pamiętaj, znam tę sytuację od podszewki.

Moim celem jest pomóc Ci żyć spokojnie MIMO DŁUGÓW. Nie da się wyjść z długów w ciągu jednej nocy, nie każdy zdecyduje się też skorzystać z kroków opisanych w poradniku „Jak wyjść z długów„. Dlatego przed Tobą być może parę lat życia z długami, musisz to życie uczynić w miarę znośnym.

Nie wiem jak Ty, ale ja stresuję się bardzo w sytuacji, gdy wiem, że nie mam nawet 100 pln na nieprzewidziany wydatek, taki jak konieczne leczenie, lub utrata pracy. Lata życia w długach nauczyły mnie, że wszystko może się zdarzyć.

Dziś masz pracę, jutro możesz jej nie mieć. Dziś Twój samochód odpala bez problemu, jutro być może się zbuntuje. W szkole dziecka organizują wycieczkę – przecież nie chcesz, żeby jako jedyne nie pojechało. Chcesz iść do nauczycielki i tłumaczyć się, że jesteś w czarnej dupie i nie masz pieniędzy?

Naprawdę chcesz narobić dziecku obciachu? Ej, ja wiem, że długi to nie jest żaden wstyd. Ale nauczycielka tego nie wie. Po co ma traktować Twoje dziecko jako te z „biednej, dysfunkcyjnej rodziny”. Pamiętaj, w szkole trzymamy fason, bo podstawówka i gimnazjum i tak są wystarczająco trudne dla dzieciaków.

Po prostu musisz mieć kasę na nadzwyczajne wydatki, również takie, które zabezpieczą Twoją rodzinę w razie Twojej śmierci lub poważnej choroby.

Jest wiele sposobów, aby tego dokonać a mimo wszystko nie pogorszyć swojej sytuacji wobec wierzycieli, czy komornika. Jednym z takich sposobów, który będzie od Ciebie wymagał zimnej krwi i odrobiny umiejętności negocjacyjnych jest zmniejszenie kwoty, którą przeznaczasz na spłatę długów. Choćby i tak była dużo mniejsza niż wynikałoby to z umów.

Twoje samopoczucie również się poprawi, gdy będziesz wiedzieć, że masz choćby małą kwotę na nieprzewidziane wydatki.

Nie wydawaj wszystkiego do zera. Wbrew pozorom jest to korzystne również dla wierzycieli.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentarzy w “Niezbędny warunek, żeby nie doszło do tragedii…”

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *