Problem z zadłużeniem, po czym poznać prawdziwych przyjaciół?

friends

Wielokrotnie pisałam już na temat pieniędzy w związku i testu, jakim są dla niego długi. Dziś chciałabym pójść krok dalej i zachęcić Cię do przyjrzenia się innym bliskim relacjom, ponieważ niewykluczone, że aby wyjść z długów, niektóre z nich musisz zakończyć. Po czym poznać prawdziwych przyjaciół?

Przyjaźń na zawsze?

Nie da się przecenić znaczenia prawdziwej przyjaźni. Potrzebujemy przyjaciół, człowiek to istota stworzona do życia w stadzie. Z niektórych przyjaciół z czasem wyrastamy, inni zostają z nami na zawsze. Po drodze pojawiają się ludzie, którzy mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na nasze życie.

Po czym poznać prawdziwych przyjaciół?

Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel? Pewnie ilu ludzi, tyle definicji. Niektórzy potrzebują takiej bliskości, która dla innych może być wręcz dusząca.

Jedno jest pewne. Szukając sposobu, jak wyjść z długów, musisz naprawdę dużo zmienić w swoim życiu.  Być może kompletnie zmieni się Twój styl życia. Przynajmniej powinien – z konsumpcyjnego na edukacyjny. Powinieneś unikać okazji do wydawania pieniędzy a szukać takich, gdzie możesz się czegoś nowego nauczyć, albo dodatkowo zarobić parę groszy!

To może być nie po drodze niektórym znajomym.

Jeśli Wasza znajomość opiera się na wspólnych wyjściach, zakupach, drinkach itp – może być problem z jej utrzymaniem. Musisz jasno zakomunikować, że te czasy chwilowo minęły i obecnie masz nowe priorytety… jak np. zaoszczędzenie pieniędzy aby pozbyć się długów?!

Po takim komunikacie mogą się zdarzyć 3 rzeczy:

  1. Znajomy / znajoma okaże zrozumienie i będzie Cię w pełni wspierać w Twoich staraniach.
  2. Znajomy / znajoma straci zainteresowanie Tobą i pójdzie szukać szczęścia gdzie indziej.
  3. Znajomy / znajoma nie odpuści i będzie Cię namawiać do folgowania sobie. Będzie Cię przekonywać, że należy Ci się coś od życia, będzie się obrażać, fochać, przewracać oczami ilekroć powiesz, że teraz ważna jest dla Ciebie wolność od długów.

W pierwszym przypadku możemy mówić oczywiście o ogromnym szczęściu i starać się odwzajemnić tę przyjaźń.

Zachowanie numer 2 jest dość popularne – ludzie przyzwyczajają się do tego, co było, zmiana scenariusza nie bardzo im się podoba i dlatego szybko szukają kogoś na Twoje miejsce.

Kategoria 3 to osoby, które powinieneś usunąć ze swojego otoczenia. Bez względu na to, czy są to nowi znajomi, czy osoby, z którymi znasz się jak przysłowiowe łyse konie – póki masz ich obok, Twoje wyjście z długów będzie trudniejsze niż to konieczne.

Sygnały ostrzegawcze

Generalnie to nikt oczywiście nie powie Ci wprost, że na przykład oszczędzanie jest idiotyczne. Mówimy raczej o kąśliwych uwagach, ironicznych komentarzach. To sytuacje, w których czujesz się głupio, postawiony pod ścianą, masz wrażenie, że jesteś nudna, albo że zawiodłeś kumpla.

Mogą dać Ci odczuć, że jesteś monotematyczny, że kiedyś byłeś fajniejszy. Będą niby żartem kpić, ale na poważnie zepsują Ci humor na parę godzin.

W tej kategorii są również osoby, od których usłyszysz „jak mogłaś w ogóle do tego dopuścić?”; „po co się tak zadłużałeś?”; „nie rozumiem takiego postępowania – ja bym nigdy….”.

A może to przybrać jeszcze bardziej zawoalowaną formę. Jak np. w przypadku moim i pewnej powiedzmy Ani. Ania generalnie jest fajna i można się z nią pośmiać. Jednak to nie wystarczy, aby nazwać się przyjaciółką.

Moja przyjaciółka Ania…

Był taki moment, gdy Ania miała kilka tygodni wolnego – między jedną a drugą pracą. Ja w tym samym czasie miałam olbrzymie problemy z płynnością finansową, pamiętałam okropne czasy długów i komorników, więc robiłam wszystko, aby sytuacja się nie powtórzyła.

Chciałam pracować jak szalona – co w moim przypadku oznaczało, że niemal nie odchodziłam od komputera. Ani wydawało się, że przecież pracuję w domu, czyli mam czas. Wydzwaniała do mnie non stop. Przy czym rozmowy nie kończyły się po 5 minutach. Nigdy nie spytała, czy mi przeszkadza, czy może pracuję.

Potrafiła zadzwonić do mnie o 7 rano, budząc mnie po raptem 3-4 godzinach snu i prosić o podwiezienie na jakiś zabieg kosmetyczny.

Ale oczywiście twierdziła, że ona mnie całym sercem wspiera. Bo ona już tak by chciała, żebym ja miała lżej.

Osobie postronnej mogłoby się wydawać, że jesteśmy przyjaciółkami. Wprost nierozłączne. Bywało jednak, że z powodu jej egoizmu wpadałam w taką wściekłość, że jeden telefon psuł mi humor na cały dzień.

Dawałam jej do zrozumienia, że jesteśmy w nieco innej sytuacji. Niestety kiedy delikatne aluzje i konkretne informacje nie dały efektu, zrozumiałam, że nie po drodze mi z Anią. Ta przyjaźń kosztowała mnie zbyt dużo.

Po czym poznać prawdziwych przyjaciół?

Prawdziwy przyjaciel okaże Ci każde możliwe wsparcie. Będzie Cię dopingował, szukał dla Ciebie cennych informacji, okaże swoją dumę z Twoich sukcesów. Skontaktuje Cię z osobą, która może być zainteresowana Twoimi usługami, zdobędzie książkę lub materiały potrzebne do nauki, zaproponuje, że zajmie się Twoimi dziećmi, żebyś miała spokój.

Po czym poznać prawdziwych przyjaciół? Po tym, że nie boją się zmian, które zachodzą w Twoim życiu, wierzą, że zawsze będzie w nim dla nich miejsce.

Twój rozwój nie napawa ich lękiem, nie próbują Ci podciąć skrzydeł. Zdają sobie sprawę, że długi to tylko okres w Twoim życiu, widzą w Tobie osobę, którą jesteś, a także osobę, którą chcesz być.

Nie trać czasu na fałszywych przyjaciół i byle jakie znajomości. Czas jest teraz Twoją waluta, Twoim pieniądzem. Nie szastaj nim dla osób, które nie są tego warte, lub co gorsza, powstrzymują Cię przed rozwojem.

Otaczaj się osobami, które również stawiają sobie wysoko poprzeczkę, mają cele, marzenia i czują się odpowiedzialni za swoją przyszłość.

Równaj do tych, którzy od życia oczekują czegoś więcej, którzy nie boją się pracy, nie uważają, że nauka to się kończy wraz z ostatnim świadectwem i generalnie ważne to dobrze się w życiu ustawić.

Z uwagą i świadomie dobierają przyjaciół…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *