Pomysł na biznes – jak bardzo i komu potrzebna jest Twoja firma?

Jak znaleźć dobry pomysł na biznes, który nie padnie? Co roku przybywa nowych przedsiębiorców i co roku wielu z nich znika zupełnie z rynku. Bywa, że ciężko pracowali, włożyli w firmę mnóstwo czasu i pieniędzy, a mimo wszystko się nie udało. Co poszło nie tak?

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest brak zapotrzebowania na produkty czy usługi danej firmy. Nie każdy pomysł na biznes, który wydaje się nam genialny, jest wystarczająco dobry, aby zbudować na nim prosperujący biznes, który w ciągu kolejnych lat będzie się nadal rozwijał.

Przedsiębiorca powinien przede wszystkim rozwiązywać istniejący na rynku problem. Najważniejsza kwestia, którą musi rozważyć, to czy mój produkt / usługa rozwiązuje realny problem? A jeśli tak, czy jest to rozwiązanie dobre i unikalne, czy różni się czymś, od istniejących na rynku? czy będzie aktualny również za 1 – 2 lata? Czy ma szanse się rozwijać?

Jest wiele pytań, dotyczących możliwości przetrwania czy rozwoju firmy, które powinieneś sobie zadać przed powołaniem do życia swojej firmy!

Zachcianka czy potrzeba?

Najważniejsze jednak polegają na rozróżnieniu potrzeb klientów od zachcianek klientów. Oczywiście, z odpowiednim pomysłem i kapitałem możesz wzorem kilku firm STWORZYĆ odpowiednią potrzebę (w moim wypadku genialnie udaje się to firmie IKEA, wchodzę do sklepu i okazuje się, że potrzebowałam rzeczy, o których istnieniu nawet nie miałam pojęcia), ale jest to bardzo ambitne zadanie i nie dla każdego.

Czy możesz zacząć / rozwinąć firmę pracując nad problemem, z którym obecnie sam się zmagasz? Byłby to pewien dowód na to, że istnieje prawdziwa potrzeba na rynku. Potem musisz ocenić też jego rozmiary i możliwość rozwoju.

Prowadzenie bloga „Jak wyjść z długów” spełnia poniekąd warunki pomysłu na biznes w odpowiedzi na potrzebę: zaczęłam od mojego problemu, uznałam, że jest prawdziwy i że na pewno nie jestem sama.

Jednak pozostałe parametry jak rozmiar rynku (czyli ludzi, którzy szukają sposobu aby wyjść z długów – nie mylić z osobami, które mają długi, bo to dwie różne liczby) oraz potencjał rynku (czyli możliwość zarobienia) zdecydowanie wykluczają ten pomysł jako dobry biznes.

Wybiegnij myślami choćby w niedaleką przyszłość, bo tam znajduje się Twój pomysł na biznes. Czy wiesz, czego będzie ludziom brakować? Jakie będą ich nowe potrzeby? Stwórz coś, co będzie potrzebne w przyszłości, a sukces i rozwój masz jak w banku (choć my chyba nie lubimy sformułowania „jak w banku”).

Istnieją odpowiednie dane np. o zawodach przyszłości. Czy wiesz, że bardzo potrzebna będzie osoba, która zajmie się śmiercią cyfrową, to znaczy usunięciem informacji na temat danej osoby z internetu? w tej chwili każdy nasz ruch w internecie pozostawia ślad, wystarczy wpisać w Google nasze imię i nazwisko i pojawi się mnóstwo wyników. W przyszłości usługa usuwania śladów będzie na porządku dziennym.

Oceń swój pomysł. Zbierz dane i nakarm potrzebę!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentarzy w “Pomysł na biznes – jak bardzo i komu potrzebna jest Twoja firma?”
 1. Avatar

  Uważam, iż sam pomysł na biznes to już nijako sukces, a przede wszystkim początek do tego by zrealizować swoje marzenie czy adekwatny do tego cel. W moim przypadku i sytuacji to właśnie pomysł na biznes był nie lada problemem a raczej możliwość jego znalezienia, analizowałem rynek szukając niszy której jeszcze nikt nie dostrzegł. Pewnie, że dobry pomysł na biznes to taki który już na samym starcie stawia nas w optymalnej pozycji, jest nijako tym czego oczekują oraz potrzebują odbiorcy, ewentualnie wzbudza ich swoiste zainteresowanie. Nie ma jakichkolwiek wątpliwości, że jednym z etapów budowania jakiegokolwiek biznesu, firmy czy działalności jest właśnie znalezienie tego złotego i najważniejszego środka. Dlatego jeżeli zastanawiamy się od czego należy rozpocząć budowę jakiegokolwiek biznesu, to bez wątpienia od odpowiedni, czy mamy pomysł na biznes oraz jak bardzo czy komu potrzebna będzie nasza firma. Następnym krokiem jest oczywiście zrealizowanie go a nie odkładanie w czasie, niestety dosyć często zwlekamy z realizacją takiego pomysłu, u mnie kilka razy było tak samo…

 2. Avatar

  Muszę przyznać, iż artykuł dosadnie definiuje jak ważnym zagadnieniem jest oceną pomysłu na biznes przez pryzmat tego czy ma on jakąkolwiek rację bytu. Niestety coraz częściej zdarzają się sytuację oraz przypadki, kiedy ewentualny przedsiębiorca nie ma zielonego pojęcia co i gdzie a nawet z jakiego powodu zamierza otwierać firmę. Mało tego ocena pomysłu na biznes i jego ewentualne przyjęcie na rynku, oszacowanie pod tym kątem wielu czynników to jedno z pierwszych podstawowych, jak nie najważniejszych zadań dla kogoś, kto w biznesie chce osiągnąć sukces. Budowałem wiele firm od podstaw i tak naprawdę właśnie to co opisano w tym artykule, jest nijako przygotowaniem a nawet wstępem do wszystkiego, dopiero potem istnieje jakikolwiek sens przygotowania biznesplanu czy pozyskiwanie kapitału. Pewnie, że wiele osób może się nie zgodzić z moim zdaniem, jednak posiadam już zbyt duże doświadczenie by własnego zdania nie posiadać, a co najważniejsze, pomysł na biznes może mieć wiele ciekawych, innowacyjnych oraz nowoczesnych postaci.

 3. Avatar
  MyślRacjonalnie

  Zgodzę się z wieloma wątkami i zagadnieniami, pomysł na biznes nie bierze się znikąd on dosłownie rodzi się w naszej głowie, tutaj kwestia intuicji oraz przeanalizowania go na wiele różnych sposobów, jest tym o czym należy pamiętać. Zanim stworzyłem prężnie działającą firmę, zastanawiałem się czy to co zamierza ona robić jest w ogóle czymś czego nie ma lub potrzebuje rynek. Dodatkowo postarałem się oszacować przeznaczenie profilu prowadzonej przeze mnie działalności, a więc ewentualnej i potencjalnej grupy odbiorców, tutaj zakres działania na samym początku jej prowadzenia jest czymś, do czego nie musimy przywiązywać szczególnej roli. Najważniejsze aby nasz pomysł na biznes był jednym z niewielu, jaki pozwoli nie tylko na jego stworzenie lecz również osiągnięcie pewnych jasno określonych korzyści oraz adekwatnych pod tym kątem profitów. Pewnie, że dla wielu z nas to coś o czym powinniśmy pamiętać nijako wskazówka, którą staram się wam przekazać, zwłaszcza jeżeli dotychczas nie była brana ona przez was pod uwagę.

 4. Avatar

  Zawsze twierdziłem jedno, że każdy pomysł na biznes, może mieć przysłowiową rację bytu a nawet być czymś, co zagwarantuje nam odpowiedni – wystarczający dochód. Oczywiście najczęściej pomysł na biznes rodzi się w najmniej oczekiwanym momencie, pamiętajmy by jednak nie popełniać błędów i nie działać w sposób irracjonalny. Inaczej nie ocenimy rynku przez pryzmat konkurencji, niszy czy najzwyczajniej potrzeb oraz oczekiwań ewentualnych i potencjalnych odbiorców, a tych musimy sprecyzować już na etapie planowania takiego biznesu. Można nawet powiedzieć, aby nasz pomysł na biznes wypalił potrzebne jest optymalne podejście do kilku ważnych kwestii, zwłaszcza w kontekście tego, do kogo dokładnie będzie kierowany. Jeżeli chodzi o biznes internetowy, to tutaj oczywiście, miejsce jego prowadzenia nie ma większego znaczenia, jednak jak wspomniano niejednokrotnie i co robiłem na własnym przykładzie, trzeba wiedzieć co zamierzamy i komu oferować. Pewnie, że każdy powinien uczyć się na własnych błędach, wyciągać doświadczenie w aspekcie kreowania swojego wizerunku, jednak dobrze czerpać wiedzę z takich artykułów jak ten.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *