Pożyczka od teściów i wysokie alimenty

jak-obliczyć-rrso

Moje zarobki to 1800 zł na rękę a alimenty 1300 zł, na jakie się zgodziłem, będąc jeszcze w Irlandii. Od września 2017 jestem w kraju. Mieszkam u ojca emeryta na 40 arach budowlanych, gdzie stoi dom i obok 1 ha pola.

Podpisałem glejt (w 2016 roku), gdy żona odchodziła ode mnie (bylem w takim stanie emocjonalnym, że prawdopodobnie podpisałbym oddanie nerki w tym czasie), że oddam jej pieniądze, a raczej teściom, ponieważ zostało to pismo sformułowane w ten sposób, że rzekomo te pieniądze od nich pożyczyliśmy – było to 36 000 zł.

A termin spłaty jest do maja 2018 tylko że, oboje te pieniądze straciliśmy na podróż do Kanady i po nieudanej próbie zostania tam na stale, w skrócie, że to moja wina, że te pieniądze się rozpłynęły.

Ile i czy komornik może mi cokolwiek zabrać z pensji, jeżeli płacę również alimenty?


Co to jest glejt? Dla tych, co nie wiedzą czym jest glejt, jest to inaczej gwarancja, zapewnienie, zobowiązanie.

Ile można potrącić z wynagrodzenia na alimenty?

Oczywiście to jest Twój wybór ile będziesz miesięcznie łożyć na dziecko, ale skoro zarabiasz teraz 1800 zł, a na alimenty oddajesz 1300 zł, to na życie zostaje Ci tylko 500 zł. Trochę mało.

Jeśli chcesz zmienić tę kwotę, to należy udać się do sądu rejonowego i podpisać z byłą partnerką – sądową ugodę, w której zobowiążesz się, płacić nowo ustaloną kwotę miesięcznych alimentów.

Jak ustalić wysokość alimentów?

Wysokość alimentów zależy zawsze od dwóch rzeczy:

 • ile pieniędzy potrzebuje dziecko – jakie są jego potrzeby,
 • ile zarabia rodzic, który te alimenty będzie płacić.

Nie ma czegoś takiego jak stała tabela opłat alimentacyjnych, dziecko będąc w różnym wieku, będzie potrzebować różne rzeczy. Tak samo sytuacja materialna zobowiązanego do płacenia alimentów zmienia się z każdym rokiem.

Jeśli któryś z rodziców czuje się pokrzywdzony przez drugiego rodzica, to:

To wszystko rozpatruje sąd, bierze on pod uwagę mnóstwo czynników jak np.:

 • wiek dziecka
 • dziecko zdrowe/dziecko chore
 • zdolności dziecka
 • ambicje
 • zainteresowania

To samo, jeśli chodzi zobowiązanego do płacenia alimentów, sąd sprawdza:

 • koszty życia zobowiązanego
 • dojazdy do pracy
 • sytuacja materialna
 • oszczędności
 • majątek itp.

Warto wiedzieć, że dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej, bez względu na to , czy żyją z nimi wspólnie, czy oddzielnie…

Sąd zawsze stara się, aby koszty życia dziecka, podzielić równo między rodziców, tak aby nikt nie był pokrzywdzony, a zarazem, żeby dziecko miało zawsze to, czego potrzebuje. Rodzice dziecka muszą więc podzielić się nawet najmniejszymi dochodami…

Pożyczka od teściów

Nie wiem, czy wiesz, ale zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych [PCC], (Dz.U. 2000 poz. 86 nr 959) pożyczki od teściów podlegają opodatkowaniu. Stawka opodatkowania wynosi 2% wartości pożyczanej kwoty pieniędzy.

…jest też kwota zwolnienia z PCC w wysokości 9.637 zł – raz na 5 lat.

Więc od strony prawnej, powinniście zapłacić PCC w wysokości 2% od pożyczki 26.300 zł, a to daje 526 zł do Urzędu Skarbowego – tak tylko wspomniałam :-)

Nie chcesz oddać tych pieniędzy?

Z tego, co piszesz, wnioskuję, że nie masz więcej ochoty oddawać teściom tych 36.000 zł z własnej kieszeni, bo pieniądze jak opisujesz, poszły na wspólne wydatki, czy tak?

Szczerze powiedziawszy, to nie wiem, co w takim przypadku kiedy jednak podpisałeś zobowiązanie oddania tych pieniędzy, a teraz chcesz się z tego wycofać?

Tutaj należałoby zapytać o to prawnika, ja niestety nim nie jestem. Myślę, że warto poświęcić te 100 zł za profesjonalną poradę, będziesz przynajmniej wiedział co dalej robić i na co możesz liczyć.

Mam nadzieję, że dojdziesz z byłą partnerką do ugody, nie tylko w kwestii wysokości alimentów, ale i odnośnie do zaciągniętej od jej rodziców pożyczki.

Wybrane do przeczytania specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *