Witam, mam problem z długami od kilku lat, pracuje na umowę o prace, wyciągam z 2400 zł do ręki plus premię, ale komornik zabiera mi dużo pieniędzy z konta, nie starcza mi nigdy od 10 do 10 następnego miesiąca i nie wiem co zrobić, a wiec wygląda to tak… spłacam długi spłacam, a na koncie nie widać nic :( i nie wiem co dalej mam zrobić…


Jedyne pieniądze jakie musi Ci zostawić komornik, to kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Potrącenie komornicze kalkuluje się odliczając od Twojej pensji składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy.

Hierarchia potrąceń komorniczych:

  1. tytuły wykonawcze na pokrycie świadczeń alimentacyjnych
  2. tytuły wykonawcze na pokrycie innych świadczeń niż alimentacyjne
  3. zaliczki pieniężne które udzielono pracownikowi
  4. kary pieniężne

Ad. 1. Przy potrącaniu świadczeń alimentacyjnych nie obowiązuje żadna kwota wolna.

Ad. 2. Kwota wolna od potrąceń w 2018 roku, to 1530 zł.

Ad. 3. Kwota wolna od potrąceń w przypadku zaliczek, to 1147,50 zł

Ad. 4 Kwota wolna od potrąceń przy karach pieniężnych, to1377 zł

Końca nie widać…

Doskonale Cię rozumiem i wiem co czujesz. Nie wiem jak wielkie masz długi, ale z pewnością nie małe, skoro spłacając komornikowi co najmniej 800 zł/msc nie widać ich końca…

Jeśli to co zostawia Ci komornik, wciąż nie starcza na przeżycie, to może warto byłoby rozejrzeć się za dodatkowym źródłem dochodu? wtedy jedynie ratują Cię wypłaty „do ręki” bo inaczej komornik i tak zajmie dodatkowy dochód.

Warto też obniżyć koszty życia, ale domyślam się, że to masz już też pewnie za sobą. Jest kilka sposobów, żeby nieco uprzykrzyć życie komornikowi, chcesz wiedzieć jakie to sposoby? to zajrzyj do artykułu: Jak nie płacić komornikowi całej kwoty!

Wybrane specjalnie dla Ciebie: