Chcę pomóc mojemu bratu w spłacie jego długów, pierwszy w Providencie 8,100zł a drugi za alimenty 7.000zł. Brat samotnie teraz wychowuje córkę (wcześniej były dwie córki ale jedna osiągnęła pełnoletność) i facet nie radzi sobie sam ze sobą w skrócie.

Ma te długi, jest komornik, ale on dorósł już do tego, że chce spłacać samodzielnie bez komornika! Bo komornik jak wsza… niestety. W jaki sposób się go pozbyć, gdzie napisać pisma i wykonać pierwsze wpłaty po 200zł?

Brat chce spłacać te dwie instytucje ale nie łożyć na komornika. Proszę mi pomóc… pomóc jemu za moją pomocą i Państwa, bo żal się chłopiny robi jak się „kurczy” i pogubił. Sam wychowuje dzieci jak miały 3 latka i 10 lat a matka uciekła. Bardzo proszę, co mam zrobić?


Spłata długów z pominięciem komornika

Komornik nie pracuje za darmo, to oczywiste. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. czynności podejmowane przez komornika wobec dłużnika, są odpłatne. Art. 49 powyższej ustawy jasno określa wysokość opłat jakie komornik pobiera.

A zatem, komornik pobierze 15% wartości długu, który wyegzekwuje od dłużnika. Czyli jeśli bart ma powiedzmy długi na 10.000 zł, to do oddania będzie miał 11.500 zł (10.000 zł + 15%).

Jak spłacić długi bez komornika?

Jeśli chcecie uniknąć opłat komorniczych, to możecie zawrzeć ugodę bezpośrednio z wierzycielami. A więc z Providentem oraz matką dzieci, na które powinny wpływać zaległe alimenty.

Najlepiej sporządzić pisemną ugodę między dłużnikiem a wierzycielem, jasno określić warunki spłaty i podpisać ją.

Następnym krokiem jest, wniesienie przez wierzyciela wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Wtedy komornik wycofa swoje działania i pobierze jedynie 5% od kwot przelewanych bezpośrednio do wierzyciela.

Spłata zadłużenia z pominięciem komornika jest opłacalna i warto się na nią zdecydować, szczególnie gdy kwoty nie są małe.

Koniecznie przeczytaj teraz o: