Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

System kopert – czyli jak wydawać rozsądnie.

Dziś na Facebooku Dave Ramsey – czyli amerykański guru wychodzenia z długów i budowania finansowego bezpieczeństwa – przypomniał fanom o genialnym narzędziu, jakim jest system kopert.

System kopert – co to jest?

System kopert pomaga trzymać w ryzach nasze wydatki. Główną zasadą systemu kopert jest używanie tylko i wyłącznie gotówki. Po opracowaniu miesięcznego budżetu i ustaleniu dokładnych wydatków na poszczególne kategorie, wypłacamy gotówkę z konta i umieszczamy ją w kilku kopertach.

Każda z kopert nosi nazwę danej kategorii, czyli np. znajdzie się: koperta „żywność”, koperta „chemia i kosmetyki”, koperta „paliwo i samochód”. W zależności od częstotliwości naszych zarobków, pieniądze w kopertach umieszczamy raz, dwa razy w miesiącu. Oczywiście najlepiej planować wydatki miesięcznie.

System kopert – czym nie jest

To nie jest żadna inwestycja, czy planowanie zwiększonych wydatków. Nie trzeba oszczędzać, aby umieścić pieniądze w kopertach. W systemie chodzi właśnie o zarządzanie pieniędzmi, którymi dysponujemy, na wydatki, które i tak co miesiąc ponosimy.

Żelazna zasada!

Pieniądze nie wędrują między kopertami.  Dave radzi, żeby nawet w wypadku, gdy zapomnimy zabrać ze sobą powiedzmy koperty „buty i ubrania” – cofnąć się do domu i zabrać zapomnianą kopertę.

Nie pokrywamy wydatków z innych kopert.

A co, jeśli skończą nam się pieniądze w kopercie „jedzenie”? Cóż, według Dave’a – i ja się z nim zgadzam – należy sięgnąć do lodówki po resztki i do szafek. Czy wiesz, że przeciętna rodzina mogłaby się wyżywić min. tydzień dzięki temu, co ma w szafkach? Ryże, kasze, sosy, przyprawy. To wszystko kiedyś może się przeterminować i zostać wyrzucone.

Zalety systemu

Ten system naprawdę pozwala panować nad budżetem. Jeśli tylko będziemy konsekwentni i nie zachowamy się jak dzieci, oszukując samych siebie, jest to idealne ćwiczenie dla charakteru i genialne narzędzie do panowania nad budżetem i zaoszczędzenia na wydatkach.

Nagradzaj się

Jeśli pod koniec miesiąca zostaną Ci pieniądze w jakiejś kopercie, masz powód do świętowania! Możesz się nagrodzić – np. wyjściem do kina czy restauracji.

Nagradzanie się jest ważne, ponieważ daje ogromną motywację do dalszej pracy.

Warto jednak nie wydawać całej nadwyżki – tak jak kiedyś pisałam, problemem dłużnika jest również mechanizm patrzenia na swoje dochody jako na kwotę do wydania. Nie uwzględnianie oszczędności – wydaję wszystko co mam.

Gdy szukasz najlepszej drogi, jak wyjść z długów, system kopert i dyscyplina nie wydawania nawet, gdy masz nadwyżkę, może Cię do tego celu przybliżyć. Dlatego jeśli zostanie Ci trochę środków w jakiejś kopercie, spróbuj mimo wszystko choć trochę „odłożyć”. – to będzie coś nowego!

Nie oszukuj systemu. Po pierwsze oszukasz samego siebie, a po drugie nie osiągniesz swojego celu: zarządzania budżetem i dyscypliny finansowej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...


9 komentarzy

 1. Beata

  Podoba mi się ten system! Prosty, jasny i rokuje na przyszłość :)

  • Bea

   Niby tak, gorzej jak opłata za kartę na koncie z którego się te pieniądze wyciągnęlo, robi na nim każdego miesiąca „minus”. Ale tak generalnie to się zgadzam :)

   Pozdrawiam.

   • Beata

    Można zwrócić się do pracodawcy, aby wynagrodzenie było wypłacane nam w gotówce do ręki.

    Na opłaty bankowe i inne temu podobne (jeśli uważamy je za uzasadnione) przeznaczyć osobną kopertę. :)

  • Mnie też! Zwłaszcza jak ktoś lubi ścigać się sam ze sobą – jak ja :)

 2. Marzena Dankowska

  Niestety czuję, że ja przekładałabym pieniądze między kopertami… Ale metoda fajna, nigdy wcześniej o nie nie słyszałam :)

 3. Niestety ta metoda jakoś do mnie nie trafia, ale może dlatego, że raczej jestem oszczędna? ;)

  • Zgodnie z tytułem artykułu, jest to metoda dla osób, które szukają sposobu, aby wydawać rozsądnie :) Więc pewnie niezbyt interesująca dla osób, które już są oszczędne.

 4. Joanna

  Metoda zupełnie niesprawdzalna przy np. płatności rachunków i wielu rozmaitych wydatkach rozłożonych w czasie.
  Już nie wspominając o tym, że posługiwanie się gotówką to dzisiaj strata czasu i pieniędzy, oraz w dobie internetowych usług – często ich niedostępność.
  Taka metoda mogłaby się sprawdzić tylko na tą część budżetu, która może bez strat i problemów pozostać gotówkową.

  • Myślę, że nie zrozumiała Pani do końca sensu samej metody.
   A myślenie, że posługiwanie się gotówką to strata czasu i pieniędzy doprowadziło niejedną osobę do długów. Metoda sprawdza się w USA, Dave Ramsey wyprowadził dzięki niej tysiące osób z problemów finansowych.
   Dla dłużnika w pętli zadłużenia takie myślenie, jak w Pani komentarzu, to gwoźdź do przysłowiowej trumny.

NAPISZ KOMENTARZ