Ubezpieczenie OC – dlaczego warto zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) to obowiązek, który jest ustawowo nakładany na każdego kierowcę, który chce poruszać się po drogach pojazdem mechanicznym. Nie ma co ukrywać, że są to spore koszty, które w znacznym stopniu mogą nadszarpnąć nasz domowy budżet.

Trzeba jednak przyznać, że zmiana ubezpieczyciela może sprawić, że za usługę będziemy płacić mniej – wszystko dlatego, że jak każdy inny, rynek usług ubezpieczeniowy jest konkurencyjny.

Ubezpieczyciele często „łapią” klienta, mając nadzieje, że nie będzie on miał czasu czy chęci na poszukiwania lepszego lub tańszego rozwiązania gdy obecna umowa dobiegnie końca. Warto jednak zastanowić się na zmianą swojego ubezpieczyciela – może to przynieść naprawdę wymierne korzyści.

Kiedy warto zmienić dostawcę OC?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że zmiana ubezpieczyciela nie jest możliwa tak długo, jak obowiązuje nas umowa z aktualnym dostawcą owej usługi. Polisę OC możemy wypowiedzieć w momencie, w którym:

  • Kupiliśmy pojazd, który ma już ważną polisę OC, możemy wówczas wypowiedzieć ją w dowolnym momencie trwania umowy.
  • Kończy się okres umowy na obecną polisę, możemy ją wypowiedzieć najpóźniej jeden dzień przed końcem umowy.
  • Przypadkowo wykupiliśmy podwójne OC – zawarliśmy umowę, bez wypowiedzenia poprzedniej.

Skoro wiemy już kiedy możemy zmienić dostawcę ubezpieczenia OC, pozostaje jeszcze pytanie, kiedy warto to zrobić. W odpowiedzi nie ma filozofii – zawsze, gdy nowa oferta jest atrakcyjniejsza od aktualnej. O czym warto pamiętać?

Przede  wszystkim kwestia zniżek – nie są one zależne od ubezpieczyciela, z którym umowa obowiązuje tylko przez rok. Po tym czasie bezszkodowej jazdy przysługuje nam zniżka (10% za każdy rok, aż do maksymalnych 60%). Nie jest to zależne od tego, ile razy zmieniałeś ubezpieczyciela.

Jeżeli zdarzyło Ci się spowodować kolizję lub wypadek, warto będzie rozejrzeć się za nowym ubezpieczycielem. Obecna firma zapewne obniży przysługujące Ci zniżki, podczas gdy nowa może potraktować Cię łagodniej.

To ile zapłacisz za ubezpieczenie OC w dużym stopniu zależy od tzw. oceny ryzyka ubezpieczeniowego, czyli prawdopodobieństwa spowodowania przez Ciebie szkody. Każda firma ma własne wytyczne co do jego określania, dlatego niewielki rekonesans może pomóc Ci znaleźć najtańsze ubezpieczenie.

Podsumowując

Pamiętajmy, że rynek ubezpieczeń również rządzi się prawami konkurencji – a skoro możemy otrzymać tą samą usługę (zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa) taniej, to czemu z takiej okazji nie skorzystać?

Pamiętajcie jednak, że wypowiedzenie polisy ubezpieczeniowej powinno być dopiero drugim krokiem. Na pierwszym miejscu zawsze należy postawić znalezienie nowego dostawcy, który zapewni nam korzystniejsze warunki.

Im więcej  propozycji i ofert różnych firm przejrzycie, tym większą będziecie mieli szanse na znalezienie najtańszej, a co za tym idzie najkorzystniejszej umowy na nadchodzący rok. Dlatego nie wahajcie się i poświęćcie chwilę czasu na rozeznanie się w rynku – dodatkowych oszczędności nigdy za wiele.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...