Jestem zadłużoną emerytką i mam bardzo duże długi... • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jestem zadłużoną emerytką i mam bardzo duże długi…

Wpadłam w bardzo duży dług: pożyczki, kredyty i chwilówki – jest razem ponad 200.000 tysięcy długu, rodzina nic nie wie o moich długach. Co mam robić? jak wyjść z długów?

Niestety, ze względu na Twój wiek, Twoje możliwości zarobkowania są dość ograniczone, zawszę radzę swoim czytelnikom, aby zdobywali stałe źródło dochodu – najlepiej na umowę o pracę i zwiększali jego wysokość, poprzez nadgodziny czy znalezienie pracy dodatkowej.

Nie wiem co doradzić Tobie, ponieważ nie chciałabym namawiać Cię na szukanie  pracy w takim wieku. Dług na 200.000 zł to ogromny dług i szczerze powiedziawszy, bardzo ciężko będzie Ci go spłacić, jeśli to w ogóle teraz możliwe.

Co do zatajania długów przed rodziną, to – czy ma to sens? na dłuższą metę, na pewno jest to bardzo wyczerpujące dla Ciebie. Myślę, że powinnaś przełamać się i otworzyć przed najbliższymi członkami swojej rodziny. To w końcu rodzina ma stanowić oparcie – taka jest jej rola w Naszym życiu!

Borykanie się z tak dużym zadłużeniem w pojedynkę, musi być naprawdę ciężkie…

Upadłość konsumencka

Myślę, że na poważnie powinnaś rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ponieważ mając jedynie emeryturę jako stałe źródło dochodu – w życiu nie będziesz w stanie wyjść z długów opiewających na 200.000 zł.

Jak działa upadłość konsumencka?

  1. Składasz wniosek o upadłość konsumencką do sądu.
  2. Sąd bada teraz Twoją niewypłacalność i przesłanki, przez które wpadłaś w tak duże długi. Sąd bada też moralność płatniczą dłużnika, a więc bada czy nie zaciągałaś długów celowo, nie licząc się z konsekwencjami ich nie spłacania.
  3. Teraz sąd decyduje, czy ogłosi upadłość konsumencką, czy odrzuci wniosek.
  4. Jeśli sąd przychyli się do Twojej prośby, i pozwoli Ci ogłosić upadłość konsumencką, to czas na: postępowanie upadłościowe właściwe – czyli spis inwentarza i podział Masy Upadłościowej. Pieniądze otrzymane ze sprzedaży Twojego majątku zostaną przekazane wierzycielom – czyli na spłatę długów.
  5. W momencie kiedy upadły (czyli Ty), spełnił wszystkie obowiązki i warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej, to sąd ma obowiązek umorzyć wszystkie Twoje długi.

To oczywiście w dużym skrócie, ale tak właśnie mniej więcej wygląda proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Bankructwo osoby prywatnej zdarza się w Polsce coraz częściej, a przepisy którymi należy się kierować, coraz bardziej stają się przyjazne dla dłużnika (upadłego).

Upadłość konsumencka i brak majątku – kto pokrywa koszty?

Sam koszt postępowania upadłościowego nie jest duży, bo jest to:

  • 30 zł opłaty sądowej za złożenie wniosku o upadłość;
  • 17 zł opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, czyli kiedy dłużnik posiada swojego profesjonalnego pełnomocnika np. (adwokata, radcę prawnego).

Jeśli dłużnik nie posiada żadnego majątku, to w ruch idzie art. 491(7) Ustawy: Prawo Upadłościowe, która mówi, że:

…w przypadku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Mateusz Rybak

    Widzę, że coraz więcej osób, które wiedzą, że sobie nie poradzą z długami, próbuje ogłosić upadłość konsumencką. Zawsze to jakaś droga do wyjścia ze swoich problemów, które naprawdę potrafią zniszczyć życie…

NAPISZ KOMENTARZ