Jestem zadłużoną emerytką i mam bardzo duże długi…

upadłość-konsumencka

Wpadłam w bardzo duży dług: pożyczki, kredyty i chwilówki – jest razem ponad 200.000 tysięcy długu, rodzina nic nie wie o moich długach. Co mam robić? jak wyjść z długów?

Niestety, ze względu na Twój wiek, Twoje możliwości zarobkowania są dość ograniczone, zawszę radzę swoim czytelnikom, aby zdobywali stałe źródło dochodu – najlepiej na umowę o pracę i zwiększali jego wysokość, poprzez nadgodziny czy znalezienie pracy dodatkowej.

Nie wiem co doradzić Tobie, ponieważ nie chciałabym namawiać Cię na szukanie  pracy w takim wieku. Dług na 200.000 zł to ogromny dług i szczerze powiedziawszy, bardzo ciężko będzie Ci go spłacić, jeśli to w ogóle teraz możliwe.

Co do zatajania długów przed rodziną, to – czy ma to sens? na dłuższą metę, na pewno jest to bardzo wyczerpujące dla Ciebie. Myślę, że powinnaś przełamać się i otworzyć przed najbliższymi członkami swojej rodziny. To w końcu rodzina ma stanowić oparcie – taka jest jej rola w Naszym życiu!

Borykanie się z tak dużym zadłużeniem w pojedynkę, musi być naprawdę ciężkie…

Upadłość konsumencka

Myślę, że na poważnie powinnaś rozważyć ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ponieważ mając jedynie emeryturę jako stałe źródło dochodu – w życiu nie będziesz w stanie wyjść z długów opiewających na 200.000 zł.

Jak działa upadłość konsumencka?

 1. Składasz wniosek o upadłość konsumencką do sądu.
 2. Sąd bada teraz Twoją niewypłacalność i przesłanki, przez które wpadłaś w tak duże długi. Sąd bada też moralność płatniczą dłużnika, a więc bada czy nie zaciągałaś długów celowo, nie licząc się z konsekwencjami ich nie spłacania.
 3. Teraz sąd decyduje, czy ogłosi upadłość konsumencką, czy odrzuci wniosek.
 4. Jeśli sąd przychyli się do Twojej prośby, i pozwoli Ci ogłosić upadłość konsumencką, to czas na: postępowanie upadłościowe właściwe – czyli spis inwentarza i podział Masy Upadłościowej. Pieniądze otrzymane ze sprzedaży Twojego majątku zostaną przekazane wierzycielom – czyli na spłatę długów.
 5. W momencie kiedy upadły (czyli Ty), spełnił wszystkie obowiązki i warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej, to sąd ma obowiązek umorzyć wszystkie Twoje długi.

To oczywiście w dużym skrócie, ale tak właśnie mniej więcej wygląda proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Bankructwo osoby prywatnej zdarza się w Polsce coraz częściej, a przepisy którymi należy się kierować, coraz bardziej stają się przyjazne dla dłużnika (upadłego).

Upadłość konsumencka i brak majątku – kto pokrywa koszty?

Sam koszt postępowania upadłościowego nie jest duży, bo jest to:

 • 30 zł opłaty sądowej za złożenie wniosku o upadłość;
 • 17 zł opłaty skarbowej od pełnomocnictwa, czyli kiedy dłużnik posiada swojego profesjonalnego pełnomocnika np. (adwokata, radcę prawnego).

Jeśli dłużnik nie posiada żadnego majątku, to w ruch idzie art. 491(7) Ustawy: Prawo Upadłościowe, która mówi, że:

…w przypadku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
1 komentarz w “Jestem zadłużoną emerytką i mam bardzo duże długi…”
 1. Avatar
  Mateusz Rybak

  Widzę, że coraz więcej osób, które wiedzą, że sobie nie poradzą z długami, próbuje ogłosić upadłość konsumencką. Zawsze to jakaś droga do wyjścia ze swoich problemów, które naprawdę potrafią zniszczyć życie…

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *