Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Zajęcie domu obciążonego hipoteką – jestem po rozwodzie

Jestem ponad dwa lata po rozwodzie, czyli ustała wspólnota majątkowa. Nie było podziału majątku. Razem z byłą żoną jestem właścicielem domu, który jest obciążony hipoteką. Wartość domu jest niższa od zadłużenia hipotecznego, więc nie mogliśmy sprzedać domu. Spłacamy hipotekę po połowie.

Niestety, jeszcze w czasie trwania małżeństwa zadłużyłem się bez wiedzy żony, co stało się powodem orzeczenia rozwodu z mojej winy.

Obecnie zarabiam około 2300-2500 zł, jeśli pracuję dodatkowo w soboty. Płacę alimenty na dzieci 800 zł, które przelewałem na konto byłej żony. Ponieważ na pobory wszedł komornik z powodu mojego kredytu w innym banku, nie byłem w stanie zapłacić alimentów przez dwa miesiące.

Obecnie komornik zajął ponad połowę poborów na zaległe alimenty. Nie mam nawet na połowę kredytu hipotecznego (frankowy). Nie wystarczy mi nawet na dojazdy do pracy, a przecież muszę jeszcze coś jeść, ogrzewać dom i kupować leki.

Czy w takiej sytuacji komornik może zlicytować dom?

Czy w razie mojej upadłości dom wejdzie do masy upadłościowej? Faktycznie to dom nie stanowi obecnie majątku, a raczej obciążenie, bo pozostały do spłaty dług z odsetkami przewyższa wartość domu.

No i chyba jest w połowie byłej żony? Była żona na pewno nie będzie starała się mi pomóc, raczej zaszkodzi. Obawiam się, że komornik może namówić ją do jakiegoś niekorzystnego dla naszych dzieci rozwiązania, byle się mnie pozbyć


Przyznam, że jest to dość ciężka sytuacja i trochę skomplikowana. Jeśli chodzi o Wasz dom, to tak naprawdę nie jest on jeszcze Waszą własnością, ponieważ dopiero go spłacacie, a więc jest własnością banku do momentu jego spłaty.

Z drugiej jednak strony, jeśli komornik dokona wpisu w dziale III Księgi Wieczystej, to w ruch wchodzą przepisy Art. 1025. KPC, czyli kolejność zaspokajania kosztów i należności z kwoty uzyskanej z egzekucji:

§ 1. Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:

 1. koszty egzekucyjne;
 2. należności alimentacyjne;
 3. należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika;
 4. należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim;
 5. należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu;

Czyli jeśli komornik przejął by Waszą nieruchomość i sprzedał ją, to pieniądze pochodzące ze sprzedaży domu, np. za 75% jego wartości (licytacja komornicza), w pierwszej kolejności powędrowałyby do komornika.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to też w Twoim przypadku jakieś wyjście. Zapoznaj się z artykułem który podlinkowałam na niebiesko.

Jak wyjść na prostą?

A może zamiast toczyć batalie ze wszystkimi dookoła, warto byłoby się skupić na zwiększaniu dochodów? zarobki o których piszesz nie są tak naprawdę zbyt wysokie, mimo nawet nadgodzin w soboty.

Czy kiedykolwiek myślałeś nad poproszeniem szefa o podwyżkę? jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, to może warto poszukać nowej lepiej płatnej pracy? Przecież możesz wciąż chodzić do obecnej pracy, ale próbować znaleźć nową międzyczasie? i umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne poza godzinami pracy?

Myślę, że wartym rozważenia jest wyjazd za granicę do pracy sezonowej. Kilka miesięcy spędzonych na pracach ogrodniczych to dość atrakcyjny zarobek nieprawdaż? Mając duży zastrzyk pieniędzy, byłbyś w stanie pospłacać co nieco i nadrobić zaległości w spłacie rat.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to pisz śmiało w komentarzu pod artykułem, jestem do Twojej dyspozycji. Trzymam za Ciebie kciuki!

Warto przeczytać także:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


5 komentarzy

 1. Maciej Bojanowski

  Naprawdę dość skomplikowana sytuacja, ale zawsze jest jakieś wyjście, trzeba tylko chcieć sobie jakoś poradzić. Wierzę, że sytuacja u osoby, która ma problem się wyprostuje i wszystko się ułoży :)

 2. Edward

  Bardzo serdecznie dziękuję za tak szybką i pomocną odpowiedź!
  Jeśli chodzi o dodatkową pracę, to wielokrotnie szukałem. Niestety, jestem w wieku około 60 lat, pracuję fizycznie od szkoły zawodowej. Mój stan zdrowia pogarsza się od lat, niestety nie leczyłem się wystarczająco,bo starałem się pracować i zarabiać, żeby spłacać raty. Teraz ledwo chodzę. Dobrze, że w pracy majster stara się przydzielać mi prace na stojąco,ale często muszę pracować na kolanach. Jestem po operacjach żylaków, przepukliny,od kilku lat powinienem położyć się na operację kolana i kostki,ale nigdy nie pozwoliłem sobie na to, bo bałem się utraty zarobków. A i tak nie udało mi się wygrzebać z długów, zresztą większość to odsetki. Gdyby sytuacja zależała od mojej chęci do pracy, to pracowałbym każdą ilość godzin dodatkowo. Niestety,kto zatrudni starszego schorowanego faceta, kulawego.

  Gdyby ta sytuacja wpływała tylko na mnie, jakoś bym przecierpiał. Ale boję się, że moje dzieci stracą dom i jeszcze będą po mojej śmierci spłacać mój dług. A teraz najwięcej zabiera komornik, nawet alimentów nie mogę przelewać bezpośrednio byłej żonie, tylko musi na tym zarobić komornik. A odwołanie się od decyzji komornika kosztuje na początek 100 zł, właśnie otrzymałem pismo z sądu o uzupełnienie braków formalnych. I nie ma żadnej gwarancji, że skarga coś zmieni. Odwołałem się od zajęcia prawie 20letniego auta, którym dojeżdżam do pracy. Jeśli nie będę miał auta, nie będę mógł pracować, więc na pewno nie zwiększy się moja wypłacalność. Może powinienem spróbować porozumieć się z bankiem,w którym mam dług? Tylko nie bardzo mam co zaproponować. Z drugiej strony przynajmniej to, co zabiera komornik.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   No to rzeczywiście słabo to wygląda. Nawet jeśli przejdzie Pan na emeryturę, to komornik i tak będzie z Pana ściągał jej część. Ile komornik może ściągnąć z emerytury <-- pisałam tutaj. Nie wiem co jeszcze mogłabym Panu poradzić... Jeśli jeszcze chodzi o dziedziczenie długów po ojcu, to proszę się nie martwić, dzieci ewentualnie odziedziczą dług w wysokości inwentarza który Pan po sobie pozostawi, więc nie będą musiały spłacać czegokolwiek ze swojej kieszeni. Ale myślę, że nie ma co aż tak do przodu daleko patrzeć i jeszcze w takich ciemnych barwach. Warto by jeszcze było zastanowić się czy i jak dogadać się z komornikiem, lub nawet prędzej z wierzycielem, ale tak jak Pan pisze, nie mając w ręku dobrej karty przetargowej - na niewiele się zdadzą jakiekolwiek negocjacje z wierzycielem. Obiecuję, że jeśli przyjdzie mi coś jeszcze do głowy, to napiszę do Pana. Adres mailowy mam. Trzymam kciuki za Pana!

   • Edward

    Serdecznie dziękuję za chęć pomocy, pozdrawiam.

 3. Elżbieta

  Witam, w 2007 r moja matka wzięła kredyt hipoteczny na budowę domu. Obciążone zostało całe gospodarstwo rolne. W 2010 r gospodarstwo zostało przepisane mojej siostrze, ja z mężem i siostra z mężem także widniejemy na umowie z bankiem, obecnie mamy z mężem problemy finansowe i komornika, który zajął konto w banku w którym mamy kredyt. Co nam grozi? czy bank może wypowiedzieć umowę kredytową? dom jest na matkę, z matki konta schodzi rata i nie ma zaległości.

NAPISZ KOMENTARZ