Mąż dostał od komornika pismo o zajęcie kont bankowych i wykaz majątku, mąż jest w tym momencie za granicą, co mam robić?

Na czym polega wyjawienie majątku?

Wykazanie majątku to jedna ze strategii na zdobycie możliwie największej ilości informacji o dłużniku. Wierzyciel któremu mąż winien jest pieniądze, złożył do sądu wniosek o wyjawienie majątku dłużnika.

Kwestię tą szczegółowo wyjaśnia Kodeks Postępowania Cywilnego, art. 913, który mówi że:

…kiedy zajęty majątek osoby zadłużonej nie zwiastuje prawdopodobieństwa, iż należności zostaną zaspokojone (albo gdy wierzyciel dowiedzie, że w trakcie postępowania egzekucyjnego jego roszczenie nie zostało wyczerpująco zaspokojone), zyskuje uprawnienie do zobligowania dłużnika, by ten złożył wykaz majątku.

Sąd wtedy prosi o przybycie na rozprawę dłużnika jak i wierzyciela – wysłuchuje obu stron i przeważnie daje dłużników 7 dni na założenie wykazu majątku.

Jeśli Twój mąż odmówi złożenia wykazu majątku, to grozić mu będzie:

  • grzywna,
  • pozbawienie wolności do dni 30,
  • przymusowe doprowadzenie dłużnika na rozprawę.

Wyjawienie majątku to postępowanie pomocnicze, które ma wskazać, co posiada dłużnik i co komornik będzie mógł spieniężyć, aby zaspokoić roszczenia wierzyciela.

Zajęcie kont bankowych przez komornika

To kolejny sposób na wyegzekwowanie przez komornika należności. Pamiętaj, że komornik nie może zabrać Wam wszystkich pieniędzy, które macie na swoim koncie. O tym ile komornik może zabrać z kont bankowych <– dowiesz się tutaj.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: