Komornik chce ZAJĄĆ zwrot podatku na dług, który JUŻ spłaciłam?!

Witam. W zeszłym roku wszedł mi na pensje komornik, co za tym idzie także na zwrot podatku. Spłaciłam cały dług komornikowi w październiku 2017r. Dziś dostałam pismo, ze urząd skarbowy wstrzymał mi wypłatę pieniędzy na rzecz komornika. Jak mam to teraz odkręcić, aby odzyskać pieniądze? Do kogo mam się zgłosić? Czy w ogóle odzyskam swoją własność? swój zwrot podatku?


Zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet spłaconego długu

Skoro spłaciłaś dług u komornika, to czy otrzymałaś od niego rozliczenie egzekucji komorniczej, oraz potwierdzenie, że dług został w 100% przez Ciebie spłacony?

Urząd Skarbowy zajął zwrot podatku, ponieważ komornik jeszcze w momencie kiedy toczył wobec Ciebie egzekucję komorniczą, wysłał do Urzędu Skarbowego w którym rozliczasz się, elektroniczne zajęcie tego zwrotu.

Egzekucja  zakończona, a elektroniczne zajęcie zwrotu podatku wciąż widnieje w systemie Urzędu Skarbowego jako aktywne. Powinnaś przede wszystkim skontaktować się z Urzędem Skarbowym i oznajmić, że dług, który egzekwował komornik, został przez Ciebie spłacony.

Urząd Skarbowy powinien wtedy ponownie skontaktować się z komornikiem, celem potwierdzenia/wyjaśnienia tych okoliczności.

Skarga na bezczynność komornika

Kolejna sprawa, jeśli okaże się, że komornik otrzymał jednak Twoje pieniądze ze zwrotu podatku, to powinnaś wnieść skargę na komornika, ponieważ wraz ze spłatą przez Ciebie zadłużenia u komornika, komornik powinien umorzyć postępowanie komornicze wobec Ciebie, a także uchylić wszystkie czynności egzekucyjne, które na Tobie wytoczył!

Czyli komornik powinien odwołać elektroniczny wniosek w Urzędzie Skarbowym o zajęcie Twojego zwrotu podatku. Już teraz możesz złożyć skargę na bezczynność/opieszałość komornika <– przeczytaj ten wpis.

Komornik po spłaceniu przez dłużnika długu, powinien natychmiast umorzyć postępowanie egzekucyjne, powinien tego dokonać z taką samą szybkością, z jaką zajmuje konta bankowe czy pensje dłużników! Nawet obłożenie kancelarii komorniczej natłokiem spraw, nie usprawiedliwia bezczynności komornika, bo przecież tu rozchodzi się o czyjeś pieniądze…

Art. 767. Skarga na czynności komornika

§ 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

Wzór skargi na komornika <– pobierzesz tutaj, skargę składa się bezpośrednio do komornika.

W takiej sytuacji jaką opisałaś, czyli egzekwowanie przez komornika spłaconego długu, można także złożyć wniosek o nadzór sądowy nad komornikiem, prawo do tego daje art. 759 § 2 k.p.c.

Wniosek taki jest całkowicie bezpłatny i można go wnieść do sądu w dowolnym terminie. Sędzia na pewno zainteresuje się tym, jak działa jego podwładny komornik sądowy.

Art. 759. § 1. Czynności egzekucyjne są wykonywane przez komorników z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla sądów.

§ 2. Sąd może z urzędu wydawać komornikowi zarządzenia zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji oraz usuwać spostrzeżone uchybienia.

Chociaż ten rodzaj wniosku, składa się bardziej w sytuacjach, gdzie egzekucja komornicza na dłużniku, wciąż toczy się, więc radziłabym raczej złożyć skargę na bezczynność komornika. Koniecznie skontaktuj się również z Urzędem Skarbowym i opisz sprawę, że komornik próbuje zająć zwrot podatku na poczet długu, który został przez Ciebie spłacony.

Dodam jeszcze tylko że, pieniądze za zwrot podatku na pewno odzyskasz, teraz tylko kwestia jak szybko będzie działał komornik, oraz Urząd Skarbowy!?

Wniosek do US o zwrot nadpłaty podatku

Wniosek o zajęcie wierzytelności dłużnika w Urzędzie Skarbowym

Koniecznie również przeczytaj:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *