Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Żałuję, że tego nie wiedziałam, gdy miałam długi. #1

Zdarza mi się wspominać czasy, gdy tkwiłam głęboko w długach i szarpałam się, aby z nich wyjść. Ciągle przychodzą mi do głowy nowe rzeczy, o których żałuję, że wtedy nie wiedziałam… Każda pętla zadłużenia jest do pokonania, wystarczy ruszyć głową i wpuścić trochę optymizmu do życia!

To się kiedyś skończy!

Mimo że się nie poddawałam, chwilami traciłam nadzieję i już nie potrafiłam sobie wyobrazić życia bez długów. A depresja to kocha – gdy już nie widzisz dla siebie przyszłości, wpadasz w jej sidła.

Wtedy wychodziłam z założenia, że Einstein miał rację mówiąc, że nie można robić ciągle tego samego i oczekiwać innych efektów. Wydawało mi się, że codziennie robię to samo, codziennie staram się, walczę, uczę się i ciężko pracuję – jakim cudem mogłoby się nagle to zmienić. Jedyne, czego oczekiwałam to kolejnych zajęć komornika.

Ale tylko pozornie nic się nie zmieniało. Wszystkie podjęte przeze mnie działania, dzień po dniu, jak kropla drąży skałę, tak one zmieniały kierunek mojej drogi.

Nie tylko ja mam taki problem

Wtedy byłam przekonana, że jestem największym nieudacznikiem na świecie, że nikt inny nie doprowadziłby do takiej sytuacji. Tylko ja mogłam tak spieprzyć biznes, zmarnować kilkadziesiąt tysięcy i świetny pomysł. Tylko ja mogłam zafundować takie życie dziecku, tylko ja jestem tak samotna i opuszczona że własna matka nie chce mi pomóc.

Przejmowałam się tym, co ktoś może pomyśleć, gdy się dowie, jak bardzo zabagniłam swoje życie.

Dopiero dużo później, gdy zaczęłam pisać tego bloga, zrozumiałam że takich ludzi jest więcej: ludzi, którzy nie tylko mają problemy finansowe, ale tak jak ja wstydzą się ich, są samotni, są zrozpaczeni, nie wiedzą, co robić.

Dłużnicy również mają swoje prawa

Tkwiłam w pętli zadłużenia i byłam przekonana, że jestem i muszę być otwartą księgą dla komornika, windykatora, wierzyciela.

Popełniłam błąd i teraz muszę za niego płacić, nie mam prawa się buntować, nie mam w ogóle żadnych praw. Każdy może powiedzieć mi, co o mnie myśli.

Już wcześniej miałam kiepskie poczucie własnej wartości, długi pozbawiły mnie co do siebie złudzeń.

Na szczęście uratował mnie mój pyskaty i buntowniczy charakter oraz alergia na poddawanie się. Od zawsze pyskowałam i kłóciłam się z każdym, kto chciał wykorzystać przeciwko mnie swoją władzę, nie cierpiałam skamlać o łaskę.

Z czasem okazało się, że mam do tego prawo – mam prawo się bronić, mam prawo odłożyć słuchawkę, mam prawo nie wpuścić i mam prawo nie dawać się obrażać. Moje długi nie oznaczają, że ktoś może wejść i zrobić ze mną wszystko, co mu się żywnie podoba.

Tych praw dłużnicy mają dużo więcej, ale ponieważ ich nie znają, drżą ze strachu przed każdym dzwonkiem do drzwi.

Oszczędziłabym sobie dużo zdrowia, gdybym tę wiedzę miała od początku.

Są tysiące sposobów na zarabianie pieniędzy

Wtedy byłam przekonana, że albo idę do pracy w swoim zawodzie – przy czym kilkuletnia przerwa na własną działalność, w moim fachu, jakim był marketing, oznaczała totalną utratę wartości  – albo zatrudnię się w jakimś sklepie czy innym miejscu, w którym nie wymagane są odpowiednie, zdobyte w szkole, czy na kursach kwalifikacje.

Między innymi dlatego tak długo ratowałam tonącą firmę, że nie wiedziałam, co innego mogę robić, jak zarobię na życie swoje i mojej córki.

Dziś znam setki sposobów na zarabianie i wiem, że to nie są trudniejsze czasy, niż były kiedyś. Codziennie ktoś tworzy dla siebie nowy zawód, a internet jest pełen możliwości.

Takich wniosków mam sporo, co jakiś czas napiszę o nowych. Są szczere i prawdziwe, więc proszę poświęć im chwilę,  jeśli czujesz, że dotykają ważnego dla Ciebie problemu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Alicja

    Ja myślę, że jedną z najgorszych rzeczy jest to, by przejmować się tym, co powiedzą inni. Ci inni obgadają i kiedy Ci się coś uda, i kiedy powinie Ci się noga. Tak źle i tak niedobrze.

NAPISZ KOMENTARZ