Złe towarzystwo - czyli "Dłużniku patrz, z kim przestajesz."
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Złe towarzystwo – czyli „Dłużniku patrz, z kim przestajesz”!

Złe towarzystwo to coś, przed czym próbujemy ustrzec nasze dzieci, ale również dłużnik powinien się go wystrzegać jak ognia.  Czy obcowanie z osobami mającymi problemy w spłacie chwilówki czy kredytu będą dla Nas oparciem? czy ciężarem?

Co to znaczy złe towarzystwo?

Pewnie dla każdego coś innego.  W tym artykule chcę napisać o dość powszechnym zjawisku narzekania, krytykowania i wydawania opinii bez podstawowej wiedzy. Na przykład:  wszystkie artykuły, które piszę na blogu, umieszczam potem na Facebooku. Trafia to do naprawdę bardzo różnych osób. Tu na blogu ok. 80% z Was mnie zna, moją historię, moją filozofię dotyczącą długów. 20% to przypadkowi goście.

Na Facebooku jest odwrotnie, może 20% to stali czytelnicy. Wśród tych pozostałych 80% trafiają się frustraci i malkontenci. Nawet nie przeczytają artykułu a już komentują: że pewnie to strona prowadzona przez windykację, że jestem cwaniakiem i oszustem i generalnie milion innych koncepcji.

Takie komentarze po prostu natychmiast usuwam. Dlaczego? Dlatego, że jest to złe towarzystwo. Dla Was i dla mnie. Ja nie chcę mieć z takimi ludźmi do czynienia. Nie zaprzątam sobie nimi zbytnio głowy, ale też nie widzę potrzeby, aby takie komentarze wisiały i straszyły innych.

Mogłabym też wdać się z nimi w dyskusję, ale po co? Po co mi to w życiu? Co mi to da? Nikogo do siebie nie chcę przekonywać na siłę, jak komuś nie pasuje, trudno, nie jestem pomidorówką, żeby mnie wszyscy lubili.

Wahadła

Jest taki pan, który ma teorię, że zewsząd otaczają nas wahadła, które potrzebują naszej energii, aby mocniej się wahać.

Takie wahadło karmi się naszą energią – to normalne. Nie unikniemy przyłączania się do różnego rodzaju wahadeł, ale trzeba rozsądnie wybierać, komu damy swoją energię, bo niektóre wahadła mogą nas po prostu zeżreć z kopytami.

Odkąd poznałam koncepcję wahadeł, za każdym razem gdy widzę jakąś dyskusję na Facebooku i nawet chciałabym komuś udowodnić, że nie ma racji – myślę sobie, o nie wahadełko, nie dostaniesz mnie.  Nie dam się złapać, staram się omijać wszystko, co mi nie służy, co służy ew. tylko biciu piany i tworzeniu złej atmosfery.

Chętnie przyłączam się do wahadeł typu zrzutka na psa, chore dziecko, czy po prostu wsparcie, gratulacje dla osoby, która tego potrzebuje.

Jak słusznie dodała Ula z bloga Prosto o finansach, konsumpcjonizm jest zaraźliwy. Jeśli Twoje otoczenie ma zwyczaj żyć ponad stan, spotykać się na obiadach „na mieście”, mimo kredytów, nie rezygnować z rozrzutności, jeśli narzuca poziom życia, na który Cię nie stać – to też jest złe towarzystwo. Jak możesz wyjść z długów, skoro głupio Ci odmówić, zrezygnować z kosztownych spotkań towarzyskich?

Akwarium

Pewien mówca motywacyjny powiedział kiedyś jedną mądrą rzeczy „Ryba urośnie tylko tak duża, jak jej akwarium”. Szczera prawda, bo jakby miała urosnąć większa niż jej otoczenie?

Dlatego też mimo wielu wątpliwości nadal nie utworzyłam na Facebooku grupy wsparcia dla uczestników kursu ZA ROK BEZ DŁUGÓW. Widziałam, jak wyglądają tego typu grupy. Owszem, jest wsparcie i poklepywanie po plecach, ale jest też jedno zagrożenie – taplanie się w tym błocku bez końca.

Ludzie na tych grupach tkwią miesiącami albo latami i nic się w ich życiu nie zmienia. Czasem napiszą post „o udało mi się”, a czasem „zawaliłem, znowu wszystko jest do dupy” i reszta pisze „nie przejmuj się, dasz radę”.

Wybaczcie moi mili, ale to nie działa. Wam potrzeba jest inspiracji od ludzi sukcesu. Otaczajcie się ludźmi, którzy mają cele, którzy są odważni, którzy potrafią stawiać czoła problemom. Uczcie się od ludzi, którzy potrafią to, co Wy chcielibyście, lub powinniście wiedzieć.

Nie ciągnijcie na fora i grupy szukając podobnych do Was, którzy utwierdzą Was w przekonaniu, że wszystko jest ok. Oczywiście, że życie się nie skończyło tylko dlatego, że są długi – ale takiej postawy nie znajdziecie na grupach.

I oczywiście, że jednocześnie nie jest ok, bo są długi, które trzeba spłacić.

Patrzcie na każdego człowieka, na każdą akcje, wydarzenie, jak na wahadło i zadajcie sobie pytanie, czy chcecie być jego częścią? Czy chcecie oddać swoją energię, aby to wahadło urosło. Im więcej ludzi przystępuje do danego wahadła, tym jest ono silniejsze. Rozsądnie wybieraj wahadła.

Trzymajcie się z daleka od hejterów, krytykantów, malkontentów. Ludzi, którzy ciągle narzekają, którzy – jak to się mówi – mają problem na każde rozwiązanie, którzy nadużywają zwrotu „tak, ale”.  To złe towarzystwo.

Rozejrzyj się po swoim akwarium – czy są w nim ludzie, którzy mogą Ci pomóc urosnąć? Czy Twoje akwarium pozwala na to?

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Marzena

    Narzekanie i krytykowanie jest we krwi każdego polaka! Też tak uważacie?

NAPISZ KOMENTARZ