5000 zł przyznane od ministra zdrowia a komornik

Forum prawneKategoria: Komornik5000 zł przyznane od ministra zdrowia a komornik
Mirka zapytał 3 lata temu

Dzień dobry. Mam pytanie. Minister zdrowia przyznał personelowi niemedycznemu jednorazowo 5000 tys. zł. Mam komornika, ściąga mi z wynagrodzenie określoną kwotę. Pani która pracuje w płacach w szpitalu w którym pracuję, wysłała 2,250 zł na komornika z tych pięciu tyś. czy zgodnie z prawem?

Drugie pytanie to jest takie czy pani z płac miała prawo przesłać wszystkie pieniądze które otrzymałam jako dodatek do wynagrodzenia w pracy od dyrektora, nie zostawiając nawet 1 zł twierdząc, że to jest dodatek do wynagrodzenia, panie które mają tak samo jak ja komornika na wynagrodzeniu otrzymały jakąś kwotę tego dodatku w kasie szpitalnej, a niektóre panie miały przelewy z tytułu covidowego.

Uważam, że pracodawca wykonuje losowanie która pani, mając komornika na wynagrodzeniu ma dostać cześć pieniędzy a która nie.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

niestety nie mam dla Ciebie dobrej informacji – dodatki dla personelu medycznego i innych pracowników służby zdrowia wypłacane w związku z pełnieniem obowiązków w dobie pandemii coronavirusa nie zostały wyłączone spod egzekucji komorniczej. Powyższe przekłada się na okoliczność, że przyznane kwoty traktowane są jak dodatkowe wynagrodzenie i podlegają egzekucji na zasadach ogólnych.

Jeśli dług nie jest alimentacyjny, to dodatek sumuje się z należnym w danym miesiącu wynagrodzeniem za pracę, a następnie dokonuje potrąceń przy zastosowaniu przepisów o limitach potrąceń.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami wolna od zajęcia w przy długach niealimentacyjnych jest kwota odpowiadająca płacy minimalnej, czyli 1 950 zł na rękę, a przy wyższych dochodach – ich 50%.

Jeśli więc masz wątpliwości, co do prawidłowości potrącenia, należy dokonać zsumowania pensji i dodatków, a następnie kwotę tę podzielić na pół. Uzyskana kwota powinna trafić do Ciebie, natomiast pozostała część do komornika.

Jeżeli po wyliczeniu nadal będziesz mieć wątpliwości, radzę podjąć rozmowę z paniami z płac lub wykonać telefon bezpośrednio do komornika.

Pamiętaj również, że jeśli doszło do nieprawidłowości w potrąceniach, przysługuje Ci wniosek do komornika o zwrot niesłusznie przekazanych przez pracodawcę kwot.