Co to jest upadłość konsumencka? SPRAWDŹ!

jak wyjść z długów, upadłość konsumencka

Czy to z powodu lawinowo rosnących długów konsumenckich, czy też obawy o istny upadłościowy exodus Polaków do UK – mamy oto ulepszone prawo w temacie:  upadłość konsumencka. Teoretycznie do grudnia 2014 upadłość konsumencka również była możliwa, jednak nowa ustawa różni się przede wszystkim wysokością kosztów oraz większym zrozumieniem dla dłużnika.

Dotychczas  upadłość konsumencka była dość droga dla dłużnika

Wniosek, postępowanie, wynagrodzenie syndyka. Obecnie koszty uległy znacznemu zmniejszeniu, skrócił się też czas postępowania.

Od tej pory dłużnicy – rzekomo – nie będą musieli oddawać ostatniej pary majtek, a długi w razie niemożności opłacania rat – będą umarzane. Czyli celem przestaje być zabezpieczenie interesów wierzycieli, a zaczyna być nim zdjęcie stryczka z szyi dłużnika.

Kolejne różnice to skuteczność wniosku o upadłość konsumencką. Do tej pory naprawdę niewielki procent wniosków o upadłość był rozpatrywany pozytywnie.

Dłużnik musiał wykazać, że jego zadłużenie jest wynikiem prawdziwej klęski, do której on sam w żaden sposób się nie przyczynił. Teraz sądy spojrzą łaskawszym okiem na osoby, które nabroiły, ale „nie wiedziały, że broją”.

Upadłość  konsumencka obejmuje oczywiście również plan spłaty wierzycieli

– o ile mamy takie możliwości finansowe, powstaje taki plan, a ewentualne podwyżki wynagrodzeń dłużnika, po ogłoszeniu upadłości, nie będą miały wpływu na wysokość rat. Jeśli dłużnika nie stać na raty – długi mogą być umorzone.

I mnie to bardzo cieszy. Nie tylko ze względu na to, że dłużnicy będą mieli ciut lżej – nie sądzę, aby znowu było to takie wiśta wio. Największą korzyścią z nowej ustawy jest fakt, że kredytodawcy tacy jak banki będą musieli teraz nieco roztropniej przyznawać kredyty, licząc się z nową perspektywą, że pieniędzy mogą nie odzyskać.

A wszyscy…. lich… przepraszam biznesmeni, oferujący chwilówki, którzy do tej pory mogli naciągać dłużników na wieloletnie odsetki, przyznając pożyczki każdemu, kto zechce – już nie mogą być tacy pewni swego. Skończy się eldorado. Mam nadzieję.

Co to oznacza dla dłużników, którzy nie planują upadłości, a mają na głowie windykacje? Moi drodzy, jeśli bank ma do wyboru iść Wam na rękę i odzyskać część kwoty, lub zmierzyć się z groźbą Waszej upadłości? Cóż należy mieć nadzieję, że wybierze rozsądnie.

Chciałabym wierzyć, że nowa ustawa nie tylko ułatwi upadłość – bo nie jest to znowu idealne rozwiązanie – ale nareszcie pozwoli dłużnikom spokojnie wyjść z długów. Do tej pory tylko wierzyciele straszyli, teraz dłużnik również ma jakąś broń w ręku.

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
10 komentarzy w “Co to jest upadłość konsumencka? SPRAWDŹ!”
 1. Avatar

  Witam

  Bardzo proszę o informację czy upadłość konsumencką mogę ogłosić w przypadku gdy prowadziłam działalność gospodarczą. Oczywiście zdaję sobie sprawę że musi upłynąć minimum rok od zamknięcia działalności. Jednak jeden z prawników u którego się konsultowałam poinformował mnie że w moim przypadku upadłość konsumencką musi poprzedzić ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy?
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  pozdrawiam
  Beata

  1. Avatar

   Witam, prawnik poniekąd ma racje, z tym że nie jestem do końca pewna, czy chodzi o uprzednie złożenie wniosku o upadłość przedsiębiorcy, czy też wystarczy sam rok od wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. Być może trzeba w tym czasie złożyć wniosek, który zapewne zostanie oddalony – również ze względu na wymagany termin, a potem odczekać rok.
   Ale na logikę biorąc, rok po zamknięciu działalności powinno się zyskiwać prawo do upadłości konsumenckiej.
   Jeszcze to sprawdzę.
   Pozdrawiam

 2. Avatar

  Dokładnie zdaję sobie sprawę że wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy zostaje oddalony ponieważ mój majątek nie wystarcza na pokrycie kosztów i dlatego zdaję sobie sprawę że to nic nie da a muszę zapłacić prawnikowi nie małą kwotę. Wiem że muszę odczekać rok od zamknięcia działalności tylko chciałabym mieć pewność czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej faktycznie musi poprzedzić złożony wniosek o upadłość przedsiębiorcy, bo jeżeli nie to ten rok odczekam z komornikami na karku.
  pozdrawiam
  Beata

  1. Avatar

   z tego co udało mi się ustalić to sąd może mimo wszystko rozpatrzeć wniosek, bez uprzedniego ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, jeśli zachodzą tzw. względy humanitarne, czyli naprawdę zagrożone jest bezpieczeństwo dłużnika. No i dłużnik w okresie tego roku nie może absolutnie zaciągać żadnych długów, im bardziej wykaże się dobrą wolą, tym większe szanse na przyjęcie wniosku.
   pozdrawiam Iwon

 3. Avatar

  Witam, mam do Pani takie pytanie.Prowadzę działalność jednoosobowa, jednak mam zobowiązania wobec kontrahentów z którymi już nie mogę sobie poradzić.Planuję zamknięcie działalności.Czy po roku również będę mogła zgłosić o upadłość konsumencką zobowiązania z tej działalności i czy jest coś co powinnam wykonać przez ten rok. Czy gdzieś na blogu u Pani można coś poczytać na ten temat ?
  pozdrawiam

  1. Avatar

   Witam. Na temat upadłości nie znajdzie Pani u mnie w starych postach wiele – nie pisałam dlatego, że była to wówczas czysta fikcja, której totalnie nie polecałam.
   Teraz wygląda to sensowniej, więc będę o tym pisać więcej.
   Z tego co wiem, to trzeba najpierw w terminie 14 dni od daty zaprzestania płacenia zobowiązań, złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa. Potem trzeba złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców. I przez rok absolutnie nie zaciągać nowych długów. Pozdrawiam

 4. Avatar

  dziekuje za odpowiedź, ale mam jeszcze pytanie, ponieważ po zamknięciu chciałabym spłacać tylko mogą dojść zajęcia komornicze które powiększą znacząco moje zobowiązania, czy spłacanie może zaprzepaścić możliwość złożenia wniosku o upadlość ? i czy jak nie złoże przed zamknięciem działalności to póżniej mimo to mogę zlożyć o upadłość konsumencką czy już nie.Czy w póżniejszym czasie będę miala jeszcze możliwość założenia działalności czy już nie ? i jeszcze jedno pytanie odnośnie ksiązki. Chciałam zakupic jednak zastanawiam się czy znajdą tam coś dla siebie w sensie jak mam zobowiazania wobec kontrahentów a nie banków.
  pozdrawiam serdecznie

  1. Avatar

   Witam, nie absolutnie nie.
   Tak jak pisałam poprzednio, jeśli nie złoży Pani wniosku albo nie złoży w terminie, może Pani ubiegać się o upadłość konsumencką, wykazując że zachodzą tu względu humanitarne itp.
   Upadłość ogranicza na tyle, że po jej przeprowadzeniu nie czyszczą się wpisy w rejestrach tak jak po spłaceniu długów.
   Co do poradnika – oczywiście że znajdzie Pani coś dla siebie, moje zobowiązania również były wobec kontrahentów – proszę mi wierzyć, że te są często łatwiejsze od bankowych, zwłaszcza jeśli do tej pory nie ma Pani zajęć komorniczych – sprawa jest z tych łatwiejszych.
   Kupując poradnik może Pani również skorzystać z mojej podpowiedzi, jeśli będzie Pani miała jakieś konkretne pytanie. Pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *