Dzień dobry, moja sytuacja finansowa jest tragiczna, straszą mnie windykatorzy z banku, mam 50 tys. długu w banku, a w pozabankowych też 50 tys. zł. Pensja 1700 zł, chciałam ogłosić upadłość konsumencką, ale nie mam pieniędzy na adwokata, co robić? już wolałabym iść siedzieć za długi…
SPIS TREŚCI:
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Jeśli chcesz wiedzieć, za jakie długi idzie się do więzienia <— to zerknij do tego artykułu. Owszem zdarza się, że niektóre długi uznawane są za świadome działanie dłużnika, celem wyłudzenia pieniędzy i wtedy może toczyć się postępowanie karne przed sądem.
Ale w wypadku zwyczajnych dłużników, którzy po prostu narobili sobie długów przez złe decyzje finansowe, na pewno nie ma powodu, aby wytoczyć postępowanie przed sądem karnym, ale postępowania przed sądem cywilnym się nie uniknie, bo tu toczy się postępowanie egzekucyjne.
Tak naprawdę nie potrzeba adwokata do takiej sprawy sądowej ani do składania wniosków np. o upadłość konsumencką. Owszem adwokat jest reprezentantem w takiej sprawie, ale ważniejsze jest, aby po prostu samemu dobrze przeczytać pismo, czy wypełnić wniosek według wzoru i złożyć go do właściwego sądu, niż zatrudniać pełnomocnika/prawnika/adwokata. Postaram się wyjaśnić Ci jak najprościej, jak starać się o upadłość konsumencką i kto ma na to szansę.
Kto ma szansę na ogłoszenie upadłości?
Przede wszystkim osoba, która nie ma z czego spłacać długu, ale nie zrobiła tego długu celowo. Jeśli brałaś kredyty i pożyczki, z chęcią ich spłaty, ale nagle coś się stało w Twoim życiu i stałaś się niewypłacalna, to masz możliwość na upadłość konsumencką.
Tylko osoby, które celowo wpędziły się w taki stan finansowy, świadomie to robiąc, oszukując, wyłudzając kredyty, czy też mają długi hazardowe, nie mają szansy na uzyskanie upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka hazardzisty jest jednak możliwa w jednym przypadku, kiedy hazardzista udowodni przed sądem, że jest osobą uzależnioną od gier hazardowych… lecz jest to niezmiernie ciężkie zadanie.
Jak zwiększyć szansę na upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to naprawdę ostateczność. Dlatego potrzebne będzie wykazanie niewypłacalności – czyli, że Cię nie stać na spłatę tak ogromnego długu, a także udowodnienie, że próbowałaś dogadać się z wierzycielami.
Najlepiej jest mieć na to dowody na piśmie, na przykład dokument, że spłaciłaś ileś rat, ale potem np. straciłaś zatrudnienie i nie byłaś w stanie spłacać kolejnych rat, ale poinformowałaś o tym wierzyciela, z tym że ten wysłał dział windykacji, zamiast przedłużyć Ci termin czy rozłożyć dług na niższe raty.
Możesz nadal posiłkować się nawet krótkimi notkami dla wierzyciela np. „W związku ze zmianą pracy pragnę poinformować o opóźnieniu w spłacie kolejnej raty” czy też „W związku z trudną sytuacją materialną proszę o przedłużenie terminu spłaty, w którym ureguluję zaległą ratę”.
Upadłość konsumencka – co sprawdza sąd?
Najważniejsze w Twojej sytuacji jest, aby mieć takie prośby, wnioski, dokumenty na piśmie. Jeśli kontaktowałaś się z wierzycielem i informowałaś go o swojej trudnej sytuacji finansowej, ale wyrażałaś chęć spłaty to dobrze dla ciebie, bo twoja postawa była tzw. nienaganną postawą dłużnika, a sąd upadłościowy po prostu życzliwiej spogląda na takie osoby, bo wykazujesz, że nie zaniedbałaś spłaty zadłużenia celowo, a z różnych, nieprzewidzianych powodów popadłaś w długi.
Przy chęci ogłoszenia upadłości konsumenckiej najważniejsza jest niewypłacalność, ale nie możesz pogłębiać zadłużenia, czyli brać teraz kolejnych pożyczek, a z drugiej strony musisz starać się wyjść z długów. Widzę, że masz zatrudnienie i to jest też plus.
Upadłość konsumencka krok po kroku
Najwięcej czasu zajmuje zwykle zgromadzenie dokumentów. Oto co potrzebujesz:
- Dokumenty związane z historią zadłużenia. Dosłownie wszystko, co masz – umowy, wnioski, negocjacje z wierzycielem, ustalenia pisemne z wierzycielem, gdy np. zgodził się on, abyś spłacała dług w mniejszych ratach itd.
- Dokumenty do uzasadnienia wniosku o upadłość konsumencką świadczące, że nie popadłaś w długi celowo, tylko na skutek splotu zdarzeń losowych np. wypowiedzenie umowy o pracę, redukcja wysokości pensji, strata pracy, wysokie koszty utrzymania, albo koszty związane z leczeniem itd.
- Dokumenty obrazujące sytuację materialną dłużnika – umowa o pracę czy inna umowa świadcząca o Twoim zatrudnieniu i wysokości dochodów, plus wyciągi bankowe, wydatki ponoszone na życie np. rachunki za media, rachunki za czynsz, bilet miesięczny, albo paliwo i ubezpieczenie samochodu, wydatki na leki czy rehabilitację i inne tego typu.
Kolejna część to wniosek. Wniosek pobierzesz ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości lub z działu WZORY PISM. Musisz go wypełnić według wskazówek.
Gotowy wniosek przesyłasz albo przez pocztę na adres sądu, albo składasz w biurze podawczym w sądzie rejonowym, właściwym według Twojego miejsca zamieszkania. Musisz też wnieść opłatę 30 złotych w kasie sądu lub na konto bankowe sądu.
Na podstawie Twojego wniosku oraz załączonych dokumentów, sąd będzie rozpatrywał sprawę lub odrzuci wniosek z błędów formalnych, dlatego tak ważne jest, aby wypełnić go powoli i bez nerwów, zgodnie ze stanem faktycznym, aby się nie pomylić i nie pomieszać faktów. Jeśli sąd uzna, że wniosek o upadłość konsumencką dłużnika jest niewiarygodny, to z automatu taki wniosek zostanie odrzucony.
Jeśli sąd zaakceptuje wniosek i dojdzie do sprawy sądowej, to w jej toku sąd może orzec, że jesteś niewypłacalna i ogłosi twoją upadłość, ale wtedy ustalany jest plan spłaty dla wierzycieli i następuje licytacja całego Twojego majątku na rzecz zaspokojenia wierzycieli.
Jeśli wykażesz, że nie masz możliwości zrealizować planu spłat, to wtedy sąd orzeka, że nie zostanie on zrealizowany, a Ty nie musisz już nic płacić (tak to wygląda w ogromnym skrócie).
Najważniejsze co chcę Ci przekazać to to, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej wcale nie potrzebujesz prawnika czy adwokata. Przy wnioskowaniu o upadłość konsumencką najważniejsze są fakty, jakie miały miejsce w Twoim życiu i udowodnienie wszystkiego, co zawrzesz we wniosku o upadłość konsumencką. Życzę Ci powiedzenia Justynko!
Wniosek o upadłość konsumencką
Wniosek o upadłość konsumencką
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Upadłość konsumencka – [PORADNIK od A do Z]
- Upadłość konsumencka – 2 LATA i nie otrzymałam decyzji
- Upadłość konsumencka a chwilówki i pętla zadłużenia?
- Upadłość konsumencka w praktyce. Jak wygląda? Dla kogo?
[sc name=”dol-artykulu”]
Oceń mój artykuł: