Jak zebrać odpowiednią poduszkę finansową? Ile powinna wynosić?

Chcesz zapewnić sobie komfort psychiczny związany z pieniędzmi? Koniecznie pomyśl o poduszce finansowej. Konkretna suma zebrana na nieprzewidziane wydatki pozwoli Ci poczuć się spokojniej i łatwiej zaplanować swój budżet. Jaka kwota sprawi, że zyskasz spokój? Sprawdź!

Idea poduszki finansowej

Finansowa poduszka bezpieczeństwa to środki, które pozwolą Ci lepiej zapanować nad domowym budżetem. Dzięki odłożonej kwocie niespodziewane koszty związane np. z awarią samochodu, utratą płynności finansowej czy innymi zdarzeniami losowymi nie będą tak dotkliwe w swoich skutkach.

Wygospodarowana kwota pieniędzy pozwoli Ci bowiem bez problemu uporać się z bieżącymi wydatkami, tak aby nie nadszarpnęły one Twojego budżetu i nie zmusiły Cię do nagłych ruchów (pożyczka, kredyt, natychmiastowe szukanie pracy).

jak-zebrac-odpowiednia-poduszke-finansowa

Aby zebrać poduszkę finansową, dobrze jest, w większości sytuacji, włożyć całą energię w jak najszybszą spłatę zaciągniętych kredytów. To pozwoli zwolnić się z obciążeń i zacząć realnie oszczędzać. Ponadto ważną zasadą jest mieć dochody wyższe niż wydatki, co wymaga pewnej dyscypliny w zakresie finansów. Dodatkowe pieniądze warto jest m.in. wpłacać na lokaty, konta oszczędnościowe lub kupować za nie detaliczne obligacje skarbowe. To pozwoli zachować ich wartość.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Ile osób, tyle wyobrażeń odnośnie finansowej poduszki bezpieczeństwa. Dla jednych odpowiednim zabezpieczeniem jest już kilka tysięcy złotych, które leżą na oddzielnym koncie i nie są wydatkowane na bieżące potrzeby. Dla innych bezpieczna kwota może być znacznie wyższa. Uśredniając, przyjmuje się, że powinna to być suma, która pozwala przetrwać 6 miesięcy bez dochodów.

Poduszka finansowa to ważny i bardzo konkretny cel, który warto sobie założyć. Dodatkowe pieniądze mogą bowiem okazać się nieocenione w wielu życiowych sytuacjach. Środki ulokowane tak, że zawsze możesz z nich skorzystać, są swoistym buforem i ochroną przed niespodziewanymi wypadkami.

Zalety posiadania poduszki finansowej

Zgromadzenie odpowiedniej kwoty, która pomoże Ci w trudniejszych sytuacjach, ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę. Co więcej, dodatkowe pieniądze realnie chronią Cię od zadłużenia. Wypracowanie takich wolnych środków ma też bardzo duży aspekt psychologiczny.

Wiedząc, że zawsze jesteśmy dodatkowo zabezpieczeni, nie rozpatrujemy zdarzeń losowych w kontekście życiowego pecha. Pojawiła się awaria? Wypłacasz środki z dodatkowego konta, wykonujesz potrzebną naprawę i po sprawie! Poduszka finansowa daje Ci spokój, a także swobodę działania i możliwość przemyślanego wyboru, np. odnośnie zmiany pracy.

Poduszka finansowa to rozwiązanie, które powinno zainteresować każdego inwestora. Jeśli umiesz bowiem odłożyć tego typu kwotę zabezpieczającą, możesz się spodziewać, że uda Ci się także gromadzić dalsze oszczędności i prawidłowo zarządzać swoim budżetem. Posiadanie poduszki finansowej w praktycznie każdej kwocie zdejmuje nóż z gardła w sytuacjach kryzysowych.

Chcesz pogłębiać swoją wiedzę na temat finansów i inwestycji? Dołącz do społeczności Ava Trade. Poznaj tajniki tradingu i sprawdź, jak rozwijać swoje umiejętności inwestorskie. Broker z międzynarodowym doświadczeniem zapewni Ci bezpieczeństwo transakcji i dostęp do intuicyjnych platform, na których możesz korzystać z handlu akcjami, towarami czy nawet kryptowalutami! Pamiętaj tylko, żeby nigdy nie inwestować środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić – najpierw zbuduj poduszkę finansową, a potem dopiero inwestuj w ryzykowne instrumenty.

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze