Każda zmiana w prawie własności nieruchomości musi być ujawniona w księdze wieczystej. Często w takich sprawach liczy się czas.
Przeciąganie się w czasie rozpoznania wniosku o wpis w księdze może wywołać szkodę po stronie właściciela, narażając go m.in. na dodatkowe koszty.
Specjalnie na takie okoliczności, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej, który pobierzesz pod koniec artykułu.
Ponadto w poradniku dowiesz się również, jak długo czeka się na sądowy wpis w księdze wieczystej, podpowiemy jak krok po kroku wpis do KW przyspieszyć i jak napisać uzasadnienie wniosku.
SPIS TREŚCI:
Kiedy należy złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej?
Zgodnie z regułą przewidzianą w ustawie z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece – księga wieczysta zawiera cztery działy:
- pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością
- drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego
- trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek
- czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
Zatem w każdej sytuacji zmieniającej właściciela nieruchomości, czyli:
- dziedziczenie (przyjęcie spadku)
- nabycie (umowa kupna-sprzedaży)
- podział nieruchomości (wyodrębnienie lokali, podział gruntu na mniejsze działki)
- inne.
oraz w przypadku obciążenia nieruchomości:
- ustanowienie hipoteki
- umowa służebności (przesył, droga konieczna, prawo dożywocie)
…należy złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej, jej uaktualnienie, sprostowanie lub zamknięcie.
Jaka kara grozi za brak wniosku o wpis do księgi wieczystej?
Zgodnie z regulacją art. 35 ustawy o księgach wieczystych i hipotece właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej.
Wpis w księdze wieczystej będzie miał moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu – od chwili wszczęcia tego postępowania, bez względu na to, jak długo wniosek o wpis w księdze wieczystej będzie czekać na rozpoznanie.
Niemniej jednak spóźniony wniosek o wpis do księgi wieczystej może wywołać negatywne konsekwencje dla właściciela nieruchomości.
W wielu sytuacjach tj. obciążenie nieruchomości hipoteką właściciel nieruchomości może ponosić dodatkowe opłaty, jeśli postępowania związanej z ujawnieniem hipoteki w księdze wieczystej będzie się przedłużać w czasie – opłaty naliczane przez bank (wyższe odsetki, wyższe ubezpieczenie).
Dodatkowo jeżeli osoba trzecia doznała szkody na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niezwłocznego złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej bądź na skutek opieszałości w jego wykonaniu.
Sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500 do 10 000 zł w celu spowodowania ujawnienia prawa własności.
Ile czasu ma sąd na dokonanie wpisu w księdze wieczystej?
Choć brak wpisu w księdze wieczystej może pociągnąć dla właściciela nieruchomości negatywne skutki materialnoprawne, to żaden przepis nie określa czasu, w którym sąd powinien rozpoznać wniosek o wpis do księgi wieczystej.
Powyższe skutkuje tym, że w wielu sądach na wpis do księgi wieczystej należy czekać co najmniej kilka miesięcy.
W dużych, zapracowanych stołecznych sądach okres oczekiwania na wpis w księdze wieczystej swego czasu sięgał nawet 6 miesięcy, obecnie skrócił się nieznacznie do 5 miesięcy.
W mniejszych sądach jest szansa na uzyskanie wpisu w księdze wieczystej w przeciągu 2 -3 miesięcy.
Jak przyspieszyć wpis do księgi wieczystej?
Szybkość załatwiania spraw sądowych zależy w szczególności od ilości wpływów wniosków w danym wydziale i „rąk” do pracy. Wpisami w księgach wieczystych mogą zajmować się sędziowie i referendarze sądowi.
Wiele sądów powierzyło pracę w wydziałach ksiąg wieczystych wyłącznie referendarzom. Niestety referendarzy sądowych jest stosunkowo za mało do ilości wpływających do wydziału spraw, dlatego okres oczekiwania na dokonanie wpisu w księdze wieczystej, pomimo terminowego złożenia wniosku może znacznie odwlec się w czasie.
Przyspieszenie wpisu jest jak najbardziej możliwe. W tym celu należy złożyć odpowiednio uargumentowany wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej, który możesz pobrać poniżej:
Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej wzór
Wniosek o przyspieszenie wpisu do księgi wieczystej WZÓR
Powodem przyspieszenia wpisu w księdze wieczystej może być:
- obowiązek ponoszenia dodatkowych kosztów związanych m.in. z kredytem hipotecznym- odsetki, ubezpieczenie, prowizja
- planowane przedsięwzięcie – sprzedaż nieruchomości, obciążenie, najem itp.
Wniosek o przyspieszenie wpisu hipoteki należy złożyć wraz z wnioskiem głównym, a jeśli do sądu przesyła go notariusz, wniosek trzeba złożyć w tym samym czasie (notariusz ma trzy dni na złożenie dokumentów od dnia zawarcia umowy).
Inne przydatne wzory pism:
Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej wzór
Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej – wzór
Warto przeczytać
- Jak wykreślić z księgi wieczystej wpis komornika?
- Kto składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
- Wniosek o wykreślenie zmarłego właściciela z księgi wieczystej WZÓR
- Ile trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
- Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej wzór
- Wykreślenie wzmianki o egzekucji z księgi wieczystej przez komornika