Kto składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Kategoria: DługiKto składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
Ilona zapytał 2 lata temu

Witam serdecznie! Kto składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej? spłaciliśmy kredyt hipoteczny w całości i czas na wykreślenie tego wpisu z księgi, myśleliśmy, że to stanie automatycznie, że po spłacie ostatniej raty kredytu hipotecznego, bank wyśle wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki.

Ale wpis nadal jest, a minął już miesiąc od spłaty kredytu. Moje pytanie w takim razie: kto składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Dlaczego wpis nie został jeszcze usunięty? co trzeba zrobić, żeby nieruchomość była czysta od wpisu? gdzie złożyć wniosek?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Ilona,

poniżej pobierzesz KW-WPIS wzór wypełnienia wykreślenie hipoteki:

Wniosek o wykreślenie hipoteki Wzór wypełniony

Po spłacie kredytu hipotecznego należy samemu wykreślić hipotekę z księgi wieczystej. Niestety nie dzieje się to samoistnie i automatycznie, i nie jest to też obowiązek banku.

Jedyna rola banku w procesie wykreślania hipoteki z księgi wieczystej, to wyrażenie zgody przez bank na wykreślenie hipoteki. Bank więc musi jedynie wyrazić zgodę, aby doszło do wykreślenia hipoteki.

Odpowiadając więc na Twoje pytanie: kto składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, odpowiedź brzmi: kredytobiorca.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej spoczywa na właścicielu kredytowanej nieruchomości.

Jednak w pierwszej kolejności należy uzyskać zgodę banku na wykreślenie.

Bank wystawia kredytobiorcy kwit mazalny (oświadczenie), że kredyt został spłacony. Co ciekawe, niektóre banki pobierają za to opłatę, a niektóre kwit mazalny wystawiają całkowicie darmowo.

Mając kwit mazalny, możesz pobrać wniosek o wykreślenie hipoteki i należycie wypełnić go.

UWAGA:

Jeśli dopiero co spłaciliście kredyt hipoteczny, odczekajcie 2-3 dni, aby ta ostatnia rata zaksięgowała się w systemie bankowym, bowiem zbyt wczesne zwrócenie się do banku po kwit mazalny, może spotkać się z odmową wydania zezwolenia na wykreślenie hipoteki, ponieważ rata kredytu nie zaksięgowała się jeszcze.

Podsumowując:

  1. Spłacamy ostatnią ratę kredytu i czekamy 2-3 dni.
  2. Zwracamy się do banku o zgodę na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.
  3. Wypełniamy Formularz KW-WPIS
  4. Udajemy się do sądu, regulujemy opłatę w wysokości 100 zł i składamy wniosek.

Jeśli ciekawi Cię Ile trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej <– to zajrzyj do tego wpisu.

Warto też przeczytać:

Twoja odpowiedź