Wniosek o wykreślenie hipoteki – współwłaściciel

Forum prawneKategoria: DługiWniosek o wykreślenie hipoteki – współwłaściciel
Isa zapytał 4 lata temu

Witam. Interesuje mnie kwestia: wniosek o wykreślenie hipoteki a współwłaściciel. Czy jeśli oboje z małżonkiem zaciągaliśmy kredyt i oboje jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości, to o wykreślenie wpisu z hipoteki może starać się tylko jeden z małżonków?

Czy musimy wniosek złożyć razem? mąż jest za granicą, a ja po spłacie kredytu sama chciałabym złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – mogę to zrobić jako współwłaściciel nieruchomości?

3 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Wpisanie jak i wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej leży po stronie właściciela nieruchomości, to oczywiste. Co jeśli jest kilku współwłaścicieli nieruchomości? czy tylko jeden ze współwłaścicieli może wnioskować o wykreślenie hipoteki?

Wniosek do Sądu o wykreślenie hipoteki może złożyć tylko właściciel prawa do nieruchomości, a jeżeli właścicieli jest kilku (np. małżonkowie), to na wniosku podpisać się muszą wszyscy współwłaściciele nieruchomości, chyba że macie z mężem wspólność majątkową, wtedy podpis męża nie jest wymagany, ale za to musi on znaleźć się na wniosku jako jeden z uczestników postępowania.

Wskazując uczestników postępowania, kolejność ich wpisywania we wniosku nie ma znaczenia.

Koniecznie przeczytaj:

Krisino odpowiedział 3 lata temu

Dziś byliśmy z żoną w WKW i pani po sprawdzenie dokumentów stwierdziła że jeśli mieszkanie stanowi współwłasność z małżonkiem to potrzebne jest notarialne poświadczenie autentyczności podpisów. 
Wszędzie gdzie czytam pisze tylko o podpisanie się obojga małżonków.
 

KKS odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, jesteśmy małżeństwem, chcemy złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z KW, żona niestety jest za granicą i wróci dopiero za około miesiąc czasu. Czy podpis żony na wniosku musi być? czy wystarczy że ja tylko się podpiszę? oboje jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości na którą zaciągnęliśmy kredyt. Czy małżonka musi się podpisać, czy nie jest to wymagane?