Ile trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Kategoria: DługiIle trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
Orancki zapytał 1 rok temu

Dzień dobry. Ile trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej? złożyliśmy wniosek miesiąc temu, ale jak sprawdzam księgę wieczystą nieruchomości online, to wpis na hipotece nadal widnieje.

Jak długo trzeba czekać aż wpis zniknie? bardzo proszę o rzetelną informację Ile trwa wykreślenie wpisu z księgi wieczystej. Z góry dziękuję za odpowiedź!

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Ile trwa zdjęcie hipoteki z księgi wieczystej? Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny zawsze wiąże się ze wpisem w księdze wieczystej. Wpis na hipotece informuje, że nieruchomość jest obciążona. Jeśli jednak kredyt hipoteczny został całkowicie spłacony, to wpis należy wykreślić, składając w sądzie odpowiedni wniosek.

Niestety wykreślenie wpisu z hipoteki nie dzieje się automatycznie. Po złożeniu wniosku czasem czeka się kilka dni a czasem nawet kilka miesięcy na wykreślenie hipoteki. Wszystko zależy od tego, jaki nawał pracy ma dany oddział w sądzie zajmujący się księgami wieczystymi.

Najczęściej jednak czeka się od 2 do 4 miesięcy.

Wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej składa się do biura podawczego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego na formularzu KW-WPIS.

Co warto zaznaczyć, aby złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki, składamy wniosek zatytułowany „Wniosek o wpis w księdze wieczystej”, ponieważ ma on zastosowanie zarówno dla wpisu, jak i dla wykreślenia hipoteki.

UWAGA:

Jeśli bardzo interesuje Cię, jak długo trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej w danym sądzie, to możesz wejść na stronę sądu i poszukać numeru telefonu do wydziału ksiąg wieczystych, gdzie możesz dokładnie podpytać Panie zajmujące się takimi sprawami…

Czy wykreślenie wpisu z hipoteki coś kosztuje? niestety tak, bo należy liczyć się z opłatą w wysokości 100 zł.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398 z późn. zm.)

Koniecznie przeczytaj:

Robert odpowiedział 6 miesięcy temu

Jak długo czeka się na wykreślenie hipoteki? Wniosek złożyłem w czerwcu 2020 r. a mamy już grudzień, ile konkretnie trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, artykuł-podstawa prawna, ile dni miesięcy, nigdzie tego nie mogę znaleźć. Opłaciłem i złożyłem wniosek, wraz z pismem z banku o zniesieniu, minęło pół roku, i co w systemie figuruje, że jest hipoteka na nieruchomości. Mamy 21 wiek, a nie 19,  wykreślenie z systemu trwa więcej niż pół roku. Z pozdrowieniami Robert.

Twoja odpowiedź