Czy można mieć telefon w ośrodku wychowawczym?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy można mieć telefon w ośrodku wychowawczym?
Maria zapytał 2 lata temu

Witam, czy można mieć telefon w ośrodku wychowawczym? złożyłam wniosek o umieszczenie dziecka w placówce wychowawczej i dziecko trafi tam niebawem. Zastanawiam się jaki będę miała z nim kontakt, czy syn będzie mógł mieć telefon w MOW?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Osoby nieletnie odizolowane w ośrodku wychowawczym muszą mieć możliwość kontaktowania się z bliskimi, jednak nie musi służyć do tego celu telefon komórkowy.

Zgodnie z przepisami, kontakt z osobami spoza placówki może być ograniczony, a nawet zakazany, jeśli stwarzałby zagrożenie dla porządku prawnego lub bezpieczeństwa. Na kontakt nie będzie zgody również wtedy, gdybym mógł on wpłynąć negatywnie na przebieg procesu resocjalizacji.

Wychowankowie MOW muszą mieć możliwość wysyłania i odbierania korespondencji oraz telefonowania. Kontakt telefoniczny może być zapewniony za pośrednictwem telefonu komórkowego lub stacjonarnego. Dokładne warunki telefonowania uzależnione są od zasad panujących w placówce, czyli od jej regulaminu.

Najczęściej w MOW obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych. Urządzenia są zabezpieczane w depozycie i wydawane między innymi na czas urlopowania. Zdarza się też, że placówki wynagradzają wychowanków możliwością korzystania z telefonu z pewnymi ograniczeniami, przykładowo: jedynie w ciągu dnia.

Podobne tematy: