Witam serdecznie. Mam duży problem z UFG, bo dostałem karę finansową, dlatego chciałby się zapytać, czy można odwołać się do UFG od kary za brak OC? Nie opłaciłem składki za ubezpieczenie OC w terminie, bo po prostu zapomniałem o tym, doszło więc do przerwy w OC ponad 14 dni, a kara, jaką dostałem to aż 3000 zł.
Nie stać mnie niestety na zapłacenie takich pieniędzy i jeszcze dodatkowo ubezpieczenie auta. Co mam zrobić? jak się odwołać od kary UFG?
mam podobny problem bo ubezpieczenie samochodu skończyło mi się 8 lipca a składkę zapłaciłem 16 lipca, czyli mam aż 8 dni przerwy w OC. Nie dostałem jeszcze żadnego pisma od UFG o nałożeniu na mnie kary za brak OC, ale pewnie niebawem dostanę takie pisemko.
Gdzieś czytałem na jednym forum samochodowym, że można uniknąć kary za brak OC jak napisze się odwołanie, warto przytoczyć tu przepis:
Art. 94. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:
W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie“.
Czy UFG może umorzyć karę lub rozłożyć ją na raty.
Tylko jak napisać taki wniosek i jak go uzasadnić?
Poniżej udostępniamy gotowy wzór odwołania do UFG z brak ubezpieczenia OC:
Odwołanie od kary za brak OC – wzór
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wprowadził automatyczne wykrywanie przerwania ubezpieczenia OC, jest to program pod nazwą: “Wirtualny Policjant”. Niestety od 1 lipca 2023 roku wysokość kary za brak OC wzrosła o kilkaset złotych, a stawki obowiązywać będą do końca roku, później zapewne UFG ponownie podwyższy wysokość kar.
Jak zatem UFG oblicza karę za brak OC? Wysokość kary pieniężnej zależy od ustalanej corocznie przez rząd wysokości płacy minimalnej, która co roku zwiększa się, dlatego w przyszłym roku należy spodziewać się jeszcze większych kar za przerwanie ubezpieczenia OC.
Najwyższą opłatę karną za brak polisy OC zapłaci właściciel samochodu, który nie będzie posiadał ochrony ubezpieczeniowej OC dłużej niż 14 dni. Jeszcze większą karę zapłaci właściciel samochodu ciężarowego. Natomiast najmniej zapłaci właściciel motocykla.
Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?
Można odwołać się od decyzji UFG, argumentując odwołanie trudną sytuację finansową i/lub życiową. Bowiem jak wskazuje art 94. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:
W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie“.
Oczywiście, aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie odwołania, warto do pisma dołączyć jakiekolwiek dokumenty potwierdzające opisaną przez nas sytuację materialną/życiową.
@Milena – zgodnie z obowiązującym prawem, kara za brak OC przedawni się dopiero po 3 latach od dnia, w którym nastąpiła kontrola, warto też wspomnieć, że UFG będzie naliczać odsetki w razie nieuregulowania przez posiadacza pojazdu nałożonej kary.
Jeśli nie zapłacisz kary w wyznaczonym terminie, UFG skieruje sprawę do windykacji, co może oznaczać wszczęcie egzekucji komorniczej z majątku właściciela pojazdu.
UFG ma na to swoje procesy, na pewno w pierwszej kolejności będą wysyłać monity o zapłatę (miękka windykacja), później w razie bezczynności dłużnika, sprawę oddadzą do sądu po tytuł wykonawczy, a później zlecą komornikowi wyegzekwowanie kwoty + odsetki + koszty windykacji + koszty komorniczce.
Na pewno odradzałbym ignorowanie kary z UFG, bo ona nie zniknie, a sam fundusz nie pozwoli, by dług się przedawnił. Warto odwołać się od kary za brak OC, wnioskować o rozłożenie długu na raty, lub odsunięcie w terminie płatności kary.
Odwołanie od kary za brak OC – wzór
Jeśli chodzi o UFG wniosek o umorzenie kary pobierzesz poniżej:
Wniosek o rozłożenie na raty kary z UFG
Wniosek o umorzenie kary za brak oc wysyłany do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wniosek warto wypełnić bardzo czytelnie, a to dlatego, że ewentualne rozłożenie kary ma charakter uznaniowy, czyli osoba rozpatrująca wniosek nie musi wcale umorzyć kary za brak ważnego OC.
Warto dlatego zadbać o czytelne i przejrzyste wypełnienie wniosku, aby nie sprawić osobie rozpatrującej wniosek żadnych problemów z rozczytaniem się. Wniosek o umorzenie kary za brak OC powinien zawierać przede wszystkim dobre uzasadnienie, należy więc wskazać okoliczności, przez które znajdujemy się w ciężkiej sytuacji finansowej/zdrowotnej/życiowej.
Dla przykładu można powołać się brak dochodów, niskie dochody, chorobę, niepełnosprawność, wielodzietną rodzinę, itp.
Dzień dobry, mam stare auto którym jeżdżę okazjonalnie (2-3 razy w miesiącu), ostatnio nie jechałem autem ze 2 miesiące i zapomniałem przez to opłacić składkę na ubezpieczenie OC. Dodatkowo okres ten zbiegł się z wyjazdem za granicę do pracy sezonowej.
Jak wróciłem do domu, w skrzynce na listy były pisma z firmy ubezpieczeniowej oraz Funduszu Ubezpieczeniowego. Czy jeśli napiszę odwołanie od kary za brak OC powołując się na nieobecność w Polsce w momencie przedłużenia składki OC – UFG uchyli karę?
Tym bardziej że nikt w tym momencie nie jeździł samochodem. Na dowód tego mogę dostarczyć do UFG oryginał kontraktu (pracowałem legalnie u Niemieckiego rolnika). Czy Waszym zdaniem jest szansa, że Fundusz Gwarancyjny uchyli karę za brak OC?
@Karol P. – złożenie odwołania do UFG nic nie kosztuje, dlatego zawsze warto spróbować zrobić co w Twojej mocy, by uchylić się od kary nałożonej przez UFG, jeśli odwołanie nie przyniesie żadnych skutków, możesz jeszcze spróbować umorzyć karę, powołując się na złą sytuację materialną / życiową lub zdrowotną, możesz też rozłożyć karę za brak OC na raty, a nawet odłożyć płatność w czasie.