Kto i kiedy można starać się o kredyt na zakup ziemi?

Chociaż działalność rolnicza w Polsce wiąże się z coraz większymi wyzwaniami, nadal nie brakuje tych, którzy chcą się zajmować uprawą roślin czy hodowlą zwierząt.

Podstawą takiej działalności jest oczywiście przestrzeń do jej prowadzenia. Jak sfinansować zakup gruntów rolnych? Jednym z rozwiązań jest kredyt na zakup ziemi. Zobacz, kto może się o niego starać i kiedy to najlepsza opcja.

Kredyt na zakup ziemi – co to za produkt?

Na czym polega kredyt na ziemię? To wsparcie finansowe, które można uzyskać na zakup gruntów rolnych od banków, mogące stanowić alternatywę dla kredytów ARiMR (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnej). Może ono przybrać różne formy.

kredyt-na-zakup-ziemi-02

W grę wchodzą zarówno kredyty preferencyjne skierowane do już działających rolników, jak i bardziej standardowe produkty komercyjne, z których mogą skorzystać osoby nie powiązane z branżą agrarną.

Jakie są rodzaje kredytów na zakup ziemi?

Skoro pojęcie „kredyt na zakup ziemi” jest dość ogólne, warto przyjrzeć się możliwym wariantom produktów w tej kategorii. Zasadniczo wymienia się cztery opcje.

1. Kredyt preferencyjny na zakup ziemi rolnej ze wsparciem ARiMR

Chodzi dokładniej o linię Z, przeznaczoną na zakup użytków rolnych. Może być udzielony max. na 15 lat, obejmować do 80% inwestycji i wynosić max. 5 mln zł. Ten produkt jest dofinansowany przez ARiMR – nawet do 60%.

2. Kredyt hipoteczny na zakup gruntów rolnych

To opcja dla osób niespełniających wymogów kredytu z dofinansowaniem ARiMR. Ta forma finansowania jest relatywnie łatwa do pozyskania, bo zabezpieczenie będzie stanowić sam kupowany grunt. Należy jednak spodziewać się mniej preferencyjnych warunków, ale jednocześnie – szansy na wydłużenie okresu kredytowania nawet do 30 lat.

3. Gotówkowy kredyt na zakup gruntów rolnych

Wnioskowanie o taki kredyt może być łatwiejsze, bo nie ma np. konieczności wyceny gruntu pod zastaw czy przedstawiania prognoz finansowych ani polisy ubezpieczeniowej. Z drugiej strony kredyt gotówkowy:

  • wymaga solidnego potwierdzenia wypłacalności;
  • jest przyznawany na maksymalnie 10 lat;
  • ma ograniczoną wysokość – do ok. 200 000 zł.

Dlatego może stanowić jedynie wsparcie inwestycji, a nie główne źródło jej finansowania.

4. Rolniczy kredyt na zakup ziemi

Taki produkt jest przeznaczony specjalnie dla rolników i często ma bardziej preferencyjne warunki niż standardowa oferta banków. Można oczekiwać np. niskiego wkładu własnego czy atrakcyjnego oprocentowania. Warunki są inne w każdym banku, więc warto je porównać i skonsultować z ekspertami.

Kto i kiedy może wziąć kredyt na zakup ziemi?

kredyt-na-zakup-ziemi-01

Z uwagi na to, że kredyt na zakup ziemi jest dostępny w różnych wariantach, z takiego finansowania może skorzystać właściwie każdy, kto chce rozwijać działalność rolniczą. Odpowiedni produkt znajdą dla siebie:

  • początkujący inwestorzy, którzy chcą kupić pierwsze grunty użytkowe;
  • młodzi rolnicy (do 40 r.ż.) – choć rzadziej mogą oni liczyć na tak korzystne warunki jak osoby z większym doświadczeniem;
  • rolnicy prowadzący gospodarstwo od lat, którzy chcą poszerzyć zajmowany areał.

Warto jednak pamiętać, że:

  • preferencyjne kredyty „rolnicze” są przeznaczone jedynie dla osób i podmiotów prowadzących zarejestrowaną działalność rolniczą;
  • dla nowych inwestorów najlepszym rozwiązaniem są kredyty inwestycyjne lub hipoteczne;
  • osoby niebędące rolnikami mogą nabyć ziemię rolną na kredyt preferencyjny, jeśli wielkość gruntu nie przekracza 0,3 ha albo 0,5 ha, gdy na jego terenie znajduje się dom.

Wniosek? Z uwagi na dużą liczbę opcji oraz dodatkowych warunków warto się ubiegać o finansowanie na grunt pod uprawy czy hodowlę przy wsparciu ekspertów. Dzięki temu można otrzymać na kredyt na najkorzystniejszych dla siebie warunkach.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze